Darování krevní plazmy zachraňuje životy

Darování krevní plazmy zachraňuje životy

Krevní plazma. Jedna ze čtyř základních složek krve, která je nesmírně důležitá pro pacienty s různými onemocněními. Krevní plazma pomáhá zachraňovat lidské životy a vy se můžete stát součástí této pomoci! Jak funguje celý proces darování krevní plazmy a k čemu všemu je dobrá? 

Krevní plazmu nelze nijak vyrobit, jejím jediným zdrojem jsou právě dárci. Plazma je přitom důležitou součástí celé řady léků, které zachraňují životy pacientů s poruchou srážlivosti krve, ale i při dalších onemocněních.

Darovat krevní plazmu je však potřeba opakovaně

Proč, ptáte se? Po prvním odběru se totiž z plazmy odebírají vzorky, které putují na virologické testování proti virům žloutenky, HIV nebo syfilidu, poté je plazma šokově zmrazena na teplotu -25°C a uložena v mrazícím zařízení.

Teprve po opakovaném negativním vyšetření, tedy při druhém odběru, je plazma převezena k výrobě celé řady léků zachraňujících lidské životy. V rozmezí 90 dnů je tedy třeba provést alespoň dva odběry od jednoho dárce, aby bylo možné postoupit plazmu k dalšímu zpracování.

K čemu se plazma využívá?

Krevní plazma je využívána především na léčbu hemofilie, poruchy srážlivosti krve. Její léčivé bílkoviny jsou ale účinné i při léčbě nemoci plic, jater, popálenin, závažných chirurgických zákroků, kousnutí zvířetem, či při transplantaci orgánů.

Podívejte se na zajímavá čísla spojená s odběrem krevní plazmy:

- více než 1000 odběrů může být potřeba k léčbě jednoho dospělého pacienta

- více než 1200 odběrů plazmy je třeba na léčbu jednoho pacienta s hemofilií

- více než 130 odběrů plazmy je potřeba na léčbu jednoho pacienta s primární imunitní nedostatečností (zvýšená náchylnost k infekcím).

- více než 900 odběrů plazmy je potřeba na léčbu jednoho pacienta s ALPHA-1 (Vrozený deficit alfa-1-antitrypsinu je geneticky podmíněná choroba. Nejvíce postihuje plíce a játra)

A jak odběry probíhají?

Po provedení vpichu se nejprve odebere vzorek krve na laboratorní vyšetření krevního obrazu, poté se napojí k odběrové jehle jednorázová sterilní souprava pro odběr krevní plazmy. Vše je napojeno na centrifugu, která odstředí jednotlivé složky krve – červené a bílé krvinky, krevní destičky a právě plazmu.

Oddělená plazma je odváděna do plastového vaku a ostatní krevní složky jsou vraceny zpět do krevního oběhu. Objem odebrané plazmy se pohybuje v rozmezí 705 až 855 ml. Celý proces je pochopitelně zcela bezpečný a trvá přibližně 45 minut.

Foto: Studenta

Kdo se může zúčastnit a kde darování probíhá?

Darování krevní plazmy se může zúčastnit každý člověk ve věku od 18 do 65 let s tělesnou váhou nad 52 kg, který je ochotný podstoupit vstupní lékařskou prohlídku a věnovat 45 až 60 minut svého času a pomoci tím záchraně lidských životů.

Darování zajišťuje organizace Unicaplasma se sídlem nad stanicí Hradčanská pražského metra A. Ta je svým dárcům nesmírně vděčná a náležitě se o ně také stará. Kromě kompletní lékařské péče během zákroku se můžete těšit na drobné dárky, občerstvení a pro prvodárce je připravena i finanční odměna.

Zamyslete se, co může být vhodným vánočním dárkem pro pacienta s jednou z výše zmíněných chorob a darujte krevní plazmu ještě letos. Pro více informací navštivte www.unicaplasma.cz.

Text: Oliver Sálus

Foto: unicaplasma.cz

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější