Jak neztratit práci kvůli Facebooku

Jak neztratit práci kvůli Facebooku

Kdo není na Facebooku, jako by nežil. Tak vypadá jedno z nových přísloví dnešní doby. Jenomže my ostatní na tom možná nejsme o moc lépe. Sociální sítě nás totiž mohou dostat do problémů. Především v práci, kde to pokušení je příliš velké, a zahnat nudu či najít rozptýlení přitom jde tak snadno – stačí se „nalogovat“. Koukněte se na rozdílné pohledy firem: jedna sociální sítě na pracovišti podporuje, druhá má striktní zákaz. A co si o jejich používání v pracovní době myslíte vy?

Prvním naším dotazovaným objektem byla velká korporace. Ta sociální sítě na pracovišti netoleruje, naopak je zaměstnanci mají celoplošně zakázány, tedy kromě zdůvodněných výjimek. Těžko říct, zda se mezi výjimky řadí fakt, že mi na farmě dorostla pšenice a musím ji sklidit, nebo že mi umřou krávy, pokud je nepodojím. Na to jsem se ale radši neptala. Spíš mě zajímalo, jakým způsobem firma kontroluje, že zaměstnanci netráví čas na Facebooku přes mobil.

„Technicky nelze zjistit, zda zaměstnanci tráví příliš času na sociálních sítích v mobilních telefonech. Nicméně ne všichni zaměstnanci mají mobilní telefon, a ne všichni z této množiny mají zaplacený datový tarif. Je zhodnoceno, zda ho opravdu potřebují k výkonu své práce. Ve smlouvě zaměstnanec podepisuje využívání datového tarifu výhradně ke služebním účelům,“ říká personální manažerka. Co se týče počítačů, každý má přidělenou svoji IP adresu. „Nemonitorujeme aktivitu zaměstnanců na jednotlivých stránkách, ale dokážeme monitorovat, na které stránky přistupují, a pokud jsou již vyhodnocené jako zakázané, přistup je odepřen,“ vysvětluje.

Jiný přístup zastává jistá FMCG společnost. „Intenzivně komunikujeme na Facebooku a využíváme i jiných sociálních sítí i různých digitálních platforem. Naše komunikace navenek musí být v souladu s komunikací směrem k zaměstnancům. Jako firma jsme na sociálních sítích aktivní, proto ani nikomu ze zaměstnanců používání Facebooku ani jiných sociálních sítí nezakazujeme,“ říká manažerka, která má na starosti korporátní komunikaci. Ona sama v rámci své práce používá Facebook i Twitter, je totiž zodpovědná za jejich obsah. Kvůli tomu je na sítích od rána do večera a nezanedbává pracovní povinnosti.

Nový druh drogy: Facebook

Problém je v tom, že ačkoliv někdo sociální sítě využívá k práci a skoro by bez nich nemohl existovat (PR, markeťáci apod.), druhým slouží jen jako nástroj k prokrastinaci.

Jak těžké občas je si udržet odstup a nesjet k bezcílnému brouzdání, ví i naše šéfredaktorka Míša. „V rámci své práce dělám i kampaně na Facebooku a je velmi těžké odolat pokušení nesjíždět timelajnu místo vytváření reklam. Občas neodolám, a než se proklikám do té správné sekce Facebooku, zabiju několik minut čtením příspěvků ostatních. Facebook by měl mít možnost skrýt příspěvky přátel a umožnit jen pracovní záležitosti :-).“

Vezměte si to takhle: kdybyste kouřili, tak si také pravidelně dopřáváte cigaretku s kolegy a nikdo se po vás těch pár minut neshání. Každý totiž potřebuje krátké rozptýlení, aby se pak zase mohl plně soustředit. Tak proč se neodreagovat on-line? Někdo kouří, někdo si dojde pro kávu, někdo sklízí, co zasel. Doslova. Na virtuální farmě. Koneckonců – proč taky ne?

Nudím se v práci. PS: Doufám, že to nečte můj šéf

Zajímalo mě, s jakými problémy jste se setkali při používání Facebooku v práci vy. Jan Pešek, student TUL, který pracoval v Pompu, mi napsal: „Jednou jsem na brigádě napsal status: ,Nuda v Brně? Ne, v Pompu.ʻ Vedoucí si to přečetla a poslala mě domů, že prý když nemám co na práci, tak můžu rovnou jít. Ale naše vztahy to nerozházelo, normálně jsem v práci pokračoval další den a zůstali jsme kamarády do dnešních dnů.“

Z toho vyplývá, že když už máte sociální sítě v práci povoleny, musíte si i tak dávat velký pozor na to, o co se chcete se světem podělit. Vždy si předtím, než napíšete nový status či sdílíte novou fotku, představte svého šéfa. Souvisí váš příspěvek s prací? Pokud ano, jak se na to bude tvářit? Je opravdu bezpečné komentář zveřejnit? Pokud ano, pak není problém. Můžete namítat, že to je váš osobní život, do kterého vašim šéfům přece nic není. To je sice pravda, ale bohužel osobní život jde s tím na síti ruku v ruce a nelze je od sebe oddělit.

Jdete pít? Pak si raději vypněte mobil

Pokud jdete na party a druhý den vstáváte do práce, mobil raději nechte doma. Jinak hrozí, že v opilosti uploadujete fotku z pařby, které si všimne váš šéf. A věřte mi, ten opravdu nemusí vědět, že jste spali sotva dvě hodiny, a proto je váš pracovní výkon tak mizerný. Případů, kdy byli zaměstnanci vyhození z práce kvůli Facebooku, však přibývá. Své o tom ví i personál anglické nemocnice Great Western Hospital. Zaměstnanci této nemocnice propadli hře, ve které si lidé po celém světě lehali na svých pracovištích na různá místa v různých pozicích a fotografie umisťovali na internet. Personál zmíněné nemocnice však k focení využil nemocniční stoly, podlahu, ale také třeba přistávací plochu pro vrtulníky. Jakmile na jejich zábavu přišlo vedení, všichni účastníci, mezi nimi i doktoři, byli suspendováni.

Takže na závěr: myslím, že sociální sítě v práci by rozhodně neměly být blokovány. Mohou sloužit jako vhodný zdroj informací či jako dobrý způsob krátkého (!) odreagování. Najděte v sobě silnou vůli a na Facebooku či Twitteru stravte skutečně jen těch pár minut, které si povolíte. Přitom si hlídejte, co ze svého soukromí chcete světu odhalit, a vždy myslete na to, že obsah není soukromý a vždy se k němu může váš šéf dostat. Když budete mít toto na paměti, pak v používání sociálních sítí v práci nevidím žádný problém.

Text: Michaela Bůnová, Jana Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější