Kinovýhled na září: Filmům se daří!

Kinovýhled na září: Filmům se daří!

Komu nebudou po chuti vedra spojená s babím létem, ocení chladné přítmí kinosálu. A že se před začátkem semestru vážně bude na co dívat!

Jasný král

Matthew Vaughn patří mezi nejoceňovanější režiséry současnosti a každý jeho projekt provázejí nejvyšší očekávání. Nejinak je tomu i u pokračování tři roky starého hitu, který fascinoval vtipem, brutalitou a hlavně stylovostí, s níž dokázal parodovat špionážní filmy. Pokračování snímku Kingsman s podtitulem Zlatý kruh se navíc honosí neskutečným obsazením – vrátí se Taron Egerton, Mark Strong a trochu překvapivě i Colin Firth, k nimž přibudou Channing Tatum, Halle Berry, Julianne Moore či Jeff Bridges. To je sestava! Na tuhle drsnou a nahláškovanou jízdu se prostě nejde netěšit a bez přehánění nás čeká jeden z nejlepších filmů podzimu, ne-li celého roku.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Sci-fi klasiky na plátně

Populární Projekt 100 letos změnil svou strukturu a pětici vybraných filmů vyšle do kin ve stejný čas, konkrétně v polovině září. Na své si přijdou fanoušci sci-fi, jelikož napříč celou historií kinematografie bude sledovaný právě tento žánr. Těšit se můžeme na první Planetu opic, která fascinovala maskami a drtivým koncem, který je dodnes nezapomenutelný. Akční Matrix posunul kupředu nejen žánr, nýbrž celou kinematografii a bizarní Brazil, pod nímž je podepsán šestý člen Monty Pythonů Terry Gilliam, zase spojil neuvěřitelné množství nápadů do ujeté orwellovské vize. Českého zástupce představuje Cesta do pravěku Karla Zemana, dodnes uchvacující hravostí a smyslem pro dobrodružství. Společně s hodinovým dokumentem Podivuhodná cesta bude uvedena i 115 let stará klasika Cesta na Měsíc, vlastně první blockbuster v dějinách. Kdo neviděl, musí tuhle povinnost dohnat. Což ostatně platí pro všechny zmíněné snímky, takže druhá polovina září může být ve znamení doplňování kulturních mezer!

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Budeme se bát

Podle asi nejděsivějšího hororu Stephena Kinga už jedna adaptace vznikla. Téměř třicet let stará televizní verze je některými stále milována, přesto očekáváme, že nové ztvárnění hororu s jednoduchým názvem To nám všem vyrazí dech. První reakce hovoří o skutečně děsivém zážitku a bez pochyb se jedná o nejvytouženější horor letošního podzimu. Na scénáři se podílel režisér první řady oceňovaného Temného případu Cary Fukunaga a ztělesněné zlo si zahrál syn Stellana Skarsgårda, herecky stále zajímavější Bill. I dosavadní ukázky budí důvěru, že v prvním díle tohoto dvojfilmu se budeme bát víc, než se nám letos zatím poštěstilo. Jsme moc zvědaví!

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Festivalové hity

Po náročném festivalovém létě se některé oceňované kousky začnou dostávat i do běžných kin. To je případ třeba japonské balady Po bouři, která se ve výborném světle ukázala už v Cannes a nyní bude dojímat i tuzemské diváky. Karlovarské publikum zase polarizovalo americké indie Dobrý časy s Robertem Pattinsonem v hlavní roli. Frenetické drama o dvou bratrech, kterým se tak trochu nepovedla jedna loupež, strhne atmosférou a sledem bizarních událostí. Třetí zářijový čtvrtek přinese i nečekaně skvělé melodrama O těle a duši. Z Maďarska vzešel velmi citlivý a zároveň zábavný a neprvoplánový snímek, při jehož sledování se několikrát skutečně zatají dech. Což rozhodně platí i o Wind River, temné kriminálce ze zasněženého severozápadu USA. Režijní debut skvělého scenáristy Taylora Sheridana přesvědčil už diváky v Karlových Varech a nakonec se naštěstí dostane i do kin. Určitě si ho nenechte ujít.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Tuzemský nášup

Ani domácí tvorba se nenechá zahanbit, tentokrát především v oblasti, kde se cítíme velmi silní – v dokumentech. Hned na začátku měsíce se dočkáme profilu Soni Červené, nyní jednadevadesátileté operní pěvkyně. Olga Sommerová si ji vybrala jako další zástupkyni silných žen, a tuto charakteristiku energická umělkyně beze zbytku naplňuje. Více kontroverze i pozornosti však přitáhnou Nejsledovanější, film Jiřího Sádka (zaujal loňskou Polednicí) o životě youtuberů. Kovy, Gabi Hecl, Shopaholic Nicol a další dostanou prostor ukázat, co je tenhle fenomén zač.

O týden později se objeví dokument Nerodič od režisérky Generace singles – filmu, který před šesti lety zaujal většinu mladých lidí. Nerodič působí dospěleji a i jeho protagonisté jsou o pár let starší. Ovšem pokud se chcete dozvědět něco o tom, jak různě lze přistoupit k výchově dětí, tenhle svižný dokument to ví. A konečně poslední zářijový čtvrtek se dočkáme i hraného filmu, když s nejistotou budeme očekávat druhý díl ambiciózní trilogie Zahradnictví s názvem Dezertér. První díl s podtitulem Rodinný přítel přehršel zábavy nepřinesl, dvojka bude zřejmě spoléhat na komediální talent Jiřího Macháčka. Trochu se bojíme, ale stále doufáme, že rozpačitá jednička bude překonána a Jan Hřebejk dostojí svému renomé špičkového tvůrce. No, uvidíme.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Každopádně o zářijové nabídce lze s klidem prohlásit, že - slovy klasika - munice tam je. Takže to babí léto snad opravdu nějak přežijeme…

Text: Mojmír Sedláček

Foto: Warner Bros. US

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější