Animefest 2019

Brno v obležení seriálových, filmových a herních hvězd: Reportáž z Animefestu

Už cesta šalinou z nádraží mi napovídá, že tenhle víkend bude jízda: v přeplněném voze se to jenom hemží kostýmy z filmů, seriálů a her. Vedle mě se za poutko drží slečna v kimonu, támhle stojí postava z Naruta a o kousek dál zas vidím disneyovskou princeznu v nádherných šatech. A zatímco část ostatních pasažérů jenom zmateně poulí oči, zbytek vědoucně pokyvuje hlavou. Tuhle přehlídku tu v květnu vídají každý rok.

Od deskovek k sebeobraně

Pravidelně se tady totiž koná Animefest, festival tradiční i moderní japonské kultury a zároveň setkání fanoušků z celé republiky. Na brněnské Výstaviště dorážím akorát na panelovou debatu se zahraničními cosplayery. Hosté z Belgie, Británie, Maďarska a Japonska se s publikem dělí o své zážitky z výroby kostýmů a soutěží a komentují zahraniční cosplay scénu. Nejsou tu ale jenom kvůli povídání. Jejich prací bude také porotcování v cosplay soutěžích. Ano, i v cosplayi se soutěží a není to nic jednoduchého: v prvním kole se hodnotí kvalita vlastnoručně vyrobeného kostýmu a v kole druhém soutěžící pomocí scénky předvádějí, jak moc se do své postavy vžili. Cosplay soutěž je každoročním programovým tahákem, na který se stojí fronta už hodinu předem.

Známý zahraniční cosplayer Maul jako Geralt z Rivie. Na fotku s ním se stála neuvěřitelná celodenní fronta.
Známý zahraniční cosplayer Maul jako Geralt z Rivie. Na fotku s ním se stála neuvěřitelná celodenní fronta. Foto: Jana Langová

Procházím celý prostor akce, a i když to může vypadat jako otřepaná fráze, mám dojem, že si tu opravdu přijde každý na své. Míjím koutky pro počítačové gamery i deskovkáře, promítací sál, tichou knihovnu, stánky s asijskými dobrotami a celou prodejní galerii s merchem na jakýkoliv počin si vzpomenete. Svoje stanoviště mají i bojové sporty, kde se zapojuju do workshopu sebeobrany nejen pro ženy. A kdyby se vám nechtělo na žádný program, můžete si jít zazpívat třeba karaoke.

Nezbytný slovníček

  • Anime = japonské animované filmy a seriály, znát můžete např. Princeznu Mononoke, Zámek v oblacích nebo Naruta.
  • Manga = japonské komiksy s typickým stylem kresby
  • Cosplay = zkratka z anglického costume play, v podstatě znamená převlékání za postavu z filmů, her apod. Součástí je nejenom kostým, ale také co nejlepší napodobení dané postavy. Lidem, kteří cosplay dělají se říká cosplayeři.

Na vlnách Japonska

V sobotu se jdu zvědavě podívat na Lolita Fashion Show, přehlídku českých i zahraničních značek, které se specializují na japonskou módu lolita. Tu charakterizuje elegance, roztomilost a ženskost, ale také typické objemné sukně, mašle a spodničky. Usedám do hlediště a nechávám se vtáhnout do atmosféry shakespearovské Anglie.

Hamletovská část přehlídky.
Hamletovská část přehlídky. Foto: Jana Langová
Mackbethovská část přehlídky.
Mackbethovská část přehlídky. Foto: Jana Langová

Atmosféra Japonska tady na mě dýchá ze všech koutů. K obědu si můžete dát ramen (nudlová polévka, pozn. red), po něm si odpočinout u promítání japonských filmů a anime a až vám zase splaskne břicho, tak vás milá slečna oblékne do tradičního kimona. Součástí Animefestu jsou také přednášky o životě v Japonsku, jeho historii a kultuře, včetně módy a hudby.

Je libo fotku s Jackem Sparrowem?

Už několikrát zmíněný cosplay je s Animefestem nerozlučně spjatý. Ať ve formě programu nebo jako zábava řady účastníků, kteří s radostí využívají možnosti převléknout se za své oblíbené postavy. A letošní ročník je na cosplay úrodný. V soutěžích to jenom přetéká povedenými kostýmy, složitými zbraněmi a brněním a přesným vystihnutím role. Upřímně porotě nezávidím těžké rozhodování o vítězi. Jakmile si totiž vyberu svého favorita, přijde zase někdo další, kdo mě svým vystoupením dostane. Naučit se kvůli postavě znakový jazyk? Není problém! I když možná trochu netradiční, cosplay je koníček jako každý jiný.

Závěrečná přehlídka cosplayů ze soutěže.
Závěrečná přehlídka cosplayů ze soutěže. Foto: Jana Langová

Ale protože cosplay je hlavně o zábavě, ta pravá sranda začíná v mezičase mezi programem. Během víkendu tak odchytávám k fotce famózního Jacka Sparrowa, milou Violet z Úžasňákových nebo Predátora. Někteří cosplayeři ani na moment nevypadávají z role a člověk si opravdu připadá jako v jiném světě.

Ochutnávka z letošních cosplayů, zleva doprava: Violet, kapitán Jack Sparrow a Predátor.
Ochutnávka z letošních cosplayů, zleva doprava: Violet, kapitán Jack Sparrow a Predátor. Foto: Jana Langová

Heslo "kreativitě se meze nekladou" platí v cosplayi na sto procent, a tak potkávám i Alžbětu s Karlem z Noci na Karlštejně nebo čtveřici filků z hry Prší. Zatímco pro královský pár to je první kostým, karetní skupina už jich má za sebou víc.

Animefest navštívil dokonce i sám císař a jeho choť.
Animefest navštívil dokonce i sám císař a jeho choť. Foto: Jana Langová

"Mám jich za sebou už tolik, že přesně nevím kolikátý je… Možná třicátý? Teda pokud se počítají i ty, co člověk před deseti lety poskládal ze skříně. Ale vyloženě mnou šitý je to asi osmnáctý cosplay a první výroba zbraně," vypočítává Samalbrína, která představuje srdcový svršek. A proč zrovna karty? "Nápad plácla Průša (cosplayerka kulového filka, pozn. red.) při hraní karet ve dvě ráno a my se toho chytly," odpovídá další ze skupiny, Adalhide.

Kreativitě se meze opravdu nekladou a karty poznal téměř každý.
Kreativitě se meze opravdu nekladou a karty poznal téměř každý. Foto: Jana Langová

Zase příště za rok

Zvědavě se cosplayerek ptám, kolikátý je tohle jejich Animefest. Odpovědi mě nepřekvapí. "Jsem tu pošesté." - "Já asi po desáté." - "Já čtvrtým rokem." Většina účastníků nejsou žádní zelenáči a jedou už několikátý ročník v řadě. Jsou tu i tací, kteří pamatují ještě první ročník. Setkání s podobně naladěnými lidmi, bez předsudků a jedovatých komentářů jednoznačně táhne.

Animefest už dávno není akcí jenom pro fanoušky mangy a anime. Za 16 let své existence se mu podařilo nalákat také gamery, milovníky superhrdinů nebo třeba fandy korejského popu. A i když v jádru zůstává věrný svému původnímu japonskému zaměření, nezapomíná na program i pro tyhle skupiny. Nejenom díky tomu je největší akcí svého druhu v ČR.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější