staré knihy

Co se zbytečnými a starými knihami? Tři kreativní způsoby, jak je ještě využít

Ničit knihy je barbarské. Ať už čtení holdujete, nebo ne, určitě by vás při pohledu na knihu hořící v krbu tak trochu zamrazilo. Na druhou stranu, lidé zahlcují literární éter informacemi, které jim připadá důležité pustit do světa, ačkoliv by se bez nich lidstvo úplně bez problémů obešlo. Co pak s takovými zbytečnými knihami?

Antikvariáty je totiž odmítnou a budoucí generace si s nimi leda tak, no, ani nechceme domyslet co. Přišli jsme ale na to, že i patos v pevné vazbě může najít intelektuální, umělecké nebo přinejmenší důstojné využití.

Čmárej, dokud to nebude dávat smysl

Stačí vzít noviny nebo knihu, koupit pěkně tlustý fix a začernit slova, která se vám nelíbí nebo která nepotřebujete. Tuto techniku si zamiloval Austin Kleon, autor bestsellerů Kraď jako umělec a Ukaž, co umíš. Tímto způsobem tvoří takzvanou Blackout poetry.

Ve své knížce Kraď jako umělec autor prozrazuje jedno velké tajemství - nic zbrusu nového nevymyslíte. Všechno už totiž někde padlo. Proto jsme uvěznění v jakémsi kruhu inspirací. Včem může být vaše tvorba jiná, je objevení nových souvislostí mezi starými věcmi.

Foto: Austin Kleon

V Česku ale princip Blackout poezie není nejznámější. Zkuste si to tedy doma. Pokud jste zdatní v angličtině, připojte se k výzvě samotného Kleona, který nabádá své fanoušky, aby na stránce newspaperblackout.com zanechali kus i své práce. Najdete tam mimo jiné o Austinova nejlepší díla.

Zrecykluj staré obrázky novými slovy

Projekt Recykliteratura nachází nové souvislosti mezi starými fotografiemi a texty a vytváří tak neobvyklé příběhy. Projekt vznikl v parku na Karlově náměstí v Praze. Další fotky s humorným, a mnohdy lehce absurdním, příběhem přibývaly jako příspěvky na facebookové stránce Recykliteratury nebo vznikaly na workshopech zaměřených na tyto neobvyklé umělecké počiny, které v sobě snoubí literaturu, výtvarno i kouzlo komiksů.

Z těch nejlepších a na iracionální úrovni nejvtipnějších příběhů Recykliteratury vznikla kniha, do níž obrázky vybíral, skládal a graficky upravoval Jan Šiller. Práci editorů pak splnili Vojtěch Mašek a Karolína Voňková. Jednotlivé ministory v příběhu logicky sice nenavazují, i tak má kniha působit jako ucelený koncept jakéhosi nesmyslného děje.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Zapojte se taky. Pokud vás praštěný humor osloví a babičce na půde vyštracháte staré knihy a noviny, jsme si jistí, že je brzy dáte do souvislostí. Pak se stačí ucházet o místo mezi zveřejněnými příspěvky na facebookové stránce, nebo si doma dělat koláže jen pro svou radost.

Knížky bez obrázků tě nebaví?

Pokud vás slova a hra s nimi nebaví, ale jste zdatnější spíš v kreslení, inspirujte se tvorbou Ekateriny Panikanové. Jednou na bleším trhu narazila na 700 stranový rukopis. Nechtěla ho číst a napadlo ji, že to vlastně nebude chtít už nikdo. Proto se rozhodla ho použít jako plátno pro své kresby.

Foto: Ekaterina Panikanova

Materiál papíru starých knížek má v sobě cosi váženého. Cokoliv je na něm napsané nebo nakreslené, působí tak, že to musíte vzít vážně. Navíc kreslením do starých nepotřebných knih a jejich spojování do jednoho velkého celku propojuje Ekaterina minulost s přítomností. Což je zároveň doménou každé živé lidské bytosti. Zkuste si to taky!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější