Vánoce

EKO Vánoce! DIY dárky, zážitky a stromek in da květináč

Kapří genocida, nárůst finančních půjček, tuny odpadů a nechtěné dárky. I tak by se daly popsat Vánoce ve 21. století. Co dělat, aby byly aspoň trochu ekologické a úplně vás nezruinovaly? Pár tipů zde:

Bez stromku do Vánoc nelez

V Česku se ve vánočním období prodá více než 1,2 milionu vánočních stromečků. Na výběr bývají tradičně tří možnosti: stromeček živý, květináčový, nebo plastový. Ekologicky je na tom samozřejmě nejhůře stromek plastový (nehledě na to, jestli ho používáte už pátý rok, pravděpodobně se dožije i vašich praprapravnuků). Pokud se rozhodujete mezi květinačovým a živým, jsou na tom ekologicky podobně. Zatímco pro živý stromeček bývají Vánoce doslova posledním rozloučením (ale lze ho pak ekologicky pohřbít, rozřezat a vložit do kompostu), pro stromek v květináči to mohou a nemusí být poslední dny života, záleží na údržbě.

Vánoce
life
#podporujeme: Odpočiň si i o Vánocích
12. 12. 2018
3 minuty vánoční pohody

Nej eko volba je tak zřejmě pronájem stromku v květináči, který po uplynutí vánoční pohody vrátíte a zajistíte tak stromečku život i na další sezónu. K dostání třeba zde.

Zdobení, balení i odbalování

Balicí papír, pentle, mašličky a další blbosti s nulovou efektivitou, ale ekologickou stopou delší než Vltava. Co s tím? Ono totiž nezabalený dárek není asi úplně tím pravým vánočním dárkem (je to vůbec dárek?). Každopádně nový balicí papír lze nahradit praktickou alternativou v podobě starých novin, časáků, nebo manuálů z IKEA, atd.

Alternativu k pentlím, mašličkám a podobným zlořadům zase najdeme v domovských zásobách, na zahradě, či v lese. Určitě se vám někde válí kousek provázku, motouzů, nití, nějaké to jehličí, šiška, nebo usušený pomeranč. S balením se pojí i následné odbalování a tzv. odbalovací varianta strýčka Skrblíka - odbalujeme jemně a s citem tak, aby šel papír použít další roky znova. Pro lenivější eco-variantu doporučujeme tzv. textilní dárkové pytlíky (vydrží fakt hodně).

Dárky - méně konzumu, více srdce!

nakupování
life
Proč si kupujeme drahé věci? Tlak vrstevníků i pocit štěstí
12. 12. 2018
3 minuty o nemateriálnu

Podnadpis je klišé jako bramborový salát s kaprem, ale budiž. Dárky jsou ekologicky (i finančně) problémové. Obvykle totiž dostanete i to, co nechcete, nebo hůře to, co už máte (#další_ponožky), nebo ještě více hůře - koupíte to, co obdarovaný nechce. Nadechněte se a myslete. Věnujte všem třeba poukaz na váš čas - 2 vstupenky do divadla (případně jakýkoliv jiný gastro/kulturní/sportovní zážitek), nebo raději peníze. Případně se pokuste dárek vyrobit (DIY dárky se totiž nevyhazují). Zde pár tipů.

P.S. Pokud už náhodou chcete nepovedený vánoční dárek vyhodit, zkuste ho darovat! A btw. jak Vánoce prožíváte vy? Požitkářsky, nebo jinak?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější