STEIN27

Dělám spíše smutnější hudbu, říká nadějná hvězda brněnské rapové scény STEIN27

Dlouhou dobu jsme tu měli jen tu starou známou rapovou "scénu", a tu tvořila již generace lidí, která by mohla být rodiči těch, kteří danou hudbu poslouchali. Přišla s tím nová vlna rapperů a umělců. Jsou svěží a lépe rozumí mladším posluchačům. Petr aka STEIN27 je takovou čerstvou novinkou (jelikož začal vydávat svoje první tracky před rokem), ale i za tu dobu na sebe dokázal upozornit svou unikátní tvorbou. Co nám prozradil o sobě a o věcech, co plánuje?

Přečti si rozhovor

Denis Orešanský - autor
Zdravím, můžeš se na začátek představit pro lidi, co tě neznají?
STEIN27
Ahoj, moje umělecké jméno je STEIN27, je mi 19 let, jsem z Brna a zpívám na alternativní elektronický podklad s instrumentálními prvky jako je kytara nebo piano. Dělám spíše smutnější hudbu, kde opisuji svoje životní situace, příběhy a myšlenky. V Americe tento žánr dostal označení emo trap.
Denis Orešanský - autor
Co od tebe můžeme čekat? Celé album si nevydal, chystáš něco takového? Spíše album, EP nebo mixtape?
STEIN27
Na větší projekt jsem si zatím netroufl, nevyzrál jsem zatím dost hudebně na to, abych dal takovému projektu koncept, každopádně v květnu vyjde moje EP s názvem trilogy. Bude obsahovat tři písně a každá nese prvky mně nejbližší, takže metal, techno a nakonec moje klasická emoční balada.
Denis Orešanský - autor
Koho posloucháš?
STEIN27
Se mnou a mým playlistem co poslouchám je to velice složité. A hlavně v tom hraje roli asi nálada. Když bych měl uvést příklad, tak pokud jdu z práce, tak na odreagování si pustím něco tvrdšího jako třeba Slipknot. Pokud jsem smutný a chci přilévat benzín do ohně, poslouchám hlavně smutnější mood z východu, jako je Scriptonite, a pokud se chci uvolnit před spaním, nejradši poslouchám hudbu od Hanse Zimmera.
Denis Orešanský - autor
Kde můžou fanoušci čekat tvůj koncert? Jak to máš vůbec s koncerty?
STEIN27
Nejbližší koncert mám 4.5.2018 v Brně v Kabinetu MÚZ. Stejně jako na album, tak ani na tour jsem ještě dostatečně nevyzrál, a proto mě fanoušci bohužel můžou zastihnout jen tam, kam si mě zavolá promotér na událost, což bývá zhruba tak jednou za ty dva měsíce.
Denis Orešanský - autor
Co rád děláš ve volném čase?
STEIN27
Rád bych napsal, že ve volném čase dělám něco užitečného, ale nejradši prostě skejtuju nebo se poflakuju s kamarády. Vzhledem k tomu, že pracuji a už toho volného času tolik nemám, tak si vážím každé chvíle, kdy jsem pryč ze systému a můžu sedět na lavičce v parku a podávat si brko dokolečka.
Denis Orešanský - autor
Jak dlouho ti zabere psaní textů a kde nabíráš inspiraci? Svůj život konkrétně nebo používáš i příběhy jiných lidí?
STEIN27
V psaní textů mám ten systém, že mě napadaj myšlenky a rýmy skoro všude, ať už je to je v baru, nebo při sexu, nebo když čekám na autobus. Tyto myšlenky si všechny napíšu do poznámek a většinou když s tímhle sednu k počítači, tak do půl hodiny mám hotový text k písni.
Denis Orešanský - autor
Co pro tebe znamená dát do své hudby emoce a propojení slova „emoce“ se slovem „hudba“?
STEIN27
V písních a textech mám zakomponovaný výhradně svůj život. Je to moje filtrování emocí, lásky a vzteku. Je to můj chaos v hlavě, který celý přepíšu do písně. A tímhle asi odpovídám i na otázku propojení slova emoce a hudba. V mojí hudbě musí být emoce a poznám to vždy, když se poslouchám a roztančí mi to moje motýlky v břichu.
Denis Orešanský - autor
Co je pro tebe umění?
STEIN27
Umění je pro mě něco umět a umět to dobře. Tak dobře, že to v ostatních lidech vzbuzuje pocity a empatie. Lidé vidí a cítí to, co děláte. Jakmile z lidí cítíte tu lásku, co vám vrací, když vás vidí nebo slyší nebo ochutnávají váš výtvor, pak se dá říct, že děláte umění.
Denis Orešanský - autor
Proč zrovna rap? Snažíš se přinést něco nového nebo ti rap sedl ze všech žánrů nejvíc?
STEIN27
Asi jsem chtěl prostě všem ukázat, že se dá rap dělat i jinak a převést ho do zpěvu. Taky to bude tím, že kolem mě nikdy nebyli žádní muzikanti, kteří by se mě chopili a vzali mě do kapely. Proto jsem musel hudbu hledat na internetu, no a mezi mladými přece vede rap, a to mě chytlo natolik, že jsem se ho rozhodl dělat také, i když poněkud jinak.
Denis Orešanský - autor
Nejlepší zážitek s fanouškem?
STEIN27
Když jeden fanoušek vzal na moji show jeho mámu, která mě také poslouchá a nebyl to jen nejlepší zážitek s fanouškem. Když jsem viděl, že když moje hudba směřuje na děti a hlavně je o dětech, a pak baví i dospělé, tak to byl jeden z nejkrásnějších zážitků v životě.
Denis Orešanský - autor
S kým by si chtěl spolupracovat? Klidně někdo, kdo hudbu nedělá, je po smrti nebo klidně úplně někdo top ze světové scény.
STEIN27
Karel Kryl.
Denis Orešanský - autor
Čteš knihy nebo sleduješ módu nebo umění celkově? Řekni nějaké své oblíbené značky nebo umělce.
STEIN27
Nečtu vůbec a o módu se také moc nezajímám. Nosím hlavně vintage rockové věci a věci, které mají nějakou historii a kulturu kolem sebe. Takže například Vans a Converse, ale občas když mám chuť na něco hodně pohodlného, tak se celý obleču do „gopnik stylu“ a jdu do hospody.
Denis Orešanský - autor
Top 5 alba of all time?
STEIN27
Slipknot – Iowa Post Malone – Stoney Karel Kryl - Bratříčku zavírej vrátka Kid Cudi - Passion, pain & demon slayin VR/Nobody - Proud
Denis Orešanský - autor
Top 5 hudebníci of all time?
STEIN27
Elvis Presley Bob Marley Karel Kryl lovemeskinnyb Daniel Landa
Denis Orešanský - autor
Díky za rozhovor.
STEIN27
Děkuju.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější