giving tuesday uvodni

Giving Tuesday propojil dobročinné projekty a bez dárců se neobejdou. Jdete do toho?

Nechali jste se strhnout nákupním šílenstvím na Black Friday? Nebo spíše patříte mezi lidi, kteří strávili klasický pátek jako každý jiný? Kromě rozhazování peněz za rádoby zlevněné zboží, můžete dělat něco smysluplnějšího. Něco, co vám zlepší karmu před zkouškovým – a to se přece hodí, ne? V úterý 3. prosince startuje Giving Tuesday, což je největší svátek dárcovství.

Udělat dobrý skutek můžete finančně (každá koruna se počítá), materiálně nebo si vyhrňte rukávy a staňte se dobrovolníky. Na webu giving-tuesday.cz si vyberete z několika výzev podle toho, které vám vyhovují. A může se jít na věc! 

Giving Tuesday je protipólem Black Friday a v Česku se koná již počtvrté pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti. Loni se do Giving Tuesday zaregistrovalo 249 dárcovských výzev, díky kterým se podařilo vybrat na dobročinné projekty bezmála 32 milionů korun. "Upřímně doufám a věřím, že letos tato čísla ještě překonáme a znovu zlomíme filantropické rekordy. Ať už půjde o pomoc dětem, hendikepovaným lidem, seniorům nebo třeba zvířatům," doufá Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Zajímá vás, do jakých výzev se můžete zapojit? Vybrali jsme třeba tyto čtyři.

Adoptuj koroptev

Staňte se mámou nebo tátou koroptvičky, která bude vypuštěná do volné přírody. Dříve se hojně vyskytovaly na polích, dnes jsou ale v některých regionech na pokraji vyhynutí. Výzva Adoptuj koroptev tak usiluje o to, aby naše děti neznaly tyto polní ptáky jako vycpané exempláře. "Před sto lety jsme jich tu měly pár milionů, dnes je můžeme počítat jen na tisíce. Je to výborný bioindikátor, který nám říká, jestli je krajina zdravá i pro člověka," říká Petr Rejzek, předseda spolku Naše společná krajina. Výzva propojuje finanční dárce, chovatele a myslivce. Výsledkem je vypouštění dobře připravených a odchovaných jedinců do přírody.

Foto: Petr Rejzek

Zapojit se můžete finančně, a to jakoukoliv částkou. Pokud darujete určitý obnos peněz, budete pozvaní i na slavnostní vypouštění do přírody. "Pomáhají i sebemenší dary, nebo lze uspořádat sbírku v kolektivech spolužáků, kolegů nebo přátel. Giving Tuesday je jedna z významných akcí, které lidem ukazují nebo spíše dokazují, že bez neziskového sektoru a dobročinných projektů se prostě neobejdeme," dodává Rejzek. Tak co, kdo se stane koroptvím rodičem? Dobrá zpráva je, že nemusíte čekat devět měsíců.

Foto: Petr Rejzek

Vánoce na ulici

Většinu z nás pod stromečkem čeká hodně dárků a pak klasický vánoční večer strávený s rodinou. Možná taky zkouknete Pelíšky a budete se společně smát nerozbitným sklenicím od soudruhů z NDR. Jiní lidé, třeba ti bez domova, ale takové štěstí nemají. Výzva Vánoce na ulici je tu od toho, aby měli Štědrý den o něco radostnější. Neziskovka Neposeda ve spolupráci s Prahou 14 kulturní připravuje vánoční pohoštění, odkud si lidé bez domova odnesou dárky z veřejné sbírky. A právě vy můžete přinést trvanlivé potraviny, čaj nebo kávu, oblečení, pevnou obuv, hygienické potřeby nebo stany či kempingové vařič do obchodního centra Černý Most a podílet se tak na dobrém skutku a radosti ostatních.

Stovka pro zvířátka

Co se dá pořídit za stovku? Jeden drink, krabička cigaret, sotva jeden oběd. Nebo můžete za 100 Kč naplnit bříško pejskovi v nouzi na čtyři dny, nakrmit kočičku na tři dny, pomoct zvířeti z ulice do bezpečí. V rodinném domku mezi Mělníkem a Prahou se nachází Handipet Rescue - útočiště pro handicapované, nemocné, týrané a opuštěné psy a kočky. "Neutrácíme zvířata jenom proto, že je jejich léčba moc drahá. Věříme, že každý život má smysl," zdůrazňuje Nikol Burešová z Handipet Rescue.

Foto: Nikol Burešová

Dodává také, že nejsou běžným útulkem, protože zvířátka jsou pro ně jako rodina, a to znamená, že u nich mohou spát v posteli, loudit v kuchyni nebo pobíhat po zahradě. Nechávají je zkrátka zpříjemnit si čekání na nového páníčka co nejvíc to jde. V poslední době ale řešili hodně operací. Hlavně operace pánví po srážkách autem nebo léčby zlomenin.

Foto: Nikol Burešová

Například kocourek Margot se k nim dostal ve špatném stavu s rozdrcenýma předníma nohama. Místo aby ho dali uspat, zaplatili operaci, která stála zhruba 8 000 Kč a dali Margotovi druhou šanci. Právě se zotavuje, a jakmile bude úplně fit, začnou mu hledat domov. U pejsků nejčastěji řeší nádory nebo závažné případy týrání spojené s podvýživou. Útočiště u nich našel i psí vozíčkář. Pokud budete mít stovku, kterou můžete postrádat, můžete ji poslat právě těmto zvířátkům. "Díky příspěvkům budeme moct zachránit ještě více zvířat v nouzi, která čekají na záchranu. Zaplatíme jim veterinu, krmení a další náklady spojené s jejich péčí. Od státu bohužel žádné příspěvky nemáme," dodává Burešová.

Foto: Nikol Burešová

Dobrotrh MENDELU

Víte, jak se říká vánočnímu trhu, kde veškerý výtěžek putuje k neziskovým organizacím? Dobrotrh! Pokud bydlíte v Brně, tak si udělejte čas 4. prosince a zastavte se na PEF MENDELU. Koupí jakéhokoliv dárku, čaje nebo balíčku perníků přispíváte vybraným neziskovým organizacím. Výhody této akce nespočívají pouze ve finanční pomoci. Propojuje příjemné s užitečným, protože studenti, kteří se na akci podílejí, se zároveň učí uspořádat event od A do Z. Dobrotrh totiž spadá do předmětu Manažerské dovednosti a studenti tak navazují partnerství s organizacemi, připravují program, komunikační plán, propagační materiály a samozřejmě mají na starost realizaci. Každá skupina si vybrala jednu organizaci, které věnuje celý výtěžek vlastního stánku. Loni udělalo radost nemocným dětem, seniorům nebo týraným zvířátkům celkem 113 711 Kč!

Naše vybrané tipy jsou už vyčerpány, ale na webu www.giving-tuesday.cz najdete plno dalších, smysluplných výzev. Určitě si tam najde každý, kdo chce udělat dobrý skutek (nebo si zlepšit karmu před zkouškovým). Dobrý skutek ale můžete udělat i jinak. Třeba zdarma nabídnout doučování spolužákovi, zajít starší sousedce na nákup nebo jen pomoci rodičům s úklidem. I darování volného času se počítá!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější