Jak si v novém městě najít dobrého zubaře?

Jak si v novém městě najít dobrého zubaře?

Den, kdy si prvně sbalíte svých pět švestek a vyrazíte vstříc nové budoucnosti, je jedním z dalších mezníků v životě každého z nás. Většina studentů je nucena opustit rodné hnízdo a přestěhovat se do většího města, s čímž je spojena nejen velmi příjemná omezená rodičovská kontrola, ale také řada problémů. Jedna z nepříjemností může nastat v případě nemoci. Vyšší ročníky to jistě velmi dobře znají, prváci to hodně rychle poznají. A teď máme na mysli opravdu velmi specifického specialistu – stomatologa. 

Zubař, už to slovo samo o sobě budí respekt a snad i strach. Bolesti zubů dokážou pěkně zkomplikovat život! Ale co dělat, když zub jednoduše bolí a za vaším dentistou byste museli cestovat pět hodin vlakem? Jak se taková situace řeší?

Řešení č. 1 – Nepříjemné dojíždění

Váš rozvrh, případně i pracovní povinnosti se vůbec nemusí shodovat s ordinační dobou vašeho lékaře. Nastiňme situaci: rozhodnete se objednat ke svému stávajícímu zubaři, řeknete si, že pondělí nebo pátek budou ideální. Sestra v ordinaci vám oznámí, že nejbližší volný termín je za měsíc a rozhodně to není ani pondělí, ani pátek. Snažíte se vymyslet, jak to tedy provést, a nakonec se rozhodnete, že preventivní prohlídku raději oželíte. A problém je na světě. Zanedbaná prevence se někde dozajista projeví. A co pak?

Řešení č. 2 –  Zubní pohotovost

Asi nejbizarnější řešení. Zubař je něco jako gynekolog (muži prominou). Jde o velmi intimní záležitost, ale když vás něco opravdu bolí, zkusíte se prostě překonat a dojít k někomu, koho vůbec neznáte, nemáte na něj žádné reference, a ještě k tomu ten nepříjemný pocit, že před ním musíte odhalit celý… chrup. Hrůza a děs ve vašich očích a malá dušička ve vás. Otázkou je, zda vás vůbec na zubní pohotovosti vezmou. MUDr. Jan Stuchlík, který má vlastní zubařskou praxi, popisuje situaci: „Pokud se nejedná o vyloženě akutní záležitost nebo když jde o dlouhodobější potíž, nemusí vás na pohotovosti vůbec ošetřit. V případě, že jde o akutní bolest, má zubař na pohotovosti povinnost provést pouze taková opatření, která zajistí, že vydržíte do té doby, než se dostanete ke svému stomatologovi, nikoliv problém zcela vyřešit. Vidíte, a jsme u řešení č. 1.

Řešení č. 3 – Nový zubař

Nemusíte být ani moc bystří, abyste přišli na poslední možné řešení. Častým protiargumentem je, že až dostudujete, budete se chtít vrátit do svého rodného města. Ano, to může být sice pravda (i když ono se toho může stát tolik ), ale přece jen – studovat budete pravděpodobně tři až pět let a to už je rozhodně doba, kvůli které změna nebude zbytečná. Takže rada zní: „Hurá do toho.“ Ale kde hledat a jak poznat dobrého zubaře?

Sepsali jsme pro vás několik tipů, které by mohly pomoci najít toho pravého lékaře:

1.      Přečtěte si recenze na internetu nebo se podívejte na hodnocení, např. na  www.znamylekar.cz.

2.      Nechte si doporučit lékaře od známých (to je asi nejlepší reference)

3.      Podívejte se na webové stránky stomatologa. Pokud jsou přehledné, je zde dostatek informací, pak je to dobré znamení.

4.      Interiér musí být čistý a personál příjemný (i po telefonu!).

5.      Stomatolog by vám měl být sympatický, měl by se vám představit a komunikovat s vámi.

6.      První prohlídka by měla zahrnovat i rentgeny.

7.      V případě nálezu nějakého nedostatku budete ihned plně informováni o zákroku i ceně.

8.      Používání intraorální kamery – stomatolog vám vždy ukáže, kde jsou jaké problémy, a poté i výsledek.

Jak poznat kvalitní péči?

Nejdříve je nutné zvážit, jakou péči očekáváte. Možnosti jsou tentokrát dvě. První je zubař, který je buď součástí nějaké nemocnice či polikliniky, nebo je soukromý a má smlouvu s pojišťovnami.  Problém ale nastává s kapacitou a možnostmi vybavení takové ordinace. Často se můžete setkat i s argumentem, že ona ordinace je primárně určena pro občany dané části města a vy jakožto „naplavenina“ nemáte šanci. Druhá možnost je soukromé stomatologické zařízení, které může, ale také nemusí mít smlouvu s pojišťovnami.

„Rozdíl je hlavně v přístupu k pacientům, resp. klientům. Soukromých dentálních klinik je spousta a své klienty si musí hýčkat. To, že jde o soukromou praxi, může ukazovat na vyšší standard a lepší servis. Bohužel to není pravidlem,“ uvažuje MUDr. Stuchlík a dodává: „I pacienti, kteří pravidelně chodili na preventivní prohlídky, mohou mít řadu problémů, které lékař buď neodhalil, nebo odhalil, ale adekvátně neřešil.“ Ona i všeobecná představa o tom, že u zubařů, kteří mají smlouvy s pojišťovnami, nic platit nebudete, je zcela mylná (viz přehled cen).

„Neexistuje žádný zaručený návod, jak poznat kvalitní péči, ale určitě lze najít několik indicií. Předně je ale nutné říci, že soukromá klinika rozhodně neznamená kvalitní péči a naopak, že zubař, který působí v rámci veřejného zdravotního systému, může být kvalitní,“ vysvětluje Stuchlík.

Výkon 1. soukromá ordinace/bez pojišťovny 2. na pojišťovnu/příspěvek pojišťovny doplatek pacienta
preventivní prohlídka vč. rentgenů730 Kč336 Kč0 Kč
Rentgen malý snímek190 Kč70 Kč0 Kč
Rentgen panoramatický digitalizovaný vč. vyhodnocení800 Kč345 Kč (jednou za dva roky)0 Kč
Ošetření kazu –  bílá výplň1 500 Kč0 Kčdle stomatologa
Složité vybavení zubu moudrosti2 500 Kč525 Kč0 Kč
Extrakce zubu500 Kč168 Kč0 Kč
Celokeramická korunka9 800 Kč0 Kčdle stomatologa

„To, co doplácí pojišťovna, se od roku 1997 nezměnilo, což může leccos napovědět. Některé zákroky jsou nemožné dělat pouze za cenu, kterou pojišťovna proplácí, proto je tedy nasnadě otázka kvality,“ upozorňuje MUDr. Stuchlík.

Foto: Studenta

S výběrem zubaře vám radí: MUDr. Jan Stuchlík

Jan Stuchlík je absolventem 1. lékařské fakulty UK, oboru stomatologie. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací, mimo jiné i DGI. Jeho specializací je implantologie, tkáňová regenerace a estetické zubní lékařství, v němž se vzdělával v Salt Lake City. Jan Stuchlík je členem odborných společností jako Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie, Deutsche Gesellschaft für Zahn-, Mund- und Kieferheilkunde a Akademie Praxi sund Wissenschaft. Dlouhodobě se také věnuje publikační činnosti a překladům odborných článků z anglického a německého jazyka pro mezinárodní časopis Quintessenz. Jako lékař působil na soukromé klinice a institutu estetické medicíny Asklepion po boku MUDr. Romana Šmuclera, CSc. Nyní vede vlastní praxi. Více o klinice najdete na www.drstuchlik.cz

Text: Jana Rejhonová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější