deprese, dívka

3 věci, které byste měli vyzkoušet místo antidepresiv a psychiatra

A opravdu nemáme na mysli pravidelné procházky, správnou partnerskou komunikaci, bydlení podle Feng Shui nebo podobná klišé. Máme pro vás opravdu funkční způsoby, které mají reálný vliv na dobré duševní zdraví, aniž by způsobovaly závislost nebo impotenci. Na druhou stranu, pokud trpíte schizofrenií nebo klinickou depresí se sebevražednými sklony, berte tenhle článek pouze jako tip a rozhodně se lékařské péče nevzdávejte.

Dornova metoda

I kdybyste nevěřili tomu, že páteř je cestou pro proudění energie, musíte uznat, že neustálé sezení u počítače není zrovna nejzdravější. Jan Krulík z Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze v rozhovoru pro Lidové noviny potvrzuje, že i když lidí s bolestmi zad ubývá, stále častěji jsou u něj v ordinaci mladí lidé ve věku kolem 18 let. I on z pozice fyzioterapeuta potvrzuje, že na zdraví našich zad se podepisuje stres. A stav páteře na naší náladě.

Je skvělé nechat si napravit záda na klasických rehabilitacích. Hradí to stát a po pár křupnutích se vám uleví. Pokud však nezačnete správně cvičit, nebo neodhalíte, proč vás záda začala bolet, můžete si dát kolečko po doktorech za tři měsíce znova. A tak pořád dokola, než se nad vámi doktoři slitují a napíší vám invalidní důchod. Ale nemusí to tak být.

deprese
life
Mladí a nemocní: Co nám dělá v hlavě nepořádek
13. 11. 2018
3 minuty o psychických problémech

"Dornova metoda je jemná technika, která bere člověka jako celek. Ošetření probíhá za pohybu, který je pro tělo přirozený, a výdechu, kdy jsou svaly uvolněné. Během ošetření se hledá příčina vzniklého problému, která může být úplně na jiné části těla než je bolest," vysvětluje účinky alternativního řešení v podobě Dornovy metody Petra Šamlová, terapeutka v centru Cordeus.

"Samozřejmě se stavem našeho fyzického těla souvisí i psychické rozpoložení a vlivy, které na nás působí, jako je např. stres. Dornova metoda má moc hezky propracovanou mapu páteře, kdy je uvedeno, jaký konkrétní obratel souvisí s orgány, emocemi a psychikou. Například bolesti v bederní páteře u obratle L5, L4 souvisí s tím, že po fyzické stránce může mít klient problém s prokrvením lýtek, studené nohy, bolestivé močení, prostatické problémy atd., a po psychické stránce mohou být příčinou pocity viny, chybějící zázemí, sexuální čakra atd.," říká.

A doplňuje: "Osobně pracuji s psychikou klienta - zajímá mě, jak žije, co ho dělá šťastným, jaké má zázemí a podobně. To vše nám může pomoc při řešení zdravotního problému. Duše je nedílnou součástí naší fyzické schránky a nemělo by se na ni zapomínat."

Bachovy kapky

Bylo nebylo, žil byl v Anglii lékař jménem Edward Bach. Viděl dost na to, aby se začal sám sebe ptát: Nestojí za každou nemocí psychika člověka? Samozřejmě dospěl k závěru, že ano, a že nemoc už je jen výsledkem našeho myšlení. Jenže kdybychom uměli sami začít přemýšlet jinak, nebyly by ordinace doktorů natřískané lidmi. Takže jak lidem pomoci? Lékaři většinou řeší jen příčinu. Což výrobci léčiv kvitují. Bach ale sáhl po přírodnějších prostředcích uzdravení.

Nevypusť duši
work
Nevypusť duši: Mileniálové mají strach, že o něco přicházejí, když nejsou na příjmu
19. 6. 2017

Pokud jste skeptik a právě se rozhodujete, jestli přestat číst, protože na žádné vývary z bylinek prostě nevěříte, přesvědčíme vás důkazem. Nelze popřít, že každá věc v tomto vesmíru má svou vibraci (to je prostě fyzika), a to ať už jde o otoman nebo žirafu. Bach proto zkoumal, které vibrace korespondují s vibracemi lidských nálad, a zároveň jsou schopné je měnit.

Objevil, že ty správné vibrace mají právě rostliny. Proto existuje 38 esencí, z nichž každá odpovídá jednomu pocitu nebo náladě. Pokud jste fakt na dně, nejspíš budete mít na první pohled pocit, že byste si měli nechat namíchat kombinaci všech těchto esencí. Zkuste tomu ale dát čas a vybrat tři nálady, které vévodí celému uzlíčku nervů ve vás.

"Bylo zajímavé pozorovat postupné změny v myšlení potom, co jsem se díky Bachovkám vnitřně uklidnila - a jak víme, i malý kamínek hozený do vody udělá nakonec velké kruhy. Paradoxní je, že jsem po nich sáhla až potom, co jsem je vyzkoušela na své (tehdy nové) kočce z útulku," popisuje Gabriela Zvonková, reportérka a zakladatelka organizace O chlup líp.

Foto: Shutterstock.com

"Přišla ke mně jako naprosto zlomená bytůstka, která strachem močila a kálela pod sebe, nenechala na sebe sáhnout a na všechny podněty reagovala vrčením nebo ječením. Když jsem po 14 dnech, kdy bydlela za gaučem, zjistila, že se stále třese při každém zvuku a nedokáže se sama ani umýt, začala jsem hledat pomoc. Ještě ten den jsem vyrazila do města pro Bachovy kapky pro zvířata."

"Pamatuji si to jako dnes. Seděla jsem na gauči a koutkem oka zahlédla pohyb. Alma po pěti dnech vylezla zpoza gauče a s velkou námahou (měla atrofované svalstvo) se vyškrábala na gauč. Ten den se se mnou poprvé mazlila, poprvé se rozvalila na gauči a usnula tam. Bydlet za gauč už se pak nikdy nevrátila. Když jsem uviděla, co to udělalo s Almou, rozhodla jsem se, že to taky zkusím," popisuje Gabriela. Dá se tak říct, že její zkušenost nepřímo dokazuje, že kapky nemají pouze placebo efekt, ale že skutečně pomáhají.

Terapie tím, co vás baví

Chodívat si pravidelně popovídat s psychologem je určitě super. Jenže málokdo na vysoké škole nebo v prvním zaměstnání zvládne opravdu kvalitního psychologa zaplatit. Jistě, praktický lékař vám může doporučit lékaře, kterého hradí pojišťovna. Ale o jejich kvalitách vypovídá zaplněný rozvrh soukromých doktorů. Aby vám nebylo líto peněz, a zároveň se necítili jako psychicky chorý člověk, můžete spojit příjemné s užitečným.

Psychologie
life
Objev sám sebe
1. 5. 2018
4 minuty poznání

Existuje totiž možnost spojit terapii s tím, co vás baví. Bavilo vás vždycky malovat, nakonec na to ale nemáte čas? Zkuste zajít na terapii automatickou kresbou. Chodili jste rádi do sboru nebo máte kapelu? Uzdravovat se můžete i pomocí svého hlasu. Budete překvapení, na kolik zajímavých lidí a podnětů narazíte. A navíc: i to, že vám jen někdo věnuje soustředěnou pozornost, je terapií samo o sobě.

"Hlas je totální zrcadlo psychiky," vysvětluje Petra Bartošová, hlasová pedagožka, která vede individuální i skupinové lekce hlasu (soukromě i na VOŠ herecké) a jazyková poradkyně Národního divadla. "Například když jsme se stresu, na hlase se to může promítnout zrychlením projevu, a pravděpodobně i větším napětím. Většinou nám při negativních emocích (trémou nevyjímaje) zatuhnou svaly a nemůžeme se pořádně nadechnout ani plynule vydechnout, což je pro hlas zásadní. Hlas je totiž jen aplikace dechu."

"Takže můžeme být kvůli psychice zatuhnutí v těle i hlase/dechu, ale zároveň přes tělo a hlas s dechem ovlivnit a zlepšit svůj psychický stav. Pomáhá nám napojit se na naši vnitřní podstatu, na svůj střed, na své centrum, na své těžiště, a vybudovat si tím vnitřní oporu. Když tento základ člověk nemá, může se cítit ztracen a neukotven. Také pomáhám díky práci s dechem k vnitřní relaxaci, uvolnění a vůbec získání lepší nálady. Snažím se lidi vést k tomu, aby k sobě změnili svůj vnitřní postoj a začali se hlasem a dechem vnitřně hýčkat. Ono se to pak v tom nejlepším případě přenese i do toho světa venku," doplňuje.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější