Iniciativa Youth Speak Up!, mladí podnikatelé a aktivisté a poslanci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a František Kopřiva (Piráti), TK Poslanecká sněmovna, 28. 3. 2019

21 bodů pro 21. století. Probudila se konečně mladá občanská společnost?

Není to tak dávno, co mi jedna učitelka druhého stupně základní školy vysvětlovala, proč je zbytečné s jejími žáky diskutovat nad médii či politikou. „Jsou ještě moc malí a zajímá je něco úplně jiného,“ argumentovala. Ani jejich o trochu starší kolegové na tom nejsou lépe – 57 procent lidí ve věku mezi 15 až 29 lety se o politiku vůbec nezajímá, vyplývá z nejnovějšího výzkumu OECD z roku 2016. Čím to, že naše generace stále méně debatuje o veřejném dění? Zejména když se budoucnost, o níž se rozhoduje, týká nás? Nemluvě přímo o zapojení do procesu tvorby nových zákonů. Vždyť průměrný věk českých poslanců je dnes 47 a půl let.

Tyto otázky si pokládali i členové Klubu mladých politologů. "Vracely se nám hlavně odpovědi, že mladí se často nedokážou s politiky personálně ani tematicky ztotožnit," vysvětlovala spoluzakladatelka spolku Jana Soukupová ve čtvrtek 28. března na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně jejich zkušenost z debat se středoškoláky a vysokoškoláky. Hned poté představila projekt Youth, Speak Up!, kterým na zjištění reagují.

Youth, Speak Up
life
 
#fotoreport: Mladí a úspěšní promluvili o vizi naší země. Hlavně pravdu, říká Klus
9. 10. 2018
2 minuty fotoreportu

Oslovili dvacítku mladých a úspěšných Čechů, aby nastínili, co by se dalo v rámci jejich oborů zlepšit. Společně pak vytvořili program "21 bodů pro 21. století", pod který se podepsaly mládežnické organizace z ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS, Pirátů, STAN a TOP 09. Momentálně už pracují na digitalizaci, zlepšení podpory vědy, životního prostředí a duševního zdraví. "Dalším krokem je vznik čtyř pracovních skupin na výše zmíněná témata zde v Poslanecké sněmovně. Do skupin se zapojí poslanci, mládežnické organizace i odborná veřejnost. Cílem projektu Youth, Speak Up! je tyto body naplnit a dokázat, že politika se dá dělat i jinak - ve spolupráci s mladými lidmi, kteří by měli ovlivňovat podobu světa, ve kterém budou právě oni žít," dodává Soukupová.

Dalo by se namítnout, že podobné snahy už tu byly. Nicméně tentokrát se programově shodli zástupci napříč celým politickým spektrem (vyjma sněmovních stran KSČM a SPD), podporu jim přislíbili i jejich starší kolegové a v procesu naplňování vytyčených cílů už teď poměrně pokročili. Podle Soukupové mají první pracovní skupiny zasedat v průběhu příštích čtrnácti dnů a v návrhu na omezení plastů jsou hodně blízko ke konkrétnímu návrhu. "Připravili jsme podklady k právní úpravě, která by obchodům s potravinami zadala povinnost informovat své zákazníky o škodlivosti plastů. Díky takové právní úpravě budou moci supermarkety, ale i další obchody s potravinami informovat svoje zákazníky, vzdělávat je a vkládat tak zodpovědnost do jejich rukou. A to se zásahem, kterého nedosáhne žádná informační kampaň," zmínila zakladatelka společnosti Frusack Hana Fořtová.

K bodu o duševním zdraví nutno podotknout, že na národní úrovni už Akční plán péče o duševní zdraví vzniká. Marie Salomonová ze sdružení Nevypusť duši k tomu doplnila: "Rádi bychom podpořili vznik nových služeb pro děti a dospívající s duševními obtížemi a zároveň také preventivní programy ve školách, které se týkají obecně duševního zdraví, emoční vyspělosti a toho, jak řešíme stres a problémy, které se později mohou projevit hůře, než to zprvu vypadá." V oblasti vědy pak chtějí vznik lepšího systému na podporu mladých vědců, kteří ještě sami nemají možnost dosáhnout na grantové agentury. "Souběžně s tímto záměrem bychom také chtěli rozšířit systém podpory excelentních studentů, kteří se již během vysoké školy systematicky věnují výzkumu v různých oblastech, umožnit jim financovat jejich další vzdělávání a kariérní růst," zmínil Jan Hrabovský, vědec a spoluzakladatel spolku Alumni scientiae bohemicae.

Už dlouho nebyla vhodnější doba pro hájení našich zájmů. Navýší-li se doposud tristně chabá volební účast mileniálů, právě toto příště pravděpodobně zamíchá mandáty nejvíce. Proto každý chytrý politik udělá první a poslední pro to, aby si nás získal na svou stranu. Stačí jen vznést požadavky. Navíc, jak řekl na zmíněné tiskové konferenci František Kopřiva z Pirátů: "Vždycky, když iniciativa vychází zespoda, z občanské veřejnosti, je to o to cennější, není to zatížené politickými předsudky."

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější