Vánoce

15 nejdivnějších vánočních tradic ve světě

Asi většina z nás si někdy stěžovala na štědrovečerního kapra nebo na to, že jsou české vánoční tradice otravné a nudné. Až se dozvíte, jak slaví svátky klidu a míru v některých částech světa, možná se k „trapnému“ lití olova ještě rádi vrátíte.

1. V Estonsku věří na vánoční saunové skřítky. Vyrážejí do sauny a tam společně odpočívají. Vánoce tedy prožívají v teple a úplně nazí.

2.
Ve Švýcarsku se vesnice v předvánoční době promění v "oživlé" adventní kalendáře. Každý dům tvoří jedno okénko, a když na něj přijde řada, uspořádají jeho majitelé mejdan pro ostatní občany vesničky.

3. Katalánci mají od začátku prosince doma vystavené poleno. Děti mu každý den dávají najíst a napít, protože jedině tak jim na Štědrý den dá dárky.

4. V Grónsku servírují na Štědrý večer specialitu Kiviak, což je tulení kůže naplněná mrtvými alkami (ptáci). Tato pochoutka se připravuje už několik měsíců před Vánoci, aby se vše pořádně uleželo. Dali byste si?

5. Přestože jsou Venezuelci z velké většiny striktní křesťané, umí si Vánoce užít po svém a ve velkém. Ulice hlavního města Caracas se hned ráno uzavřou a místní vyrážejí do kostela na mši na kolečkových bruslích. Přitom odpalují ohňostroje a skandují: "Ježíš se narodil!"

Foto: Unsplash.com

6. V Sýrii nenaděluje dárky Ježíšek ani Santa Claus, ale nejmenší a nejmladší z velbloudů Tří králů.

7. Pro Japonce, jakožto nekřesťany, není Štědrý den svátkem, i tak si ale nějaké zvyky utvořili. Jedním z nich je návštěva KFC, kde slaví nad speciálním "vánočním kyblíkem" plným smaženého kuřete.

8. Islanďanům nosí dárky 13 vánočních skřítků, kteří přijdou do města už dva týdny před Vánoci a každou noc rozdávají dětem dárky. Věří navíc na vánoční kočku, která sežere každého, kdo nebyl po celý rok dostatečně pilný a pracovitý.

9. Na Havaj přijíždí na Vánoce loď nacpaná vánočními dobrotami, za ní potom na svém člunu následuje i Santa Claus.

10. Dánové tradičně balí dárky do dvaceti vrstev vánočního papíru. Je tak jasné, že si obdarovaný překvapení uvnitř skutečně zaslouží, protože se musí k němu musí pěkně prokousat.

11. Namibijští lidé rozprostírají kůže zabitých koz a volů chlupatou stranou na zem před "svatý oheň". Muži po nich pak dupou, a to jim má přinést štěstí.

Foto: Unsplash.com

12. V Argentině si vystačí bez Santy i bez sobů, místo nich mají koníka Magiho. Před dveřmi mu děti jako pohoštění chystají misku s vodou a stébly trávy, on jim na oplátku do bot nadělí dárečky.

13. Typickým ukrajinským vánočním pokrmem jsou lokše. K nim se pojí tradice, že otec rodiny mrští kusem tohoto jídla o strop. Čím více těsta se přilepí, tím více štěstí je bude provázet celým následujícím rokem.

14. Jihoafričané si na Vánoce plné lásky a míru příliš nepotrpí. Dětem vyprávějí pověst o neposlušném chlapci Dannym, který své babičce snědl koláčky napečené pro Santu Clause. Ta ho za trest zabila a jeho duch od té doby straší vánoční domácnosti. Netradiční mají i vánoční dobroty, z nichž nejžádanější jsou smažené larvy obřích můr.

15. Na některých ostrovech v Polynésii roznáší dárky vánoční krab s obrovskými ostrými klepety, kterými rozřeže každého, kdo by na něj nevěřil.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější