Jednoduché, ale účinné. Jak nikdy nic nezapomenout?

Jednoduché, ale účinné. Jak nikdy nic nezapomenout?

Znáte ten pocit po testu nebo zkoušce, kdy si ještě pár minut látku pamatujete, ale o pár dnů později nevíte, z čeho se vůbec psalo? A zaboha si nemůžete vzpomenout na důležité informace z daného učiva? Ukážeme vám jednoduchou techniku, která pomůže uchovat si informace v paměti do konce vašich životů. Nezní to skvěle?

Pár dní před zápočtem se pilně učíte, abyste byli schopni projít do dalšího semestru, ale vysoká škola není jen o tom, abyste dokázali projít a získat diplom. Na co vám je diplom, když si naprosto nic nepamatujete? Určitě se hodit bude, ale co ty informace, učíte se je jen tak, pro nic za nic? Určitě v tom podle vás musí být nějaký háček, něco, co vaši cestu k zapamatování ztíží. V následujících odstavcích však zjistíte, že nemusíte být paměťoví mistři a i tak si budete schopni uchovávat mnoho informací v dlouhodobé paměti.

Foto: Studenta

Jak si všechno zapamatovat?

Prvně si musíme vysvětlit, jak drtivá většina z nás studuje:

Bývá to tak, že nic neděláme a náhle, když jde do tuhého, začneme se strašně učit a zahlcovat mozek neskutečně dlouhými hodinami studia. To by se nemělo nikdy stávat! Vždy si raději rozdělte učení na menší části a neučte se obrovské témata najednou. Dosáhnete tím maximálně toho, že budete unavení a zahlcení velkým množství informací, které nebudete schopni tak efektivně zpracovávat. Samozřejmě, i tak se dá na zkoušky připravit , ale tuhle „nárazovou“ metodu učení nedoporučujeme.

Poté absolvujete zkouškové období a vše zvládnete. Látku, kterou jste se tak pilně učili, za týden nebo dva zapomenete. K čemu byly ty dlouhé hodiny strávené učením?  Jednou přijde čas, kdy se budete muset informace naučit znovu. Nebylo by lepší je uložit do dlouhodobé paměti, ze které se jen stěží mohou vytratit?

Kdy využiju techniku opakování?

  • Určitě se někdy musíte některé věci naučit dvakrát (písemka, a za 2 měsíce čtvrtletka). Raději se info naučte jednou, poté už jen opakujte. A příští písemka, zkouška či zápočet bude mnohem lehčí
  • Život není jen škola. Možná čtete zajímavé knihy, ze kterých byste si informace rádi zapamatovali, protože je budete chtít přenést i do vašich životů
  • Učíte se jazyk? Jestli ano, bezpochyby se učíte i slovíčka. Musíte je přece přenést do dlouhodobé paměti. Tato metoda vám s tím určitě pomůže.

Jak uložit informace do dlouhodobé paměti?

Očekáváte nějakou závratnou paměťovou techniku, která bude svízelně složitá? To se nestane.  Stačí, když budete vědět jak správně a v jakých intervalech opakovat. Pochopíte funkce a schopnosti vašeho mozku a můžete si doživotně zapamatovat úplně všechno.

Jak správně opakovat?

Naučme se správně opakovat! Úplně poprvé, když se informaci (látku do školy) naučíte, odhadneme, že po prvním naučení ji budete umět zhruba na 80 %. Kolik si myslíte, že vám toho zůstane v paměti za 10 minut?

Možná budete překvapeni, ale po 10 minutách si toho budete pamatovat zhruba 85 % . Tohle opravdu není vtip. Váš mozek totiž touto přestávkou získá čas si informaci zpracovat a utřídí si jí v mozku, z toho důvodu umíte více. Po 10 minutách také nastává fáze, kdy byste si měli poprvé látku zopakovat. Paměť tím ještě více protrénujete a budete mít menší pravděpodobnost, že látku za 24 hodin zapomenete.

Foto: Studenta

Druhá fáze opakování, by měla nastat hned 24 hodin po prvním naučení. Kolik procent látky si budete pamatovat za 1 den od prvního naučení? Teď už to vážně nebude více než 85 % . Budete si pamatovat pouze 35 % informací - celkem velký skok, nemyslíte? Jestliže jste si látku zopakovali hned po 10 minutách po prvním naučení, budete na druhý den umět dokonce 60 %,. A to už je velký rozdíl, co? 24 hodin po prvním naučení je tedy ideální doba pro opakování.

Další opakování je vhodné naplánovat za týden od prvního naučení. Pokud byste vynechali předchozí 2 opakovací procesy, pamatovali byste si po týdnu pouze 10 % naučeného materiálu. Hodně bídné nemyslíte? Jestliže nevynecháte opakování, v paměti vám po týdnu zůstane až 70 % informací. To není vůbec špatné.  V tuhle dobu je vhodné opakovat, protože kdybychom to nestihli, nastane velký paměťový zlom, který by nám látku z hlavy rychle vymazával.

Opakování po měsíci už je spíše formalitou. Ve vašem mozku se už daná učená látka v mozku skoro pevně zakotvila. Naším cílem je informace ještě trošku vyleštit, stále totiž může dojít ke ztrátě informací. Je nutné tuto fázi nezanedbat. Často se nám může stát, že už si říkáme: „Tohle už přece umím tak dobře, nemůžu to zapomenout.“ A přece i tak se nám může stát to, že se několik měsíců z informací nesetkáme a následkem toho na všechno zapomeneme.

Konečně je tady poslední opakování, poté už můžeme s téměř 100% jistotou říci, že informace (látka) nám pevně zakotvila v paměti a nemůžeme ji zapomenout. Může být obtížné se donutit k opakování takto staré látky, proto si nastavte v kalendáři ve vašem mobilu, kdy byste měli opakovat.

Jak správně opakovat?

Opakování nemusí být vůbec dlouhé. Osobně bych řekl, že na 1 hodinu učení Vám stačí 10 minut opakování. To je zvládnutelné, nemyslíte? Během opakování byste si měli shrnout všechny důležité informace, taky není vůbec špatné, pokud budete testovat sami sebe, což je velmi efektivní metoda učení.

Nemusíte opakovat dlouhé hodiny - když máte čas navíc, testujte sami sebe. Internet je plný testů, také si můžete vymyslet vlastní. Při opakování dbejte také na to, že je třeba opakovat ty informace, které jste si nejméně dokázali zapamatovat. Nepracujte na vašich silných stránkách, ale snažte se vylepšit ty slabší.

Shrnutí intervalů, kdy je vhodné opakovat

Tento způsob je nejefektivnější metodou opakování:

  • 10 minut
  • Den
  • Týden
  • Měsíc
  • 3 měsíce
  • 6 měsíců

Článek vznikl ve spolupráci s webem jakserychlenaucit.cz

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější