reklama
Láká vás Švýcarsko? Máme 10 tipů, co si tam pořídíte zdarma

Láká vás Švýcarsko? Máme 10 tipů, co si tam pořídíte zdarma

Přemýšlíte o nějaké pěkné dovolené? Vyrazte do Švýcarska! To sice dlouhodobě nese nálepku drahé země, ale ten, kdo ví co a jak, tady najde i mnoho služeb, zážitků a požitků úplně zdarma - a tím samozřejmě nemyslíme jen krásnou přírodu. Přečtěte si našich 10 tipů a dopřejte si super výlet!
reklama

1. Lanovky v létě zdarma pro ubytované v Davos-Klosters, Sv. Mořici, Saas-Fee a celém údolí Saas, v Samnaun, v Les Diablerets, Villars a dalších místech Švýcarska. Ve většině míst se nabídka týká všech typů ubytování, tedy i apartmánů, mládežnických ubytoven a kempů.

2. Koupání v jezerech a řekách ve městech je oblíbené a možné na mnoha místech mimo plovárny. V Curychu je to například velký areál vpravo od Bürkli Platz, pokud stojíme čelem k jezeru, v Lucernu naopak dále za budovou KKL, v Luganu v parku, ve Vevey poblíž Alimentaria. Voda v řekách i jezerech je opravdu průzračná a pokud bude to letošní léto tak horké jako loňské, tuhle gratis nabídku jistě ocení každý.

Foto: Studenta

3. Pitná voda teče ze všech kašen a těch je ve švýcarských městech opravdu hodně. A tak postačí si vlastní lahev jen průběžně doplňovat. V České republice obvykle funguje značení míst, kde teče pitná voda, ve Švýcarsku jsou naopak značena místa, kde pitná voda neteče (a těch je málo).

Foto: Studenta

4. Pikniková a grilovací místa podél turistických tras – přibalte si jen něco vlastního na opékání a můžete využít připravené ohniště se dřevem i posezení. Samozřejmostí je, že po sobě uklidíte. Velice nádherný je pěší výlet k Oeschinensee z vesničky Kandersteg, kam se pohodlně dostanete vlakem. Jedná se o jedno z nejhezčích jezer ve Švýcarsku.

5. Místnosti pro piknik na vrcholových stanicích lanovek – v horní stanici lanovek pamatují i na ty, kteří si donesli vlastní občerstvení a rádi by si ho v klidu a důstojně snědli. Čekají na ně místnosti označené piknik, které mají často stejný výhled jako luxusní restaurace.

Foto: Studenta

6. Většina toalet je zdarma a navíc jsou obvykle v dokonalém pořádku.

7. Městská doprava pro ubytované v hotelích v Ženevě a Basileji je zdarma. Při check-inu dostanete městkou kartu a MHD vám již váš cestovní rozpočet nezatíží. Pokud do Ženevy letíte letadlem, tak máte dopravu z letiště do centra Ženevy zdarma. U výdeje zavazadel v tranzitním prostoru je automat městské dopravy, který speciálně zdarma nabízí jízdenku do centra. Švýcarská letecká společnost SWISS nabízí při letu z Prahy do Ženevy a Curychu tarif Light, kdy cestujete pouze s příručním zavazadlem -  zpáteční letenky do Ženevy se tak pohybují v ceně kolem 2.000 korun.

Foto: Studenta

8. Vybraná muzea pro ubytované nebo pro držitele regionálních jízdenek nebo Swiss Travel Passu. S ním je volný vstup do 490 muzeí po celém Švýcarsku.

Foto: Studenta

9. Ve Švýcarsku se neplatí poplatek za průjezd tunely ani za vysokohorské silnice. Pokud se jedná o dálniční tunely, ty jsou již obsaženy v dálniční známce. Výjimkou je hraniční tunel s Francií a Itálií, protože tam jsou tunely zpoplatněné. Dálniční známka je pouze roční a stojí CHF 40,-, je možné ji zakoupit na hranicích nebo v ČR u ÚAMK. Aktuální přehled průjezdnosti vysokohorských průsmyků, tunelů, dálnic a další informace pro motoristy naleznete tady.

10. Téměř zdarma, tedy za pouhých CHF 5,- můžete přenocovat v houpací síti v hostelu v Interlakenu. Navíc máte k dispozici vlastní lampičku a zásuvku.

Foto: Studenta

Další aktuální turistické informace o Švýcarku naleznete na webu MojeSvycarsko.com a na Facebooku.

reklama

Nejčtenější za měsíc

Nejnovější