Po studiích hned do světa: Monika pracuje u moře v Dubaji

Po studiích hned do světa: Monika pracuje u moře v Dubaji

Monika Černíková se v rámci BCG právě nachází v Dubaji, kde pracuje jako konzultant. Není zaměřená na konkrétní sektor, baví ji rozmanitost. Díky akademickému stipendiu ze střední školy vystudovala univerzitu ve Velké Británii. Společnost BCG ji zaujala už v Londýně a neváhala letět na pohovor do Prahy. V pracovní mobilitě vidí příležitost pro pracovní i osobní rozvoj. Dubaj si vybrala také strategicky proto, že by ráda procestovala Asii.

Proč jste se rozhodla pro školu ve Velké Británii?

Na střední škole jsem získala akademické stipendium na mezinárodní školu na program International Baccalaureate (IB), a studium na univerzitě ve Velké Británii bylo pak přirozeným pokračováním. Na programu IB a poté i na anglických univerzitách jsem oceňovala osobnější přístup, zapálení vyučujících a důraz na přemýšlení a řešení problému namísto drilu.

Jak jste se dostala do BCG?

V době, kdy jsem pracovala v Londýně, pražská kancelář BCG pořádala prezentaci pro české a slovenské studenty a absolventy britských univerzit. Celá akce ve mně zanechala výborný dojem. Krátce poté jsem tedy dopilovala životopis a průvodní dopis, a za pár týdnů pak letěla do Prahy na pohovor.

Jak moc vám ve výběrovém řízení pomohla zahraniční zkušenost?

Pro přihlášku do mezinárodní společnosti bude zahraniční zkušenost vždy hodnocena pozitivně, ale co je podle mě ještě důležitější, je pokusit se trochu odlišit od ostatních uchazečů. Dobré studijní výsledky jsou samozřejmě důležité, ale dále je třeba i prokázat motivaci, snahu se neustále učit nové věci, vyhledávat příležitosti pro rozvoj – a zahraniční zkušenost může být jedním ze způsobů, jak to přesvědčivě ukázat.

Šla byste pracovat do společnosti, která neumožňuje zahraniční výjezdy?

Možnost pracovat v různých zemích byla pro mě atraktivní a dalším důvodem, proč jsem se o práci v BCG ucházela, ale i tak je to pořád zaměstnání, a ne cestovní kancelář. Nicméně pracovat pro firmu, která mobilitu podporuje, otevírá spoustu možností. Kromě práce samotné, i naše tréninky a školení jsou mezinárodní. Během prvního roku ve firmě jsem se zúčastnila školení ve Francii, Německu, Polsku a Velké Británii. To samozřejmě nabízí možnost poznat kolegy a kolegyně z jiných kanceláří, ale zároveň utvrzuje globální charakter firmy.

Na jakých zahraničních projektech jste v BCG pracovala?

Za dobu ve firmě jsem měla příležitost pracovat v několika zemích. V Evropě to byla především jihovýchodní Evropa, z Blízkého východu pak Dubaj, Katar a Saúdská Arábie. Odvětví byla rozmanitá – od bankovnictví přes práci pro vládu a charitativní nadaci až po cestovní ruch.

Teď pracujete v rámci společnosti v Dubaji. Vybrala jste si to místo sama? Proč zrovna Dubaj?

Ano, Dubaj a místní kancelář jsem měla možnost dobře poznat během projektu v Saúdské Arábii a relokace v rámci firmy mi přišla jako skvělá příležitost. Spojené arabské emiráty i ostatní země Perského zálivu zažívají obrovský rozmach a zároveň mají ambice růst ještě více a diverzifikovat své ekonomiky, což pro konzultanty znamená příležitost pro spoustu zajímavé práce. Kromě práce jako takové se mi na Dubaji líbí velmi mezinárodní prostředí a samozřejmě nemůžu nezmínit slunečné počasí celý rok a strategické výchozí místo pro cestování po Asii.

Proč jsou zahraniční zkušenosti pro studenty tak důležité?

Beru je jako způsob, jak si vyzkoušet nebo poznat něco nového a trochu si rozšířit obzory. V dnešní době máme neskutečné množství příležitostí – často stačí je jen začít aktivně vyhledávat. Byla by škoda je nevyužít a třeba za pár let se dívat zpátky a litovat.

Text: Jekatěrina Tkačenko

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější