Vietnam stories uvod upr

Napiš skvělou reportáž, vyhraj soutěž a jedeš. Do Vietnamu!

Vietnamskou večerku nebo restauraci má v ulici skoro každý. Při nakupování jogurtů k snídani a vína k večeři ale jen málokdy přemýšlíme nad tím, jaké příběhy by mohli vyprávět jejich majitelé. Jak žili ve Vietnamu a jakou souhrou náhod se nakonec ocitli zrovna u nás? A jaká pravidla platí ve zdejší vietnamské komunitě?

Život jedné z našich nejpočetnějších menšin se teď chystá přiblížit kreativní soutěž Charity České republiky, a pokud jsi student žurnalistické školy nebo začínající novinář (z jakékoliv jiné školy), přihlásit se do ní můžeš i ty. Pomocí zapojených prací - reportáží - chce soutěž poukázat na to, jak podstatnou součástí naší společnosti i každodenní reality Vietnamci a jejich příběhy jsou a jak se naopak Česko stává součástí příběhů, které se odehrávají ve Vietnamu. Soutěž má podstatný win-win efekt: nejlepší práce a jejich myšlenky se prostřednictvím médií a porotců dostanou k široké veřejnosti, úplného vítěze zase čeká týdenní press trip do Vietnamu se základnou v Hanoji a doprovodem čtyř profesionálních novinářů, na kterém bude moct svou reportáž dotáhnout k dokonalosti.

Foto: Jindřich Štreit

Jak se zapojit 

Podmínkou je status "začínajícího novináře" a věk do třiceti let (studium žurnalistické školy, práce nebo brigáda v oboru jsou pro zapojení úplně v pohodě). Pak už jen stačí vytvořit reportáž, která zdokumentuje, jak vietnamská komunita přispívá k rozvoji ekonomiky, kultury, gastronomie, nebo jiné libovolné sféry v Česku. Případně zmapuje, jak tahle komunita zpětně ovlivňuje životy lidí (například svých příbuzných) ve Vietnamu. Text by měl mít od 4 000 do 7 000 znaků a může být doplněný fotografiemi nebo audiovizuálním materiálem.

Foto: Jindřich Štreit

Z přihlášených reportáží pak odborná porota - Do Thu Trang, Tomáš Lindner, Jan Schroth a Markéta Kutilová - vybere pět nejlepších prací, které budou zveřejněny na webu Aktuálně.cz, v sekci Názory. Přímo na webu Aktuálně.cz pak bude probíhat veřejné hlasování, kterým můžou čtenáři podpořit výběr finálního vítěze.

Potřebujete pomoc?

Pokud máte pocit, že byste do začátku potřebovali dobrou radu, jednu takovou Charita pro účastníky nabízí. V termínu 29. února - 1. března 2020 se jako soutěžící můžete přihlásit na workshop s Janou Ustohalovou z Deníku N a Terezou Freidingerovou z Člověka v tísni na téma "Jak na Vietnam Stories". Místo si rezervujte přes e-mail vietnamstories@charita.cz nejpozději do 20. února 2020 - workshop má omezenou kapacitu! Detaily workshopu dostanou všichni registrovaní účastníci mailem.

Do kdy to stihnout

Práci je třeba přihlásit na stránkách www.vietnamstories.cz do 15. března 2020

Další termíny:

  • Hodnocení odbornou porotou: 16. března - 31. března 202
  • Veřejné hlasování na Aktuálně.cz: 6. dubna - 12. dubna 2020
  • Vyhlášení vítěze: 16. dubna 2020
  • Press Trip do Vietnamu: v první polovině května 2020

Soutěž probíhá v rámci projektu MIND - Migration, INterconnectedness, Development financovaného z Evropské unie.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější