E.ON Energy Globe

Oceněné eko zlepšováky. Neplýtvat, znovu využívat a učit to i ty nejmladší

Bylo by lepší, kdyby projekt nemusel existovat. To o sobě říkají zakladatelé Nesnězeno, který pomáhá restauracím zbytečně neplýtvat jídlem. Prakticky to stejné by se dalo říct i o programu Včelí stráž, který vysvětluje dětem, jak potřebné je dnes chránit včely. Oba nápady (a nejen tyhle dva) si za pomoc životnímu prostředí odnesly cenu E.ON Energy Globe.

Je spousta projektů, organizací a firem, které by nemusely existovat, pokud bychom jako lidstvo byli k sobě, ke druhým i k prostředí, ve kterém žijeme, ohleduplnější. Jenže to je čistá utopie, a tak je důležité tyhle myšlenky alespoň podporovat a pomáhat jim přežít. Je fajn vidět, že lidí, kteří se aktivně snaží řešit své okolí, přibývá.

Neplýtvat jídlem

Nesnězeno Michaely Gregorové a Jakuba Henniho umožňuje restauracím doprodat všechno, co v daný den uvařili. Tedy i ty porce, které by se jinak vyhodily. Provozovatelé zapojených restaurací a bister svoje zbylá meníčka jednoduše vyvěsí se slevou v aplikaci, odkud si je hladoví strávníci ještě jednodušeji koupí. Oběd za půlku k večeři? No jasně, to chceš!

E.ON Energy Globe

Už jedenáctým rokem oceňuje společnost E.ON ty nejlepší nápady, které šetří nejen energii, ale hlavně životní prostředí, a to jakýmkoliv způsobem. Ať jde o záchranu včel a nesnězeného jídla anebo o efektivní znovuvyužívání odpadu, všichni letošní vítězové tak mají společné jedno - jejich projekty jsou šetrné, inovativní a nám všem by měly sloužit jako velká inspirace.

Přečíst si o nich víc můžete na energyglobe.cz!

Od svého startu už projekt zachránil přes sedmnáct tisíc porcí a jejich cílem je dosáhnout milionu. "Plánujeme také rozšíření do obchodů, které prodávají zboží s expirací, a dále jsou na řadě hotely," říká Michaela, která společně s Jakubem za svou snahu získala v soutěži titul Absolutní vítěz a odvezla si mimo jiné i první čistě elektrickou Škodovku Citigo iV.

K čemu jsou včely? 

Kromě Nesnězena E.ON ocenil i další zajímavé a potřebné projekty. V kategorii vzdělání zvítězila iniciativa Včelí stráž, která spojuje děti z celé republiky a učí je o důležitosti včel a včelstev pomocí seminářů, setkávání a kroužků. Jak se starat o včely, jak jim pomáhat a jak obecně dát pozor na to, aby nás neopustily nadobro, se tak díky nim učí i ti nejmenší, což je bezpochyby fajn.

fotka_Michaela_Gregorová1
work
Nejlepší by bylo, kdyby náš projekt nemusel existovat, říká Michaela z Nesnězeno
19. 12. 2020
5 minut o projektu, který zachraňuje jídlo

Další ocenění si odnesla energeticky úsporná školka v Sedlejově nebo dva projekty zaměřené na to, jak zbytečně nevytvářet, efektivně sbírat a ideálně i znovu využít odpad, kterého každý z nás produkuje požehnaně. Oba jsou z Moravy - město Vsetín, které v současnosti patří mezi ta nejzelenější v republice a Institut cirkulární ekonomiky v Brně.

Vsetín vybudoval nová logistická centra pro zpracování odpadu, limitoval v celém městě použití igelitových tašek a plastových lahví nebo kelímků a nově také přichází s podzemními kontejnery na třídění odpadu. V Brně zase do ulic vyjel historicky první autobus městské hromadné dopravy poháněný čistě biometanem, tedy plynem, který je vyráběn z odpadní biomasy - bus jezdí na plyn vyrobený v místní čistírně odpadních vod z čistírenských kalů a v testovacím provozu najezdil přes pět tisíc kilometrů.

Foto: Nesnězeno

Pokud máte pocit, že by si podobné vítězství zasloužil projekt ve vašem okolí, není nic jednoduššího, než ho přihlásit do dalšího ročníku. Nebo se rovnou pusťte do díla a zkuste vyplnit díru na trhu. Protože nakonec to můžete být třeba i vy sami, kdo si ocenění příští rok odnese.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější