Kinovýhled na říjen - ambice rostou!

Kinovýhled na říjen - ambice rostou!

S blížícím se koncem roku se pomalu rozjíždí oscarová sezóna, a tak v kinech narážíme na větší množství pecek než v létě. A říjen s nimi opravdu šetřit nebude.

Návrat legendy nám znovu zamotá hlavy

Před dvěma měsíci jsme psali o tom, že zřejmě nejočekávanějším filmem roku je nový válečný počin Christophera Nolana Dunkirk. Ani o druhé pozici v diváckém očekávání není pochyb. Hned první říjnový čtvrtek se totiž dočkáme pokračování jednoho z etalonů filmové sci-fi. Blade Runner 2049 bude volně navazovat na slavnou filosofickou science fiction z roku 1982. Vrátí se Harrison Ford v jedné ze svých nejslavnějších rolí, parťákem v nebezpečné hře mu bude tentokrát populární Ryan Gosling. To vše pod režijním dohledem Dennise Villeneuva, autora hitů jako Sicario či Příchozí. První ohlasy jsou nadšené, velebí mimo jiné i kameru Rogera Deakinse, který byl už 13x nominován na Oscara, ale nikdy nevyhrál. Tak snad se dočká letos a my, fandové původního filmu, s ním.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Budeme se bát!

Hned dva hororové kousky úplně rozdílných přístupů přinese druhá polovina měsíce. Osmým dílem pokračuje slavná série Saw, ovšem s trochu pozměněným názvem – Jigsaw. Mělo by se jednat o restart série s větším důrazem na hlavního hrdinu, tak věřme, že nový přístup vlije skomírající (respektive už nejspíš zemřelé) sérii novou krev nejen do žil, ale i na plátna kin.

No a vedle téhle řezničiny se dočkáme i výrazně odlišného pojetí strachu. O Darrenu Aronofskym se toho v posledních letech moc nenamluvilo, ale nový snímek autora Černé labutě či Requiem za sen stojí za pozornost. Mysteriózní horor matka! se zatím dočkal velmi kontroverzního přijetí a je zřejmé, že tohle nebude pokoukání pro každého. Někteří diváci se cítili podvedeni, jiní si režisérovu hru s divákem a společenskou alegorii pochvalovali. Na jakou stranu se přidáte vy?

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Komiksový hrdina ze severu

Koncem srpna bude marvelovské komiksové univerzum doplněno o třetí sólovku Thora s podtitulem Ragnarok. Tentokrát se nordický zástupce Avengers v podání Chrise Hemswortha bude muset postavit bývalému parťákovi Hulkovi a na jejich souboj už se všichni dost těšíme. Zpočátku nový Thor budil nedůvěru, hlavně kvůli osobě režiséra: Taika Waititi je sice zajímavým novozélandským tvůrcem, jeho dosavadní práce na komediích jako Co děláme v temnotách nebo Hon na pačlověky ho však k režírování hollywoodského bijáku zrovna nepředurčují. Ukázky však vypadají slušně, tak věřme, že Thorova snaha zabránit Ragnaroku bude minimálně stejně solidní jako jeho dvě předchozí dobrodružství.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Festivalové hity

Snad žádný měsíc letos není ke sledování festivalových hitů tak stvořený jako říjen. I běžný divák bude moci okusit alternativní snímky, nad nimiž se oblizovali filmoví nadšenci v Karlových Varech a dalších evropských festivalech.

V Cannes bodovalo atmosférické drama Western, ukazující napjaté vztahy mezi západní a východní Evropou, a především Čtverec, který si z Francie odvezl hlavní cenu. Porazil třeba i drsné ruské drama se společenským přesahem s názvem Krotká.

Zvláštní uznání si v Karlových Varech vysloužila komorní jugoslávská konverzačka Chlapi nepláčou, tematizující přetrvávající válečná traumata Balkánského poloostrova. A pokud preferujete vyloženě extrémní zážitky, potěší vás téměř čtyřhodinová hypnotická jízda, která učarovala loňskému festivalu v Benátkách; v programech kin hledejte spojení Ta, která odešla, ovšem pozor – my jsme vás varovali…

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

No a co na závěr? Oblíbený Michael Fassbender jistě osloví fanoušky detektivek v adaptaci románu Jo Nesba s názvem Sněhulák. Jestli máte mladší sourozence, oceníte i tuzemskou komedii Bajkeři, a jestli jste si už dokonce stihli pořídit děti, potěšíte je v kině s celovečerním dobrodružstvím ze světa My Little Pony.

V říjnu si prostě na své přijdou úplně všichni, bez ohledu na věk, preference či, ehm, vkus. Takže hurá do kina!

Text: Mojmír Sedláček

Foto: Vertical Ent.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější