dron

Jestli něco spasí tenhle svět, tak je to věda

Jedlá voda, enzym, co požírá plasty nebo nástroj pro editaci genomů? Mrkněte na vědecké objevy a vynálezy, z kterých se vám roztočí hlava, a které stojí za povšimnutí.

1. CRISPR 

CRISPR je jednoduchý, ale velice výkonný nástroj pro editaci genomů (takový budoucí design lidí). Vědcům tak poměrně jednoduše umožňuje měnit sekvence DNA či modifikovat funkci genů. S tímto nástrojem je jednoduché zneškodnit genetické defekty, zlepšit léčbu nemocí a jako bonus se může hodit třeba ve šlechtění nových odolných odrůd rostlin (chleba bude i za časů klimatické změny). Potenciál CRISPRu je tak v podstatě omezen jen etikou a otázkou - co ještě jako lidstvo můžeme?

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

2. Drony ve službách ekologie

Drona si dnes spojíme tak maximálně s představou úžasných 4K záběrů z dovolené nebo s vysněnou robotickou donáškou pizzy. Pro drony se najde ale i o dost lepší využití - například spása celého lidstva v podobě starání se o zeleň. Mezi hlavní "zelené" úkoly dronů se tak začíná dostávat možnost opylování rostlin minidroníky (jo, ubývá včel i hmyzu) nebo sázení neskutečného množství stromů (podle britské společnosti BioCarbon nebude problém vysázet 1 miliardu ročně). Viva la drony!

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

3. Enzym, co "žere" plasty

Jsou plasty problém?! Ano. Čistou náhodou se před pár měsíci vědcům z Japonska podařilo objevit enzym pochutnávající si na plastových odpadech. Tento mutantní enzym je schopný rozložit plast v rámci několika dní. S pomocí vědců možná i trochu rychleji. Plast se tak rozpadne na původní činitele a bude ho možno vyrobit zcela znova. Což povede ke snížení ceny za recyklaci i ke snížení plastů v přírodě. Ano, prosím!

Drony, Skypixel - Deryk Baumgärtner
life
 
Galerie: Svět podle dronů - nejlepší fotografie z ptačí perspektivy
3. 4. 2016

4. Jaderná fúze

Jaderná fúze je pro lidstvo snem o zdroji nevyčerpatelné energie. Proces jaderné fúze totiž pohání takové giganty jako je Slunce a jiné hvězdy. Pokud by se jej podařilo uskutečnit (na čemž se ustavičně pracuje ve Francii i v Česku), pozemšťany by přestala tížit závislost na ropě, fosilních palivech a energii vůbec. Sbohem, skleníkový efekte.

5. Jedlá voda

Tahle bublina z extraktu mořských řas je zcela biologicky odbouratelná a přirozená. Takže ji můžete jíst i pít celou. Je to skvělá alternativa plastových lahví na vodu, a to nejen proto, že snižuje množství vyrobené a rozbité umělé hmoty, ale také proto, že je mnohem levnější.

A co vaše spása? Pokud chcete o vědě vědět více, zkuste tento přehled vědeckých Instagramů.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější