Druhá vláda Andreje Babiše - jmenování - vše

#komentář: Vláda bez důvěry studentů

Vypadá to, že vláda Andreje Babiše zatím nemůže chytit dech. V tomto týdnu totiž rezignoval už druhý její člen - tentokrát svůj resort opustil Petr Krčál, ministr práce a sociálních věcí. Odešel ze stejného důvodu jako o několik dní dříve Taťána Malá: také podváděl ve své absolventské práci. Velká ostuda pro vládu, ale možná ještě větší problém pro vysoké školy. Nepoškodí tyto skandály náš vzdělávací systém?

Ani jedna z vlád Andreje Babiše toho zatím pro školství moc neudělala. Tedy kromě vášnivé debaty o tom, jestli se do škol mají vrátit "dílny a pozemky". Nevím, jestli si ministr Robert Plaga (ANO) neumí pro své témata vydobýt mediální prostor nebo žádná témata nemá. Nakonec je to vlastně jedno. Vzdělávání se opět dostalo na vedlejší kolej.

Paradoxně tedy až problémy kolem Krčála a Malé debatu o úrovni vysokého školství v České republice rozvířily. Spousta lidí si totiž teď klade otázku, jak velkou cenu má vlastně titul z vysoké školy? A není plagiátorství mnohem větší problém, než jsme si doposud mysleli?

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Trochu mě zarazila nedostatečná reakce vysokých škol, které se proti celé kauze důrazně neohradily nebo nevydaly jasné stanovisko. Jejich pověst, jako celku, byla v ohrožení. Viděl jsem pouze reakci Jiřího Zlatušky, bývalého rektora Masarykovy univerzity. Ten poukázal, že to nebylo zdaleka poprvé, co se něco podobného stalo například na Panevropské univerzitě.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

A přestože existují vysoké školy, kde je možné titul koupit nebo získat za podivných okolností, tak si nemyslím, že by se to týkalo většiny studentů. Proto se obávám toho, jak se může celá tahle kauza obrátit proti vysokoškolákům v budoucnu. Dovedu si představit, že kdyby probíhala třeba stávka vysokých škol, tak by odpůrci argumentovali slovy "Co by chtěli? Kdo ví, jestli taky nepodváděli. Nic si nezaslouží."

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Za pár týdnů nebudeme vědět, že Malá a Krčál někdy ministři byli, ale pachuť z opisování absolventských prací může zůstat ještě dlouhou dobu. Je potřeba, aby zakročil ministr školství, který by se měl buď za vysoké školy postavit nebo důrazně zakročit proti těm nepoctivým. Je to jeho práce, bránit vzdělávací systém. Zatím na to nějak zapomíná.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější