Cannafest 2018 Prohlédni si galerii

#fotoreport: Cannafest pohledem laika

I přesto, že je marihuana v České republice stále nelegální, Češi patří podle průzkumů mezi světové jedničky v jejím užívání. První listopadový víkend proběhl v letňanském PVAčku další ročník mezinárodního festivalu Cannafest a svým návštěvníkům nabídl pohled zejména do pěstitelského a léčivého odvětví. Některým zase pohled do pokutových bloků.

Mezinárodní festival Cannafest se v České republice koná už po deváté i přes to, že legalizace marihuany je spíše v nedohlednu. To ale nebrání obchodu, proto je naprosto reálné koupit si veškeré vybavení od drtiček, baliček, boxů, světel, hnojiv, ale i samotných semínek, ze kterých vypěstujete všechno, co chcete.

Foto: Tereza Kovandová

"My to prodáváme jako suvenýr. Zákazníkovi to prodáme v krabičce, semínko nelegální není. Ať si s tím pak každý dělá, co chce. I když všichni víme, co s tím bude dělat," říká mi Vendula ze španělské semínkové banky Blimburn Seeds. U jejich stánku stojí jako u spousty jiných kolo štěstí. Jeden kluk si na něm vytočil 22 semínek. Jako suvenýr samozřejmě.

Foto: Tereza Kovandová

Na první pohled je ale očividné, že veletrh slouží především k představení nových technologií. Na každém rohu číhá barevně osvícený box - ať už prázdný nebo s kytkou uvnitř. Důraz je ale kladen i na hnojiva. Nebo alespoň hnojiva umí přitáhnout, pokud jsou prezentována v transparentních bublajících tubusech s orchidejí uvnitř. "Zaměřujeme se na jídlo pro kytky. Líp rostou, jsou silnější. Je to stejný jako s lidmi, když je nakrmíte. Jsou pak jednoduše šťastnější," povídá mi pán ze stánku VITA a já s ním souhlasím. Naštěstí kolem prochází hosteska z Dutch Passion a do ruky mi dává holandský Stroopwafel.

Foto: Tereza Kovandová

Je tu taky Free Zóna, kde jsou po celou dobu veletrhu různé koncerty od reggae po rap. S konopným pivem v ruce stíhám kousek koncertu Homebwoyrasta.

Foto: Tereza Kovandová

Pozoruji lidi, kteří na Cannafestu jsou. Potkávám všechny věkové kategorie od osmnácti nahoru, včetně zvědavých důchodkyň - ale nedokážu odhadnout, jestli zjišťují nové recepty pro svoje mastičky nebo jak zkrášlit svojí zahrádku. Překvapuje mě, kolik lidí na vozíčku se veletrhu účastní, ale tajemství léčivých účinku marihuanny, i té bez obsahu THC, už dávno tajemstvím není.

Foto: Tereza Kovandová

"CBD olej je účinný ve spoustě rozměrech. Pomáhá na spánek, snižuje úzkosti, zlepšuje pleť, ale pomůže například i s kocovinou, protože v tom našem je přimíchaná citrónová šťáva," vysvětluje mi hosteska Alpha-CAT, zatímco mi dává olejíček ochutnat. Je dobrý, ale taky nečekaně mastný.

Foto: Tereza Kovandová

Docházející konopné pivo mě dovází k místu, kde jsem ho sehnala poprvé, do haly číslo 1. V ní se zrovna tetuje na banány, zatímco kluci opodál dávají beatbox a slečna kadeřnice zrovna dodělává před dodávkou účes. Právě vedle nich nacházím nejužitečnější věc z celého festivalu - fatboye. A do jednoho z nich na chvíli zapadám do té doby, než vyhlásí výherce nejlepšího banánu.

Foto: Tereza Kovandová

K samotnému vyhlášení se po dvaceti minutách pořád nikdo nemá, ale já už se mám k odchodu. U Food Zóny potkávám skupinu kluků, která zrovna dostává od policisty v civilu pokutu za nelegální kouření marihuany. Možná měli kluci zůstat jenom u točení kola štěstí… Místo pokutového bloku by si odnesli stejně jako já The Bulldogs popelník, džitu a tašku plnou reklamních materiálů.

Suvenýry ale nechávám ostatním. Stejně je nenám kam dát.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější