Studenti za hranicemi: Druhá strana života v zahraničí

Studenti za hranicemi: Druhá strana života v zahraničí

Život v zahraničí je jedno velké dobrodružství. Potkáte spoustu nových lidí, ochutnáte spoustu neznámých pochoutek a navštívíte nová místa. Život mimo domov je ale víc než zásobování rodiny pohlednicemi. Jaká je tedy odvrácená strana života mimo domov?

Poznáte opravdové kamarády

Doslova. Říká se, že někteří přátelé jsou s námi jen po nějakou dobu. Staré přátelství pomalu zhasínají, zatímco jejich místo zabírají ti noví. Najednou tak zjistíte, že pár let v jedné lavici vlastně neznamená vůbec nic. Každý máte svůj život. Svoje problémy a vlastně už si nemáte ani o čem se bavit. O to víc si ceníte těch, kteří si na Vás najdou čas. Protože jim na Vás stále záleží.

Sociální sítě

Facebook je hodně přeceňovaný nástroj. Někteří tam používají vymyšlené jméno. Na druhou stranu jsou tam také ti, kteří se nebojí sdílet své odhalené fotky. Pro mne osobně je ale Facebook způsob, jak zůstat v obraze a sdílet tak okamžiky s lidmi, kteří zrovna nejsou kolem. Všechno je ale třeba brát s rezervou, jelikož na tam většinou sdílíme jen to nejlepší z našich životů. To mne přináší na další bod.

Strach z toho že nám doma něco uteče

Život "doma" jede dál a svět se tak nepřestane točit jen kvůli tomu, že tam zrovna nejste. Kamarádi budou pořádat oslavy a jezdit na výlety i bez Vás. Občas tak není lehké prohlížet si fotky z akcí, na kterých jste nemohli být, zatímco přemýšlíte, jestli je život který máte teď opravdu to co chcete. Oni závidí vám a vy zase jim.

Foto: Studenta

Plány a zase plány

Řekla bych, že tento bod je extra důležitý. Plánujete. Plánujete. A zase plánujete. Ať už jsou to návštěvy rodného města, kdy se snažíte setkat s co nejvíce nejbližšími nebo se snažíte sladit čas, kdy si zavoláte přes skype. Váš diář se tak najednou stane Vaší druhou rukou.

Balení a stěhování

Ze začátku to byla výzva, která se převrátila v nudnou rutinu. Od dob, kdy jsem zkoumala, jaké jé vlastně v Dánsku počasí už uběhlo pár let ze mě se stal stěhovací specialista. Díky neustálému životu " v pohybu" se také naučíte, co doopravdy potřebujete a že základ všeho jsou pohodlné boty a nepromokavá bunda. Ať už se chystáte kamkoliv.

No tak vyprávěj

Osobně potvrzeno. Ať už jste s rodinou nebo s přáteli, této otázce se nevyhnete. Najednou se tak musíte vžít do role vypravěče a vyprávět dobrodružné příhody či veselé historky. Opravdový sen pro někoho, kdo není rád středem pozornosti. Naštěstí to ale není můj případ.

Foto: Studenta

Návraty

Ať už se jedná o krátkodobý pobyt nebo vás to prostě táhlo domů. Jste zpět a začínáte skoro téměř od znovu. Snažíte se znovu vybudovat stará přátelství a zapadnout do své rutiny. Není to lehké. Všechno ale chvíli trvá a říká se, že na ty nejlepší věci si má člověk počkat. V tomto případě to platí natisíckrát více.

Nikdo vám neřekl, jak těžké to bude, ale vy jste se s tím přeci jenom nějak dokázali vypořádat. Ať už jste zrovna dole nebo nahoře. V Dublinu nebo na Zélandě. Tehdy jste si za svým rozhodnutím stáli a vidina selhání nepřipadala v úvahu. Člověk by se nikdy neměl vzdávat a vždy si stát za svým snem. Ať už je jakýkoliv.

Text: Lenka Malinová (blog)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější