prostituce, sex

Když kapesné nestačí: Brigáda, o které se nemluví

To, že je prostituce označována za „staré řemeslo“ nás s největší pravděpodobností nepřekvapí. Že si ale zmíněné povolání získá přízeň u mladých lidí, je už k zamyšlení. Nešvar jménem studentská prostituce se totiž rozmáhá v nezanedbatelné míře jak ve světě, tak u nás. Jenže co za ním stojí? Jsme jen rozhýčkaná generace, která už z nudy neví, co by? Nebo nám dnešní uspěchaná doba nedovoluje užívat si jednoduché studentské životy?

Ačkoliv žijeme v zemi, ve které si můžeme dopřávat luxusu jménem bezplatné vzdělávání, zadarmo tak úplně není. Nejenže obětujeme teoretické výdělky, které bychom mohli získat, pokud bychom se zapojili do pracovního procesu ihned po střední, ale hlavně musíme počítat s nepřímými náklady studování. A ty, především ve velkých městech, tak úplně zanedbatelné nebývají. Ať už si chceme zajistit důstojné bydlení, abychom se nemuseli rozčilovat s hlukem a nepořádkem na koleji nebo nás láká kulturní život, musíme mít určité zdroje financování. A protože z kapesného tohle všechno utáhneme jen stěží, volí si většina z nás možnost mít při škole zaměstnání. Někdo preferuje brigádu s možností získávání zkušeností, jiný se ohlíží čistě po penězích, i kdyby měl třeba celé dny prodávat oblečení. Kromě klasických přivýdělků ale existuje i alternativní cesta, na jejímž konci čeká finanční odměna. A co si budeme povídat, částka bývá většinou výrazně lákavější než u běžného povolání.

virtuální realita - sex
life
Tři spojení technologie a sexu aneb co nahradí lidský dotek?
4. 12. 2018
3 minuty o budocnosti

Přihořívá? Hoří!

Správně. Řeč je o prostituci. Že se jedná o relativně jednoduchý způsob výdělku si uvědomuje čím dál tím více lidí. Dle údajů Spolku pro ochranu žen nabízí pouze v Praze sexuální služby pětadvacet tisíc žen. Číslo se zdá být ještě více šokující, pokud ho srovnáme se staršími daty - ta říkají, že před pěti lety se počet prostitutek odhadoval na třináct tisíc nejen v Praze, ale v celé republice. Přesná čísla studentů se z velkého koláče oddělují těžko, co je k volbě takového přivýdělku vede, však Spolek zmapované má. "U žen, které studují vysokou školu, vidíme dva důvody, proč se věnují prostituci. Některé pocházejí z chudších rodin a chtějí zaplatit náklady na studium, některé to prostě baví a vnímají to jako snadnou brigádu. Největší problém je pak ale v tom, že některé z těchto žen studium nedokončí. A ty, které studium dokončí, si často spočítají, že prostitucí vydělají více než profesí, kterou vystudovaly," vysvětluje ředitel Spolku Libor Balga.

Opusťme však na chvilku Českou republiku a vydejme se do světa. Za zmínku stojí nedávné průzkumy uskutečněné ve Velké Británii. Studie s názvem The Student Sex Work Project deklaruje, že jeden z dvaceti studentů se během svých studií rozhodl uchýlit k sexuálnímu průmyslu jako finanční pomoci. Pět procent není sice příliš (ale ani úplně málo), ale vzhledem k tomu, že se jedná o údaje, ke kterým se značná část studentů nepřizná, může být procento odpovídající realitě mnohem vyšší. Je jisté, že většina z dotázaných drží své povolání v tajnosti a argumentují tím, že neshledávají na své situaci nic k chlubení. A co víc, moc dobře vědí, že by se dočkali odsouzení jak ze strany přátel, tak zejména rodiny. Nebo si snad dovedete představit, že vaši rodiče by byli z takové novinky nadšení?

Calvin Klein, Louis Vuitton a ti ostatní

Výsledky průzkumů se shodují, že nejčastější motivací mladých je získání peněžních prostředků pro zabezpečení běžných životních nákladů. Studium v Česku sice k nejdražším nepatří, pokud ale máte vše okolo něj zaplatit, aniž by vám rodiče jakkoliv pomohli (protože i tací existují), dilematu s financemi se nevyhnete. Takoví studenti by si jednoduše zasloužili označení "v hmotné nouzi". Nejsou ale jediní, kdo o poměrně snadné peníze z prodeje vlastního těla usilují. Na druhém břehu tak stojí ti, kteří od života požadují více, než by potřebovali.

Foto: Unsplash.com

Luxusní bydlení, auta, dovolené, mobily nebo oblečení. Chcete snad ještě něco doplnit? Žijeme v konzumní společnosti, kdy méně rozhodně neznamená více. V době, kdy se kamarádi a partneři často nevybírají na základě osobních charakteristik a vlastností, ale v éře, kdy se alfou a omegou všeho bytí stály právě peníze. Jen málo jedinců se nenechá do tohoto konzumního kolotoče zapojit. A upřímně se ani není čemu divit. Na Instagramu dáváme "follow" blogerkám, jejichž životy nepostrádají punc luxusu. V reálném životě potkáváme spoustu spolužáků z lepších rodin, kteří se své společenské postavení nebojí dát najevo. A co potom ti, kteří takové štěstí neměli? Těm často zbývá už jen poslední řešení - sex za peníze. Situaci potvrzuje i Šárka, spoluzakladatelka platformy Hledamsponzora.cz. "Sice bych neřekla, že peníze jsou vždy tím hlavním motivem, ale určitě hrají důležitou roli při rozhodování, zda se na náš portál registrovat. Možná je to dnešní internetovou dobou, kdy na sociálních sítích má "každá" značkovou kabelku, drahý telefon a sdílí fotografie z luxusních dovolených. Slečny to potom považují za určitý standard a říkají si, proč by právě ony takhle také nemohly žít. Proto si hledají svého sponzora, který by jim tenhle "pohádkový" život dopřál. Komu by se nelíbilo zažít let soukromým letadlem, plavbu na luxusní jachtě, několikrát ročně exotické dovolené či nákupy v Pařížské," vysvětluje Šárka.

Právě web Hledamsponzora.cz bychom neměli zapomenout zmínit. Ačkoliv nemá s klasickou prostitucí nic společného, označení "alternativa" by si klidně zasloužil. Je to totiž místo, kde se nabídka v podobě "sugar babies" střetává s poptávkou od "sugar daddies" - tedy od dobře finančně situovaných mužů. Ti hledají slečny, které by s nimi trávily volné chvíle jakýmkoliv způsobem, ale určitě ne pouze povídáním. Že jste ještě o něčem takovém neslyšeli? Tak vítejte v jednadvacátém století. V době, kdy díky moderním technologiím shánění sponzora nemůže být snadnější. A evidentně ani oblíbenější. Jak nám potvrdili zakladatelé: "Zájem je velký. Registrují se především slečny, které nechtějí mít klasické brigády, kde by jinak trávily spoustu času za málo peněz. Mají tak i více času na školní povinnosti." Aby ale uvedené informace nebyly příliš zavádějící, dodejme, že mimo peněz často "sugar babies" hledají také společnost a určitou formu přijetí, kterou se jim nepovedlo najít například u svých vrstevníků.

otevřený vztah
life
Otevřené vztahy fungují. Jen je potřeba větší důvěry a počítat s odsouzením okolí
29. 1. 2019
3 minuty o partnerských vztazích

Peníze by vás nepřesvědčily

Ale zpět ke staré známé prostituci. Ačkoliv by si mnoho z nezasvěcených mohlo myslet, že studentská prostituce je spíše sci-fi a s realitou nemá mnoho společného, není tomu tak. Jedná se o reálnou situaci, kterou však podle našeho miniprůzkumu na Instagramu Studenty pokládá za holý nesmysl 68 procent z vás. Jenomže jak z výše uvedeného vyplývá, české vysokoškolačky, a to i ty studijně nadané, si tento druh brigády oblíbily. Jak potvrzuje Barbora Pšenicová z organizace Rozkoš bez rizika, která pomáhá prostitutkám nejen v právní oblasti, často se jedná o slečny, které jsou sebevědomé, vzdělané, jazykovými znalostmi velmi slušně vybavené, ale jejich cílem je jednoduše získat peníze na financování studia. Dokonce ani nevýhody v podobě nemocí, ztráty vlastní hodnoty či sebeúcty je neodradí. Právě tyto zápory jste nejčastěji uváděli v naší instagramové anketě, se kterou jsme se na vás obrátili. Z vašich odpovědí jsme se dozvěděli, že morálka, čest, ale i zdraví pro mnoho z vás stále ještě neztrácí na důležitosti. Konkrétně 91 procent dotázaných by ani ta největší výhoda - peníze - nepřesvědčila, aby o sklouznutí k prostituci vůbec uvažovali. Že si výsledky žádají oslavu? Nezpochybnitelně. Otázkou ale je, jak neměnné by odpovědi zůstaly, pokud by se někteří z dotázaných ocitli ve složitější finanční situaci.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější