7 tipů jak skoncovat s kocovinou

Jak vyzrát na kocovinu? 7 tipů, jak na to!

Zná to asi každý. Jakmile po prohýřené noci člověk prozře a s námahou otevře oči, dopadne na něj tíha alkoholu naplno. Hlava třeští, jazyk se lepí na patro a mozek marně vyvolává silný pocit žízně kvůli alkoholové dehydrataci. Přesto není kocovina brána pouze negativně. Jakmile se člověk zbaví prvotních nepříjemných symptomů, zažívá zvláštně příjemný psychický stav, jaký zkušení alkoholici nazývají „jasnou chvilkou“.

"Kocovinu způsobují dva hlavní enzymy, alkoholdehydrogenáza a acetaldehyddehydrogenáza. Ten, kdo je má hodně aktivní, nemá pak s kocovinou problém. Což není ale případ Asiatů, u kterých se acetaldehyd přeměňuje pomaleji, víc se hromadí a působí delirium. Asiati proto obecně mají s kocovinou větší problémy," řekl redakci student I. lékařské fakulty U.K. Martin Mastný.

Abyste se kocovinových příznaků dokázali zbavit co nejrychleji, přinášíme vám několik rad a tipů. Oceníme, pokud nám v diskuzi sdělíte vlastní triky, jak být druhý den po akci nejrychleji "funkční".

deprese
life
Mladí a nemocní: Co nám dělá v hlavě nepořádek
13. 11. 2018
3 minuty o psychických problémech

Nemíchat a pít hodně tekutin

Toto staré pravidlo je bohužel u velkého množství pijáků podceňováno. Pokud vydržíte pít celý večer pouze jeden druh alkoholu, váš žaludek bude jistě nadšený. Rovněž, pokud alkohol pravidelně prokládáte nealkoholickými nápoji, můžete se zbavit ranního stavu dehydratace, kterému se lidově říká "sušák". Bohužel nealkoholické nápoje jsou mnohdy dražší než ty alkoholické, proto se jedná o poměrně drahý recept proti kocovině.

Prokládání alkoholu mastným jídlem

Existuje historka o tom, že ruští agenti KGB před společenskými akcemi vždy vypili sklenici oleje. Mastnota jim poté zaplnila střeva a vypitý alkohol se velmi špatně v trávícím systému vstřebával. To jim umožnilo zůstat při smyslech a lehce zjišťovat tajné informace. Pravdivost příběhu prokázat nemůžeme, co však je vyzkoušené je fakt, že mastné jídlo vám při konzumaci alkoholu od jeho působení skutečně uleví.

Martin Zupko
life
Zkoumat změněné stavy vědomí lidstva je přirozené, říká Martin, člen České psychedelické společnosti
3. 5. 2018
3 minuty o závislostech

Vyprošťovák

Účinek tzv. mírného množství alkoholu na kocovinu je diskutabilní a zcela individuální věcí. Někomu se skutečně udělá lépe, někomu se zase přitíží. Stojí to ovšem za vyzkoušení.

Opít se znovu

Proti kocovině funguje zaručeně. Bohužel po opětovném vystřízlivění je vám ještě mnohem hůře. Výhoda tohoto řešení je ale ve rčení "co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek a dnes máš volno", které platí i na kocovinu.

Kofein

Kofein napravuje fyzickou únavu organismu a má povzbuzující účinky. Přesto je dvousečnou zbraní, protože kofein (stejně jako alkohol) odvádí z těla tekutiny. Požití kafe nebo energetických nápojů se proto doporučuje až poté, co jste se vypořádali s dehydratací a tekutiny do organismu doplnili.

Když potřebujeme klid aneb pomohou drogy se vším?
Studenta
Když potřebujeme klid aneb pomohou drogy se vším?
10. 11. 2017

Fyzická aktivita

Přemluvit se po flámu na sport je věcí opravdu silné vůle. Sport je ale jedním z nejlepším receptem na kocovinu a zbaví vás jí téměř zaručeně. Mnohdy jste i po podobné "léčbě šokem" schopni náročnější psychické práce.

Úleva žaludku

Tento zjemnělý výraz pro zvracení je vhodné používat pouze v krajních situacích, ke kterému nás mnohdy donutí tělo samo, protože už požitý alkohol nechce dál přijímat. Jedná se o nejnepříjemnější variantu, která je ale docela efektivní. Někteří studenti jsou také schopni uprostřed párty si ulevit žaludku, aby následně mohli pít ve stejném gardu jako předtím. Jde o jakousi formu alkoholické anorexie, ale i ta se občas vyskytuje. Lidé jsou zkrátka pro odstranění kocoviny udělat mnohé.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější