Nejdražší položka studia? „Levný“ zubař
poweredbyexperts

Nejdražší položka studia? „Levný“ zubař

Spousta z vás studuje mimo své domovské město, a vzniká tak otázka, zda a kdy se přeregistrovat od doktorů, kteří nás léčili od malička, k novým specialistům v místě studia. Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenost se zubaři právě proto, že stejnou cestou si prošlo několik mých spolužáků a všichni jsme došli ke stejnému závěru.

Na začátek ruku na srdce – málokdo řeší doktory, dokud mu nic není. Takže velmi pravděpodobně po prvním semestru nehledáte například zubaře právě proto, že byste chtěli jít na pravidelnou prohlídku. Nehledě na to, že třeba v prvním roce studia ještě spousta z nás jezdila pravidelně domů a byli jsme více či méně schopní zorganizovat návštěvu lékařů doma. Postupem času jsme ale zapustili kořeny v místě studia, našli si práci, nové přátele a ježdění domů bylo většinou spojené jen se svátky, o kterých žádné doktory neoběhnete.

Takže v novém městě jste rok nebo dva, bolí vás zub a začnete řešit, co s tím. Pravděpodobně otevřete nějakou službu jako známýlékař.cz, abyste zjistili, že ti nejlépe hodnocení stejně nepřijímají, nebo vás objednají za půl roku. Možná se spokojíte s mírně nadprůměrným hodnocením, lidským přístupem a najdete si lékaře „na pojišťovnu“ někde v rozumné vzdálenosti od školy nebo bydlení. Tak jsem postupoval taky, a dodnes toho lituju. „Určitě je dobré neotálet s přepsáním na nového zubaře v místě studia. Často pak vídám případy, kde klienta bolest dohnala do zařízení, které nebylo odpovídající kvality a dle toho také ošetření dopadlo. Pod nesprávně provedenými výplněmi se tvoří kazy, vše se musí předělávat a to stojí další čas i peníze,“ upozorňuje MUDr. Jan Stuchlík, který má v Praze Karlín svou dentální kliniku.

Foto: Studenta

V čem je problém? Určitě jste slyšeli o nedostatku peněz ve zdravotnictví a s tím souvisejícím nastavení systému tak, že poskytování skutečně kvalitní péče všem pacientům je problematické. Konkrétně u zubařů to znamená následující: provoz ordinace například v Praze reálně stojí třeba 2500 Kč za hodinu – tato částka obsahuje nejen mzdové náklady zubaře, sestřičky, ale spotřebu materiálu, odpisy vybavení (které stojí miliony korun), nájem, energie, případně náklady na recepci apod.

Krásné zuby se slevou!

Prevence je základ a krásné zuby jsou známkou toho, že o sebe jednoduše dbáš. Proto si pro tebe Dentální hygiena Jan Stuchlík připravila výhodnou akci. Každému studentu, který se prokáže indexem, aktuální potvrzením o studiu či studentskou isic kartou s platnou přelepkou na rok 2015/16 bude poskytnuta sleva 20% na dentální hygienu a bělení zubů. Pokud se objednáte jak na dentální hygienu, tak i na bělení chrupu, dáme vám slevu ještě větší, a to rovnou 30%.

Problém je v tom, že pojišťovny hradí za své pacienty jen zlomek této částky, a v mém případě se to projevovalo tak, že můj doktor na mě měl vždy maximálně 15-20 minut, aby se větší frekvencí pacientů dostal na hodinovou sazbu svých nákladů. „Bohužel příspěvky od pojišťovny na jednotlivé zákroky jsou vypláceny ve stejné výši od roku 1997. Od té doby ovšem náklady na provoz, materiál či mzdy zásadně vzrostly. Není tedy možné kvalitně provést kupříkladu výplň, za kterou ve výsledku nedostanete ani to, co zaplatíte za materiál, “ doplňuje Stuchlík. Jak jsem naznačil výše, jsou i doktoři, pro které je 100% péče jediným určujícím parametrem bez ohledu na ekonomické otázky, ale šance, že se k těmto samaritánům dostanete zrovna tehdy, když to nejvíc potřebujete, je opravdu mizivá.

Foto: Studenta

Když jsem přecházel k mému současnému (soukromému) zubaři, vysvětlil mi, že za 15 minut se kvalitní ošetření kazu prostě udělat nedá. Výsledkem bylo, že dle rentgenu spousta mých narychlo udělaných výplní netěsnila, byly tam druhotné kazy pod plombami, nebo ty kazy byly ošetřené narychlo a nahrubo tak, že se odvrtalo více zubu, než bylo potřeba, a zub se pak častěji láme.

Foto: Studenta

Stejně jako moji kamarádi, kteří jsou teď krátce po škole, i já nyní platím za to, co nebylo v minulosti uděláno 100%. Pro představu takový druhotný kaz často zasáhne do zubní dřeně, zub je nutné umrtvit – tzv. ošetření zubních kanálků dělá můj zubař x hodin s mikroskopem, aby si byl zcela jistý každým detailem, a ošetření stojí několik tisíc korun. Takový zub vám stejně nevydrží nekonečně, časem přijde korunka – dalších několik tisíc a hodiny v zubařském křesle. Sečteno a podtrženo, strávíte celkově asi den u zubaře, a zaplatíte něco mezi 10 a 20 tisíci za jeden zub, a to vše proto, že se na začátku jeden kaz neošetřil buď včas, nebo kvalitně. „Lidé si často neuvědomují, že ty menší investice do zdraví dutiny ústní jako jsou preventivní prohlídky u stomatologa, pravidelné absolvování profesionální dentální hygieny několikrát ročně a základní každodenní péče o chrup a dásně, jim mohou ušetřit mnoho peněz a času. Vždy je lépe potížím předcházet než je složitě a nákladně řešit,“ míní doktor Stuchlík.

Foto: Studenta

Možná vám třeba 2 tisíce za ošetření jednoho kazu přijde v prváku nebo druháku spousta peněz – mluvím teď o poměrech v Praze, ale nejde o sumu, na kterou by se na brigádě nedalo vydělat, a věřte, že za důsledky nekvalitní péči zaplatíte zanedlouho desetinásobek.

Foto: oficial

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější