Ježkovy voči foto Prohlédni si galerii

Kýče a předražené drinky nečekejte. Podnik Ježkovy voči vrací prostředí baru duši

Když Pavlína babičce oznámila, že si otevře bar, řekla jí na to: „Ježkovy voči!“ A tak tu je. Bar Ježkovy voči. Přímo v centru města mezi Václavákem a Ípákem, v ulici, která dříve zářila hanbatými neony. Bar, kde si dáte pivo bez turistické přirážky a posadíte se do sedadel s integrovanou historií. Právě interiér je to, co dělá celý bar tak ojedinělý, a přiměl nás ho jít důkladně omrknout.

Když otevřete dveře a sejdete čtyři schody dolů, nebudete vědět, na co se koukat dřív. Na stěnu posetou víčky od lahví, žehlicí prkna namísto stolů nebo menu v podobě starých sešitů školy? Bar Ve Smečkách 6 ale není jenom super místo pro mejdany. Najdete tu i menší galerii vlakových sedadel, na která jste už možná zapomněli nebo je ani nezažili.

Foto: Jan Faltus

Pavlína Michalová přišla s myšlenkou otevření baru při studiu. Po dvou letech cestování začala svoji myšlenku realizovat a vydala se cestou, která se z počátku zdála spíš jako necesta. "Jako studenti cestovního ruchu a hotelnictví jsme našli inspiraci v dopravních prostředcích. Chtěli jsme dělat něco trochu ulítlého, protože v centru města je všechno hrozně nobl," popisuje Pavlína začátky. Rozhodli se proto, že dají prostor sedadlům nejen ze starých dopravních prostředků ještě dávno předtím, než se sustainability stalo trendem. Takže jestli čekáte židle a designové barové židličky, jste na špatné adrese.

Foto: Jan Faltus

Celý bar je rozdělený do několika částí a je jen na vás, do které se usadíte. Nejvýraznější je asi ta sedačkami z tramvaje. Její představy, že získání sedaček ze starých nevyužívaných vozů bude jednoduché, byly mylné. "Čekali jsme na ně hrozně dlouho. Staré tramvaje se prodávají na východě, například na Ukrajině," vysvětluje Pavlína. "Je jich fakt málo a prodávají se jenom jako celek."

Foto: Jan Faltus

Podobně těžké to bylo s Českými drahami, od kterých se snažila získat celé vybavení jednoho kupé. To se jí podařilo až po kompletní přípravě vizualizace, schválení pěti lidí a demontáži. Kromě sedaček z pozemních dopravních prostředků máte možnost vyzkoušet si i sezení v letadle. Ale bez turbulencí, plovacích vest pod sedadlem a s drinkem a tapas v ruce. Samozřejmě se nejedná o komfortní sedadla z první třídy nového Boeingu, ale staré sedačky od jednoho německého sběratele.

Foto: Jan Faltus

Nejnovějším přírůstkem jsou stoleté sedačky lanovky na Pustevnách, nejstaršího ski areálu v Čechách. "Ty jsem taky poptávala hrozně dlouho. Pán mi nejdříve napsal, že je prostě nedá, že je to sběratelský kousek. Až po roce, co jsme měli otevřeno, jsem mu posílala fotky právě otevřené zahrádky." A povedlo se. Stejně jako všichni ostatní i majitel tohoto klenotu potřeboval nejdřív vidět, kam bude jeho sběratelská chlouba umístěná.

Foto: Jan Faltus

V neposlední řadě vás zaujmou kino sedačky z Brna nebo retro salónek 70. let, ve kterém se posadíte na sedačky, na kterých jste pravděpodobně i vy seděli v jídelně na prvním stupni základní školy. A když už jsme u té školy, vratíte se zpátky i ke školním sešitům, na kterým má bar meníčko.

Foto: Jan Faltus

Nejenom, že Ježkovy voči vypadá naprosto epic, ale Pavlína navíc udržuje velmi příznivou cenovou politiku. I když se bar nachází v centru. Rozhodně si nezapomeňte včas rezervovat svůj dopravní prostředek, protože po 21. hodině je to kdo dřív přijde, ten dřív mele. A asi si umíte představit, jak tu bývá plno…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější