noviny

Jak se neutopit v záplavě informací?

Dennodenně se ve světě odehrají miliony událostí, politických kauz či lidských neštěstí. A my se tak v důsledku globalizace topíme v záplavách zpráv a reportáží. Je nám nenápadně podsouváno, že naše životy nemají cenu, pokud nebudeme znát veškeré, ba i sebemenší skutečnosti... Jenže není to vlastně přesně naopak?

Známe to všichni. Otevřeme si internetový prohlížeč a ze všech stran se na nás valí kvanta poutavých, mnohdy až bulvárních titulků. Pustíme si oblíbený pořad, ale ještě před tím si vyslechneme perfektně upravenou paní, která se nezdráhá informovat nás o tom, kde došlo k atentátu, kolik lidí zemřelo na silnicích a který politik je opět obviněn z korupce. Hádáme, že mnoha divákům to zaručeně zkazí náladu. A místo odpočinku u televize si tak mohou lámat hlavu s tragickými událostmi dne.

Závislost online
life
Jste netolik? Aneb vítejte ve světě virtuálních drog...
12. 6. 2018
2 minuty o závislostech

Dejme na chvilku slovo ekonomii. Ta přišla s řešením probírané problematiky ještě dávno před tím, než vznikly desítky mediálních domů přetahující se o své příznivce. V polovině 20. století jedna z ekonomických škol zavedla pojem "racionální ignorance". Ten vyvrací mýtus, který říká, že snaha o získání co nejvíce informací je vždy nejlepší volbou. Informace totiž nejsou zdarma.

Minimálně nás stojí obětovaný čas. Proto se lidé chovají racionálně a snaží se vyhledávat pouze ty, které jim přinášejí užitek. Racionální neznalost tedy vyjadřuje optimální míru informovanosti, kdy člověk záměrně určité informace ignoruje.

Terminus technicus lze využít i v naší situaci. Položme si otázku: "Opravdu nám hodiny strávené hypnotizováním všech médií přinášejí tak vysoké užitky, že nám vykompenzují všechny ztracené hodiny, ale především úbytek duševního zdraví?" O tom, jak nám moderní doba plná vjemů, stresů a technologií škodí, si můžeme přečíst nejméně na jednom webu každý den. Ať chceme, nebo ne, určitá pravda na tom je.

Foto: Unsplash.com

Kdo jiný než my, studenti, má být hybnou silou společnosti? Kdo jiný než my, zatím ještě neupracovaní k umření, má nastavovat pomyslné zrcadlo politikům? Aby se tak mohlo stát, měli bychom být dostatečně informovaní a jednoduše nevařit z vody. Jenže tak, jako v každé záležitosti, je třeba i zde najít zdravý kompromis. Pojďme se podívat, jak na něj.

1. Vyberte si své zdroje

V České republice fungují v rámci televizního vysílání čtyři mediální domy. Ani jeden z nich nemá pouze jednu televizní stanici. Tištěná média jsou ovládána celkem devíti vydavatelstvími, která všechny dohromady provozují desítky zpravodajských serverů.

Každý informuje o tom stejném, ale vlastně zcela jiném. Představa, kdy stíháte přečíst každý jednotlivý článek, je sice perfektní, ale nikdy se nesetká s realitou. Jednoduchá rada zní: Nepokoušejte se stihnout vše. Stejně tak špatnou volbou je ale i výběr pouze jednoho zdroje. Zkuste se pochlubit nějakému novináři, jak poctivě denně čtete jeden nejmenovaný tištěný deník a více s vámi nepromluví.

selfie
life
Bohatý Instagram, chudý život: Fenomén se zkratkou FOMO
3. 11. 2017
3 minuty o závislosti

Takže jaká je ta správná cesta? Minimálně dva zdroje jsou nezbytnou podmínkou. Vyberte si takové, které vám jsou názorově blízké. Pokud si libujete v konspiračních teoriích, nikdo vám je nemůže zakazovat. Jenom si dejte pozor, abyste se jednoho dne neocitli tak trochu nohama nad zemí. Proto doporučujeme zaměřit se alespoň občas i na deníky, jejichž názory se vám příčí. Nebojte, nechceme vás nutit ke zbytečnému rozčilování se. Chceme vás pouze nutit k tomu, abyste žili s vědomím, že neexistuje absolutní pravda. Proto i když máte své názory, berte v úvahu, že existují miliony dalších a zcela odlišných. Naučte se nad nimi nejprve přemýšlet a až poté je zavrhnout.

2. Vyberte si své rubriky

Jestliže nenávidíte sport, nečtěte sportovní rubriku. Nezajímají vás kurzovní lístky? Tak s nimi zbytečně neztrácejte čas a energii. Nabízí se námitka, která tvrdí, že není dobré, pokud se člověk profiluje příliš jednostranně. Jenže proč se zbytečně překonávat a vytvářet si tak vlastně odpor k celému "sbírání informací"? V životě procházíme různými vývojovými etapami. Co nás nezajímá teď, bude nás zajímat za pár měsíců. Tak proč si s tím zbytečně lámat hlavu?

Foto: Unsplash.com

3. Dejte si sem tam "voraz"

I když máte někoho seberadši, potřebujete si od něj občas odpočinout. U zpráv to platí dvojnásob. Vzhledem k tomu, že málokdo z nás si v jednadvacátém století kupuje tištěné noviny, jsme odkázáni na naše chytré přístroje. Ačkoliv si to my, děti moderní doby, neuvědomujeme, našemu zdraví neprospívají. Proto je nějaký den offline nutností. Stejně tak jako detox od jakýchkoliv informací. Bez výčitek si dopřejte čas, během kterého necháte všechny nové zprávy bez povšimnutí a věnujte se jen sobě a svým blízkým. Protože stejně nikdy nebude žádná nová informace důležitější, než je váš reálný život.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější