Uhelne Safari úvodní

Výlet do uhelného safari? Před cestou vyčůrat a žirafy nečekejte

Když se řekne safari, vybaví se vám žirafy a lvi? Na západě Čech, ve městě proslaveném Luďanem a Dášou, taky jedno máme. Mostecké safari sice antilopy nenabídne, ale možná tu narazíte na kamzíky. Co ale uvidíte určitě, jsou těžební lokality i rypadla za plného provozu. Držte si helmy! Vyrážíme na cestu po planinách uhelného safari!

Mostecké uhelné safari má už dlouholetou tradici. V letošním roce slaví už deset let od otevření svých bran. Od roku 2009 se na to, jak probíhá těžba uhlí, přišlo podívat více 26 tisíc lidí.

Foto: Stanislava Wolfová

Před cestou vyčůrat!

Stejně jako ve zvířecím safari tu platí určitá bezpečnostní opatření. Je potřeba vzít si pevnou uzavřenou obuv a pořádně se vyčůrat, protože jinak, jak říká pan průvodce, můžete udělat dělníkům, kteří kontrolují kamery, svým holým zadkem velkou radost. Zcela zákazný vstup mají těhotné ženy a děti do dvanácti let. Pokud ani jedno z toho nejste, stačí si vybrat jednu z nabízených tras a vyrazit na 4-6 hodinový nevšední zážitek.

Foto: Stanislava Wolfová

Trasa 1, kterou jsme si vybrali, zahrnuje exkurzi do lomu ČSA. Během cesty se přiblížíte například na dotek korečkovému rýpadlu RK5000, které je poslední v ČR a je obrovské. Na programu je i návštěva rypadla na dobývání uhlí i rypadla pro těžbu nadložních zemin. Na vlastní oči tak uvidíte monstrum, kterým se získává uhlí, pásy, po kterých se vše dopravuje a z toho všeho prachu kolem vás večer moc nepřekvapí, když se vrátíte celí černí.

Foto: Stanislava Wolfová

I v Guinessově knize rekordů

Poslední zastávkou je pak návštěva přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ten byl totiž přestěhován o 841 m po kolejích z města, které bylo právě kvůli těžbě srovnáno se zemí. Tento počin je zapsán v Guinessově knize rekordů jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.

Vybrat si ale můžete i trasu do lomu Vršany, trasu do rekultivační oblasti, kde už nejsou vidět stopy po bývalé těžbě či Baby safari, které zahrnuje i návštěvu Podkrušnohorského technického muzea s interaktivní prohlídkou.

Foto: Stanislava Wolfová

Pokud jste předtím nevěděli o těžbě skoro nic, věřte, že po šesti hodinách výkladu (možno i více, pokud nadšenému panu průvodcovi řeknete, že máte dost času) budete skoro odborník. Navíc zajet si na uhelné safari může být víc cool, než Bali, na kterém se na Instagram vyfotil už snad každý.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější