selfie

Bohatý Instagram, chudý život: Fenomén se zkratkou FOMO

Drogová závislost je poměrně známá věc a všichni si tak nějak dovedeme představit, o co jde, jak to probíhá, jaká jsou tam rizika, jaké dopady apod. Co ale závislost na technologiích, k čemu nás nutí ta? A není nakonec stejně tak nebezpečná?

Všichni máme z psychologického hlediska tzv. "paví" tendence - chceme se před ostatními naparovat, nafukujeme a zveličujeme své zážitky a ukazujeme se v tom nejlepším světle. Vždy ale bude někdo lepší, hezčí, chytřejší či úspěšnější než my (anebo vše dohromady) a v on-line prostředí se o tom vždycky zaručeně dozvíme. Ani se pak kolikrát nenadějeme a už jsme ve víru syndromu FOMO.

Závislost a strach

Syndrom FOMO (fear of missing out) zasahuje hlavně lidi mezi dvacátým a třicátým rokem. Je to čas, kdy si utváříme vzory, napodobujeme modely nebo se proti nim vymezujeme, a syndrom může zaútočit hlavně na ty z nás, kteří jsou neukotvení, nespokojení, anebo mají pocit, že jim něco chybí nebo uniká.

mobily v ruce
work
Dokážeme být ještě vůbec offline?
12. 2. 2019
4 minuty tipů pro real life

Syndrom FOMO se řadí do nelátkové závislosti a vychází z naší potřeby někam patřit. Pokud máme dojem, že jsme odmítáni nebo že nejsme dostatečně integrováni, může to u nás nastartovat psychické problémy. Může se někdy připojit i fenomén zvaný netolismus, neboli závislost na internetu, se kterou je typicky spjatá ztráta sociálních vazeb a ochuzení se o mnoho zážitků a prožitků z různých oblastí života. Mezi časté abstinenční příznaky této formy závislosti patří nervozita, zrychlené bušení srdce, pocity úzkosti či deprese, celková podrážděnost. Pozornost se zhoršuje, nálada klesá pod bod mrazu a vy máte pocit, že jste zatuhli ve vlastním osudu, ve vakuu bez smyslu života. Člověk se pak uzavře do sebe, nebo si spíše otevře dveře do on-line nápodoby reality, kde nemusí vystupovat za sebe, ale naopak může být kýmkoli a čímkoli. Prokázaná korelace mezi našimi pocity štěstí a aktivitou na Facebooku je kolikrát dosti šokující.

Chci být víc než ostatní

Máte pocit, že včera bylo pozdě, všechny zážitky vám utíkají a vy toužíte být jinde, než se zrovna nacházíte? Tak to pozor, můžete být na hraně FOMO! Zvláště ohroženým druhem jsou lidé s nedostatečným sebeuvědoměním, kteří jsou stíháni neustálým perfekcionismem a touhou po tom vyniknout za každou cenu. Mají přání se nejen vyrovnat, ale hlavně dalece předehnat své "soky" a nechat je v prachu za sebou. Tato honba za ideálem ale jen dohromady přináší opravdu kýžený cíl. Výsledkem většinou bývá jen absolutní tenze z "nicnedělání" a utápění se ve své zdánlivé neschopnosti čehokoli.

Mobil v ruce graffiti
life
#zPERAblogera: Typy lidí na Instagramu. Poznáváš se?
9. 3. 2018
3 min pobavení

Facebook nám pak umožňuje víc "strkat nos" do životů lidí okolo nás a to je teprve ten pořádný problém, protože čím více informací máme o jejich vzdělání, aktivitách, schopnostech a partnerských (veleúspěšných samozřejmě) vztazích, tím více nás to, slušně řečeno, zneklidňuje. Úzkostná porucha FOMO je pak jako semínko baobabu. Zakoření a klíčí. A to někdy až do hrůzostrašných rozměrů.

Extrémní úspěch? Extrémní cena

Vyniknout mezi ostatními, být lepší a zajímavější, být obdivovaný. Často se to pojí s absolutně neúměrným úsilím. Vezměme si třeba fenomén tzv. extrémních selfies, což jsou nebezpečná selfíčka na hraně a někdy i dost za hranou, s nimiž můžete nejen oslovit a uchvátit své kamarády, ale třeba s nimi i soutěžit v kampaních typu #selfieolympics a ohromit celý svět. Jenomže - jen od března 2014 při jejich pořizování zemřelo na sto třicet lidí a mnoho dalších bylo zraněno.

Foto: Studenta

Ačkoli si průměrně pořizují více selfíček ženy než muži, mužům jsou daleko častěji osudná. Tři čtvrtiny z oněch sto třiceti lidí byli totiž muži a v drtivé většině pod 24 let. A ačkoli se může zdát, že jsme s riziky sociálních sítí dostatečně obeznámeni a že víme, že jejich svět není skutečný, toto číslo i přesto rok od roku stoupá. Nejčastější příčinou smrti při pořizování tzv. "killfie" jak se tyto fotky začínají nazývat, je pád z útesu či budovy, srážka s nějakým dopravním prostředkem (letadlem, vlakem apod.) nebo zvířetem (například býkem) a nepozornost při řízení.

Buďte sami sebou

Dobrou zprávou je, že se dá pracovat na brnění proti FOMO i proti úpadku sebevědomí i jednoduššími a o poznání méně nebezpečnými cestami. Stačí si uvědomit, že internet podporuje naše tendence se porovnávat, touhu vynikat a nezapadnout do davu a násobí je jako zesilovač. Základem obrany proti jeho vlivům je proto přijmout svůj život a sama sebe jako základní veličinu a mít radost z každého dne, kdy žijete. Jakkoli to možná zní jako klišé, třeba takoví Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě právě proto, že si v životě dennodenně nacházejí drobné radosti. A to přece úplně stačí.

Negativní pozitiva: Sociální sítě plné rozporů
Studenta
Negativní pozitiva: Sociální sítě plné rozporů
16. 12. 2017

Nenechte se vtáhnout do vyumělkovaného obrazu dokonalého světa na internetu, je to přece jen celé tak trochu jako Potěmkinova vesnice. Kulisy dobré, ale zbytek je prázdný. Respektive - neexistuje vůbec. Je to vlastně takový bludný kruh, kdy se člověk motá ve vyčerpání, nespokojenosti a pocitech beznaděje kvůli tomu, že mu někdo lže o tom, že jeho život nemá chybu. Protože má, každý má, taková je realita.

Rada mnoha odborníků proto zní: dělejte, co vás baví, co máte rádi. Nebojte se riskovat, využívat svůj potenciál a vydejte se do světa - toho skutečného! Zaměřte se na tady a teď. Protože proč žít život diktovaný někým jiným? Je to vyčerpávající a zbytečné. Boj s větrnými mlýny. Přece když pořád půjdete v něčím stínu, nezanecháte stopy.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější