Handicapovaný student získal stáž v jaderné elektrárně. Píše tu diplomku o blackoutu

Handicapovaný student získal stáž v jaderné elektrárně. Píše tu diplomku o blackoutu

Vysokoškolský student na invalidním vozíku, Jiří Žák, se již druhý měsíc seznamuje s prací v Jaderné elektrárně Dukovany. Tuto jedinečnou příležitost získal díky Skupině ČEZ a projektu Konta bariéry, který pomáhá studentům se zdravotním postižením nastartovat profesní kariéru.

Student 5. ročníku Vysokého učení technického v Brně má během února a března mimořádnou příležitost seznámit se s fungováním odboru reaktorové fyziky v Jaderné elektrárně Dukovany. „Na stáži se mi líbí. Všude, kde jsem se byl zatím podívat, mi vždy vysvětlili, co se v daném úseku děje a k čemu jednotlivá zařízení slouží. Exkurze mi připravili na míru, abych si mohl postupně prohlédnout prakticky celou elektrárnu. Překvapilo mě, že všechna pracoviště jsou vozíčkářům dobře přístupná,“ říká Jiří Žák.

Foto: Studenta

Souběžně se stáží Jiří píše diplomovou práci: Studie blackoutu s ohledem na elektrárnu Dukovany. Pokud právě není na některé z plánovaných exkurzí, radí se s Františkem Kostihou, specialistou jakosti z útvaru profesního rozvoje, který mu ji pomáhá dokončit. Jirka se zabývá důsledky výpadku proudu a odborné konzultace pana Kostihy mu dle jeho slov pomáhají.

Praxe zahrnuje i prohlídky jednotlivých objektů elektrárny, například strojovny, chemických provozů, úložiště radioaktivních odpadů nebo meziskladu použitého paliva. „Chceme, pokud to naše možnosti dovolí, aby i handicapovaní zájemci získali konkrétní představu o pracovním uplatnění v elektrárně nebo v našich dalších provozech,“ říká Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ.

Projekt Konta Bariéry – Stáž bez bariér

V rámci projektu Stáž bez bariér mladí lidé s handicapem získávají praktickou zkušennost, důvěru ve své schopnosti a povědomí o činnosti konkrétní firmy. Jsou tak motivováni k hledání uplatnění ve společnosti, jež jim je sympatická, již během školy.

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější