Notre Dame uprava

Světové kauzy: Notre Dame, řecká krize a další. Jak to všechno dopadlo?

Články v desítkách médií a veliký poplach. Pak ale jako by se slehla zem! I když je pravda, že jsme přesyceni informacemi a ne vše stíháme neustále sledovat, o spoustě věcí už se pár dní poté prostě nemluví. Jak to dopadlo se zavražděným slovenským novinářem? A s fenoménem jménem bitcoin? Nebo třeba s řeckou krizí a Hawaií plnou lávy? A co teprve požár katedrály Notre Dame, který plnil stránky deníků a webových portálů několik dní? Kolik z vás ví, jak to nyní pokračuje, aniž by vedle vyhořelého srdce Paříže bydlel?

Notre Dame - jen polovina peněz a moderní vizuál

Ještě než byl oheň plně uhašen, už bylo na opravu přislíbeno více než 700 milionů eur. Kolik peněz od rodin a korporací ale reálně na účtě přistálo, to je věc jiná. Po více než dvou měsících mnohé z přislíbených částek totiž nedorazily. Úředník z Notre-Dame řekl agentuře Associated Press, že velcí dárci zatím nezaplatili ani cent. Prý čekají na to, jak přesně své peníze utratí a nechtějí platit jen mzdy zaměstnanců. Dle aktuálních informací Financial Times už ale kupříkladu nejbohatší Francouz i Evropan Bernard Arnault poslal 10 milionů eur. Nadace uvedla, že jako součást svého fondu Cathédrale de Paris prozatím získala 38 milionů eur v darech od 42 000 jednotlivců, 60 firem a veřejných orgánů ve Francii i v zahraničí. 

hořící prales
life
Vyhořelá katedrála je mezinárodní katastrofa. A co hořící pralesy?
23. 4. 2019
2 minuty k zamyšlení

Okolí pařížské katedrály je i nadále uzavřené kvůli vysoké míře znečištění olovem. Francouzský premiér Edouard Philippe vyzval architekty, aby navrhli střechu, která bude přizpůsobena výzvám naší doby. To je ovšem v rozporu s úmyslem francouzského senátu, který chce obnovit střechu přesně tak, jak to bylo před ohněm. Senát navíc nedávno novelizoval vládní návrh zákona o restituci, který nyní uvádí, že střecha musí být obnovena přesně tak, jak byla před požárem.

Vražda Jána Kuciaka aneb nájemného vraha už máme

Vražda mladého novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové zasáhla (nejen) slovenské obyvatele. Investigativní novinář, který pracoval pro redakci Aktuality.sk, byl společně se svojí snoubenkou zavražděn 21. února loňského roku. Jeho vražda vyvolala velké protesty a politickou krizi - kvůli tomu premiér Fico o necelý měsíc později rezignoval na svou funkci. Podle policejního vyšetřování byl novinář zavražděn kvůli své práci. Policii se nakonec podařilo zadržet osm podezřelých a obvinit čtyři lidi. Mezi nimi byl i bývalý policista nebo překladatelka z italštiny, která pracovala pro podnikatele Mariána Kočnera.

veřejnoprávní média - foto
life
#komentář: Nás nevyhubíte. Rozhodnutí studovat žurnalistiku je důležitější než dříve
11. 10. 2018
2 minuty o žurnalistice

Miroslav Marček, jeden z obviněných, se pak při policejním výslechu přiznal, že střílel. Z objednání vraždy byl ale obviněn již zmíněný kontroverzní podnikatel Marián Kočner. A právě s ním začal v pondělí 22. července soud. Obviněn je ale nejen z vraždy mladého novináře, ale také v kauze falšování směnek v hodnotě 69 milionů eur a z vytunelování firmy Gatex. Uvedl ale, že na přelíčení nepřijde a požádal, aby ho soudili v nepřítomnosti. I tak se ale jedná o jedno z nejsledovanějších soudních líčení v historii Slovenska.

Je už bitcoin minulostí?

Bitcoin (BTC), digitální měna, která vznikla v roce 2008, zaznamenala v předchozích letech senzaci. Jejím strůjcem je Satoshi Nakamoto, jehož totožnost zůstává stále neznámá. Internetem za poslední roky kolovaly stovky zpráv jak koupit, jak prodat, ale hlavně - jak tuto kryptoměnu chápat. Množství Bitcoinu sice stále přibývá, ale nebude to tak do nekonečna a maximální počet se zastaví na 21 milionech. Ve světě Bitcoinu jsou zásadní dvě složky - uživatelé, kteří obchodují a částky si mezi sebou posílají, a těžaři, kteří tyto částky schvalují. Do května roku 2010 ale nebylo o Bitcoinu skoro vůbec slyšet. Diskuze nad měnou ožily až potom, co si jeden z těžařů koupil dvě pizzy a zaplatil za ně 10 tisíc BTC. V polovině roku 2010 skoro nulová hodnota vystoupala na 30 dolarů za kus a od té doby ceny kolísaly - a spekulace nad budoucností bitcoinu probíhají dodnes.

Dominik Stroukal o penězích budoucnosti
Studenta
Dominik Stroukal o penězích budoucnosti
16. 12. 2016

Zlomový byl rok 2017, kdy cena jednoho bitcoinu překročila 20 tisíc amerických dolarů. Současný stav působí stabilizovaně a podle Michaela Novogratze, investora a generálního ředitele společnosti Galaxy Digital, bitcoin zažívá právě nyní konsolidaci (pozn. aut. upevnění, ustálení) před zahájením dalšího kroku vpřed. To ale neznamená, že se vše nemůže ze dne na den změnit. Na propadu mají podíl regulace v Číně a Brazílii a investoři a obchodníci tak zůstávají opatrní.

Řecká krize je (zatím) u konce

Dluhová krize a zavřené banky. Děsivé zprávy o zemi, kam se nejeden z nás chystal v létě na dovolenou, nedaly médiím a Řekům několik měsíců spát. Řecká vláda připustila nadměrné výdaje státního i soukromého sektoru a výsledkem byl velký a dlouhodobě neúnosný schodek ve státním rozpočtu. V roce 2004 pak navíc vyšlo najevo, že země vstoupila do eurozóny v roce 2001 podvodem (vládní čísla totiž uváděla mnohem nižší deficit státního rozpočtu, než ve skutečnosti byl). Pro zadluženou zemi tak musela přijít pomoc a půjčky ve výši kolem 300 miliard eur.

Evropští lídři se ale v roce 2018, kdy Řecko vystoupilo z třetího záchranného programu, shodli, že řecká krize je u konce. Tímto krokem tak oficiálně končí největší ekonomický záchranářský proces v dosavadní historii. Země teď musí spoléhat jen na sebe a půjčovat si peníze stejně jako to dělají ostatní. I tak ale věřitelé návrat zadlužené zemi usnadňují různými výhodami, jako je například desetiletý odklad splácení některých půjček. Ke splacení poslední půjčky by tak podle odhadů mělo dojít až v roce 2060. Je otázkou, zdali to Řecko zvládne a bude vykazovat přebytek státního rozpočtu a nesklouzne kvůli nespokojenosti občanů k rozhazování. Bude spojení "Řecko a krize" minulostí?

V4 mapa
life
Předsednictví Česka ve Visegrádské skupině. Co je V4 a co členstvím získáváme?
22. 7. 2019
4 visegradské minuty

Hawaii stále uklízí lávu

Zprávy a videa z katastrofy na ostrově snů sledovali všichni s napětím. Havajská sopka Kilauea se totiž v květnu roku 2018 probudila k životu. V současné době je jedním z nejaktivnějších vulkánů na světě a i v minulosti obyvatelům ostrova značně komplikovala život. V loňském roce láva pohltila stovky domů a tisíce lidí byly evakuovány. Tím ale veškeré zprávy v českých médiích končí. Pokud jste se tam nevypravili sami, tak teď nejspíš přemýšlíte, jak to tam asi vypadá. Na konci erupce bylo zničeno asi 700 domů a z mapy byly vymazány celé komunity. Lidé si prošli více než třemi měsíci výbuchů a otřesů. A více než rok poté se obyvatelé stále snaží dát své životy dohromady. "Stále se mi stává, že najedu na dálnici a pak si uvědomím, že jedu tam, kde byl dřív můj domov," řekl médiu Hawaii News Now jeden z obyvatelů David Hess. Dodal, že když se chodí dívat na místo, kde vyrostla jeho rodina, tak se stále třese.

Práce pokračují i na místech, kde byly obyvatelé odříznutí od okolí - jako například na dálnici 132, která se čistí od zatvrdlé lávy. Úředníci říkají, že polovina práce je dokončena a doufají, že vše se stihne do 5. října letošního roku. I přes velké neštěstí sopka obyvatele i obdarovala. Na zemi se totiž dají najít drahé kameny - olivíny, tedy minerály, které vznikají krystalizací magmatu s nízkým obsahem křemíku.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější