Český komiks sní o cestě do zahraničí

Český komiks sní o cestě do zahraničí

Na crowdfundingovém serveru Kickstarter se poprvé snaží prosadit český komiks Na břehu snů (On the Coast of Dreams). Jeho příběh provede čtenáře světem snů a nočních můr. Autoři potřebují vybrat sumu devět tisíc dolarů, aby mohli své dílo vytisknout a rozeslat.

Po veleúspěšné kampani na rozvoj počítačové hry KingdomCome, by mohl na Kickstarteru uspět další český projekt. „Úspěch KingdomeCome: Deliverance nás rozhodně potěšil, ale nedá se říct, že by nás inspiroval. O využití Kickstarteru jsme uvažovali už dlouhou dobu,“ prozradil scénárista Viktor Šauer.

Právě Šauer společně s kreslířem Michaelem Petrusem začali před dvěma lety tvořit příběh inspirovaný sněním a fantazií. Mladá dívka se v něm dostala do kómatu a její čas se pomalu naplňuje. Její otec se s tím ale nehodlá smířit a vydává se do říše snů, aby ji zachránil. Za hranicemi materiálního světa se setkává s řadou bytostí. Jedny se mu snaží pomoci, další mu staví do cesty překážky a pokouší se ho zničit. Největší překážkou je ale jeho vlastní strach.

Foto: Studenta

Vznik komiksu inspirovalo lucidní snění a astrální cestování

Téma snění není v komiksu neznámé. Nabízí se srovnání se Sandmanem od britského autora Neila Gaimana. Podle scénáristy Šauera je ovšem jeho komiks poměrně odlišný: „Před delší dobou jsme narazili na téma lucidního snění a astrálního cestování. Velmi nás proto lákalo tento jev, který může mít svůj reálný základ, nějakým způsobem promítnout i do vlastní tvorby a populární formou s ním seznámit i další lidi.“

Projekt On the Coast of Dreams by měl vyjít v tištěné podobě v srpnu. Autoři ovšem shánějí podporu fanoušků. Vzhledem k povaze Kickstarteru se orientují zejména na anglicky mluvící země – Spojené státy, Kanadu, Velkou Británii, Nový Zéland, Austrálii ale i Nizozemsko. Komiks sice vyjde anglicky, Češi se ale nemusí bát, že by se ke komiksu nedostali.

Foto: Studenta

On the Coast of Dreams vyjde i česky, pokud bude zájem

Pokud se najde alespoň 300 Čechů/Slováků, kteří si v kampani koupí papírovou verzi nebo vyšší odměnu, dostanou komiks kompletně v češtině. Přispěvatelé z Čech mají navíc poštovné zdarma! Ohledně jiného vydání se rozhodne až v závislosti úspěchu současné kampaně,“ vysvětlil Šauer. Do této chvíle přispělo 30 Čechů a do konce kampaně zbývá symbolicky 30 dní.

Rozpočet kampaně On the Coast of Dreams se pohybuje kolem devíti tisíc dolarů. Na české poměry se na první pohled jedná o závratnou částku (cca 180 tisíc korun), ale je potřeba si uvědomit, že po odečtení všech možných poplatků spojených s kampaní a daněmi zbyde autorům na produkci jen cirka 60% z cílové částky a z toho je nutné uhradit veškeré náklady na tisk, výrobu odměn a především poštovné jednotlivých zásilek do celého světa. Prozatím komiks nasbíral necelou jednu třetinu potřebné sumy.

Šauer: Máme několik zajímavých nápadů na pokračování

Příběh "On the Coast of Dreams - Na Břehu Snů" je samostatný a uzavřený v jedné knize, nicméně také v závislosti na úspěchu u čtenářů, bychom rádi v budoucnu pokračovali dalšími knihami nebo i krátkými epizodami z tohoto světa, kde máme několik zajímavých nápadů,“ popsal Šauer další plány s komiksem.

Autoři Šauer a Petrus už za sebou mají tvorbu komiksů pro časopis ABC – postapokalyptická Obloha zítřka a sci-fi Gen 7. Lettering měl stejně jako u snového komiksu na starost Miloš „Mankin“ Mičátek. On the Coast ofDream – Na břehu snů má být ovšem jejich prvním samostatným dílem. Jejich snahu můžete podpořit zde.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější