JazykovkaRoku.cz: Oznámkuj svou jazykovku!

JazykovkaRoku.cz: Oznámkuj svou jazykovku!

Dle údajů Českého statistického úřadu se 50% Čechů studujících cizí jazyky vůbec nezlepšuje, 24% se dokonce prokazatelně zhoršuje a pouze 26% všech studentů se zlepšuje. To je vzhledem ke skutečnosti, že Češi ročně utratí více než 3 miliardy korun za jazykové vzdělávání, alarmující zpráva.

Důvodů je hned několik; Češi se k jazykům vracejí „pozdě“ – až kolem 30. roku věku, a to ještě velmi často pouze na popud svého zaměstnavatele. Dále se ukazuje, že kvalita lektora je naprosto zásadní. Kupříkladu u některých jazykových škol, které v minulém roce prodávaly své kurzy přes různé slevové portály, se dle referencí studentů někdy projevoval nedostatek kvality a nezkušenost lektorů.  Aby se jazykovým školám prodej voucherů vůbec vyplatil, tlačí své náklady na minimum, a tak jde podle některých majitelů jazykových škol kvalita často úplně stranou.

Na druhou stranu jazykové školy, které prodávají své kurzy pomocí slevových portálů, argumentují tím, že chyba není v kvalitě výuky, ale v kvalitě studentů. Podle jejich slov studenti přicházející ze slevových portálů jsou většinou nemotivovaní a nejeví o studium takový zájem, jelikož se pro jazykový kurz rozhodli pouze na základě lákavé cenové nabídky, nebo poukaz obdrželi darem. V případě skupinových kurzů může přítomnost těchto studentů prý ovlivnit i průběh a kvalitu celého kurzu, zejména pak pokud se jedná o konverzační kurzy.

Foto: Studenta

Správný výběr jazykové školy je tedy klíčový. I proto se tři čeští studenti zahraničních univerzit, bratři Dominik a Václav Vacikarové a Petr Strýček, rozhodli s touto situací něco udělat. V polovině září tohoto roku přišli s nápadem udělat první nezávislé hodnocení jazykových škol v České republice a již za necelý měsíc spustili neziskový projekt ‘JazykovkaRoku.cz’, kde mohou současní nebo bývalí studenti jazykových škol ohodnotit svou jazykovou školu.

Dle slov zakladatelů už o projekt projevili velký zájem první hodnotitelé – kteří většinou pocházeli z řad kamarádů a známých, a nyní by chtěli oslovit širší veřejnost, jelikož si dali za cíl posbírat minimálně 1000 relevantních referencí a hodnocení. Zda se jim to podaří nebo ne, uvidíme už na konci ledna příštího roku, kdy proběhne slavnostní vyhlášení celé soutěže. A protože se jedná o první ročník této soutěže, rozhodli se organizátoři odměnit i hlasující – na vylosované čekají hodnotné ceny jako je nový Iphone5 nebo třeba i seskok padákem.

Hlasovat či sledovat aktuální hodnocení a reference můžete na webové stránce www.JazykovkaRoku.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější