Fenomén moderní doby: Práce bez hranic

Fenomén moderní doby: Práce bez hranic

Nejúspěšnější čeští studenti a absolventi mají v životopisu vždy nějakou zahraniční zkušenost, ať ze studijního pobytu, nebo stáže. Svých zkušeností využívají při hledání práce u mezinárodních firem, ve kterých chce podle průzkumu BCG pracovat přes šedesát procent studentů v Česku.

Vidina cestování je přesně to, co mladé lidi do mezinárodních společností láká. Například pro studenty ekonomických oborů je možnost vycestování nebo relokace v rámci firmy jedním z důležitých kritérií při hledání zaměstnání. Společně s globalizací se trend pracovní mobility mladých talentů výrazně rozšířil a firmy na něj začínají reagovat.

Nový fenomén prozkoumala mezinárodní společnost a zároveň prestižní zaměstnavatel v oblasti strategického poradenství činnosti The Boston Consulting Group (BCG) společně s náborovou firmou The Network. Průzkumu se zúčastnilo přes 200 tisíc lidí ze 189 zemí. Podle výsledků by se 64 procent respondentů rádo za prací do zahraničí vydalo. Každý pátý respondent už má zahraniční pracovní zkušenost. „Do společnosti, která nenabízí zahraniční zkušenost, bych nešel. Chtěl jsem v rámci zaměstnání mít možnost někam vyjet a trochu poznat jiné kultury,“ vysvětluje své rozhodnutí Ondřej Šabata, konzultant z pražské kanceláře BCG.

BUĎ VY, NEBO ONI

Stejně tak jako studenti hledají možnost pracovně cestovat, tak se prestižní zaměstnavatelé porozhlíží po talentech, které se zahraničí nebojí. Mezi takové zaměstnavatele patří právě i BCG. Podporou pracovní mobility se firmy navíc chrání před nenávratným odlivem talentů do zahraničí. „Rostoucí mobilita globální pracovní síly a posun v zaměstnaneckých preferencích mají obrovské dopady,“ říká Carsten von der Linden, Principal z mnichovské kanceláře BCG. „Pokud to vlády a personalisté mezinárodních firem neuvidí, může se stát, že budou sledovat své nejnadanější zaměstnance, jak emigrují a už se nevrátí. Lepší je být na druhé straně této rovnice.“

ČESKO MEZI NĚMECKEM A FRANCIÍ

Ochota pracovat v zahraničí se napříč západní Evropou výrazně liší. Ve Velké Británii a Ně- mecku by mimo svou vlast chtělo pracovat méně než 50 procent studentů. Ve srovnání s nizozemskými nebo francouzskými studenty je zájem sotva poloviční. Mladí lidé v Česku jsou někde na pomezí, podobně jako například Ukrajinci, Estonci nebo Litevci.

A jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi? Nejméně ochotní se stěhovat za prací jsou většinou ekonomicky prosperující či tradiční národy jako Dánové, Němci, Britové, Irové, Rusové a Američané. O trochu lépe, to znamená z padesáti až šedesáti procent, jsou na tom s pracovní mobilitou skandinávské a jihoevropské státy, a také Slovensko nebo Turecko. Společně s Českou republikou je v kategorii šedesát až sedmdesát procent kromě zmíně- ných evropských zemí také Čína, Brazílie, Kazachstán nebo Jižní Afrika. Největší ochotu cestovat projevují kromě Francie a Nizozemska také Pákistán, Katar, Tunisko nebo Saúdská Arábie. Více než devadesát procent z nich by nezaváhalo, kdyby takovou příležitost dostalo.

NEJVÍC CESTUJÍ TECHNICI, NEJMÉNĚ LÉKAŘI

Dopad na mobilitu má také studijní obor. Po mezinárodní kariéře podle průzkumu Universum nejvíce touží studenti ekonomie a práv. Lidé, kteří pracují v oblasti strojírenství nebo jiných technických oborech, mají možností vycestování mnohem více než v přísně regulovaných sférách, jako jsou například sociální práce nebo medicína. Globálně patří příležitost vycestovat mezi dvacet šest faktorů, které vedou ke spokojenosti zaměstnanců, vedle nároků na benefity a programů podporujících rodinu. Pro studenty se zahraniční praxe stává nejen životní zkušeností, ale i způsobem, jak si osvojit nové pracovní návyky nebo dostat šanci k lepší kariérní příležitosti. „Pracovat pro firmu, která mobilitu podporuje, otevírá spoustu možností. Kromě práce samotné jsou mezinárodní i naše tréninky a školení,“ říká Monika Černíková, která momentálně pracuje pro BCG v Dubaji. Pracovní zkušenost vás tedy nejen obohatí, ale i zpestří váš životopis a zatraktivní ho v očích vybíravých personalistů.

Foto: Studenta

TI NEJLEPŠÍ KUFRY NEVYBALUJÍ

Nejúspěšnější čeští studenti a absolventi mají v životopisu vždy nějakou zahraniční zkušenost, ať ze studijního pobytu, nebo stáže. Svých zkušeností využívají při hledání práce u mezinárodních firem, ve kterých chce podle průzkumu BCG pracovat přes šedesát procent studentů v Česku.

O BCG

The Boston Consulting Group (BCG) je přední mezinárodní poradenská firma v oblasti strategického poradenství. BCG spolupracuje s vrcholovým managementem firem ve všech odvětvích a regionech na identifikaci příležitostí, jak zvýšit jejich hodnotu, řešit jejich nejdůležitější problémy, a na transformaci podniků. Individuální přístup BCG je založen na znalosti dynamiky společností a trhů a úzké spolupráci na všech úrovních organizace klienta. Díky tomu získávají naši klienti trvale udržitelnou konkurenční výhodu, budují efektivnější organizace a dosahují trvalých výsledků. Společnost BCG byla založena v roce 1963 a je soukromou firmou s 87 kancelářemi ve 45 zemích. Další informace naleznete na bcg.com.

CHTĚLI BYSTE NA STÁŽ DO BCG?

  • Pokud byste chtěli vyzkoušet pracovní náplň strategického poradce a už teď toužíte vkročit na cestu vlastní kariéry a osobního růstu, nepromarněte šanci přihlásit se na stáž do společnosti The Boston Consulting Group.
  • Stáž v BCG dává studentům řady oborů možnost zjistit něco více o tom, co může nabídnout kariéra v oblasti strategického poradenství. Přihlásit se mohou studenti nejen s ekonomickým zaměřením. V BCG mají zájem opravdu o všechny, od techniků, architektů, vědců až po IT specialisty. Jako stážisti budete v rámci svého pobývání ve společnosti pracovat na reálných projektech ve spolupráci s konzultanty z BCG. Jde o relevantní zkušenost, kde si na vlastní kůži vyzkoušíte práci konzultanta s klientem.
  • V rámci stáže budete pracovat na určitém klientském projektu a ponesete odpovědnost za svou část práce. Budete se účastnit týmových porad, spolupracovat s klientskými týmy a den za dnem tak zažívat práci profesionálních konzultantů. Práce nabízí spoustu příležitostí pro spolupráci nejen s nejvyšším vedením a Partnery BCG, ale také se zkušenými manažery.
  • Budete pracovat na plný úvazek po dobu dvou až tří měsíců. V BCG je možné hlásit se kdykoliv během roku. Studenti nejvíce využívají letních stáží, v době školních prázdnin.
  • Stáž je výhodná pro obě strany. Vy poznáte práci v konzultingu a BCG pozná vás. Během působení ve světově proslulé společnosti se budete moci účastnit také tréninkových sezení neboli školení, která vám poskytnou doplňující vhled do poradenské profese. Stáž je navíc skvělým způsobem, jak poznat nejdůležitější součást společnosti BCG – její lidi. Díky týmové práci na projektech a společenským akcím mimo kancelář lépe poznáte lidi, se kterými třeba jednou budete v BCG pracovat.

NEVÁHEJTE INVESTOVAT ČAS DO SVÉ BUDOUCNOSTI A PŘIHLASTE SE ON-LINE NA BCG.CZ/CAREERS.

Text: Jekatěrina Tkačenko

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější