Doktor Spánek

Kinovýhled na listopad: auta, strach i led aneb hollywoodská sezóna je tu

Listopad nabídne řadu potenciálních hitů nejen z Hollywoodu, ale překvapivě i z našich končin. Co se vyplatí vidět?

Rychlá auta, silní muži

Pod krkolomným názvem Le Mans ’66 se ukrývá nepřiznané pokračování šest let starých Rivalů. Anglický název Ford v Ferrari nám už řekne víc - ocitneme se ve světě rychlých strojů, tentokrát slavného závodu 24 hodin v Le Mans, kde soupeří dvě úspěšné značky. Jejich jezdecké jedničky v hvězdném obsazení Christiana Balea a Matta Damona si půjdou po krku na trati i mimo ni, na vše pak z režijní stoličky dohlíží James Mangold, autor povedené předloňské komiksovky Logan či třeba hudebního Walk the Line. Ukázky navíc vypadají výborně, takže věřme, že se tenhle benzínem vonící projekt podařilo dotáhnout do zdárného konce a my se dočkáme pořádné adrenalinové jízdy!

Video: Youtube.com

Budeme se bát!

Nejlepší horor všech dob? Spousta z nás si v odpovědi na tuto těžkou otázku vybaví Osvícení. Děsivý opus Stanleyho Kubricka podle předlohy Stephena Kinga s démonickým Jackem Nicholsonem v hlavní roli z paměti prostě nevymažete. Není divu, že když se po bezmála 40 letech objevuje přiznané pokračování, budí to velká očekávání - a obavy. Režisér Mike Flanagan má na kontě pár nepříliš pozitivně přijatých hororů (Zlo nikdy nespí, Gerald’s Game), ale také povedený seriál The Haunting. V hlavní roli je nyní Ewan McGregor, který ztvární dospělého Dannyho - ano, malého chlapce z původního Osvícení. Ten se bude potýkat se svými mimosmyslovými schopnostmi a na masivní ploše dvou a půl hodin děsit diváky. Což platí i pro opravdu nešťastně zvolený distribuční název. Horor Doktor Spánek od Stephena Kinga ale jistě bude stát za pozornost.

Video: Youtube.com

Elsa se zase bude hledat

Zase bude zima. Jeden z nejúspěšnějších animáků poslední dekády, Ledové království z roku 2013, se s poměrně velkým časovým odstupem dočká druhého dílu. Své dcerky, sestřičky, neteře nebo třeba vnučky na něj budete moci vzít 21. listopadu a můžete si být jisti, že zas nějakou dobu budeme zakopávat o obskurní množství merchandise s Elsou a jejími kamarády. K vysoustruženému produktu od Disneyho se vrací autoři prvního dílu Chris Buck a Jennifer Lee a opět představí okouzlující pohádkovost i chytlavé písně. Tady se žádné překvapení konat nebude, ale pokud budete potřebovat nějaké to robátko (ideálně ženského pohlaví) na necelé dvě hodiny zaopatřit, tenhle navenek chladný, leč uvnitř hřejivý příběh bude spolehlivě fungovat.

Video: Youtube.com

Tuzemské žně

Možná za to může blížící se 17. listopad, možná spíše snaha využít toho, že se teď do kina chodí, a tak předvánoční období k utrácení peněz v kinosálech vyzývá; každopádně se v listopadu dočkáme množství zajímavých tuzemských produkcí. Na aktuální téma láká Amnestie, sledující povstání vězňů z roku 1990 a především to, jak se divoká porevoluční doba promítla do životů běžných občanů. Nepříliš prozkoumaná kapitola naší novodobé historie může přinést leccos zajímavého.

Video: Youtube.com

Nenápadná vztahová konverzačka Karel, já a ty se velmi dobře uvedla na karlovarském festivalu a teď si našla cestu i do běžných kin. Od 14. listopadu se budete moci vydat na tento minimalistický snímek o milostném trojúhelníku, který je určen hlavně pro mileniály - hrdinové filmu totiž řeší právě tytéž vztahové trable jako většina z nás… Což platí i o Vlastnících. I když v nich se najde spíše starší generace, pro niž jsou domovní schůze neodmyslitelnou součástí balíčku zvaného bydlení. Jiří Havelka kolem sebe poskládal panoptikum karikovaných postaviček, jež budou každému nájemníkovi dobře známé. Vypadá to vtipně i satiricky krutě zároveň, což budí velké naděje!

Video: Youtube.com

No a opomenout nesmíme ani vrcholné dílo zlobivého dítěte tuzemské dokumentaristiky - již osmdesátiletého Karla Vachka, jehož pět a půl hodiny dlouhý (!) počin se jmenuje Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie. V něm využije jak záběrů ze svých dřívějších filmů, tak i nově pořízených materiálů, pomocí nichž nám představí bohatou a zábavnou koláž dalece přesahující limity politického dokumentu; tohle je náhled do Vachkova filosofického mozku a povětšinou neotřelých pohledů na svět. Unikátní zážitek! 

Video: Youtube.com

Inu, je toho spousta, tak nečekejte a běžte se na něco podívat!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější