Irské referendum o potratech, květen 2018

#komentář: Referendum v praxi. Názor lidu, ale za jakou cenu?

Volání po přímé demokracii je čím dál silnější. V Poslanecké sněmovně je hned několik stran, které by za určitých podmínek podpořilo zákon o referendu. Není to ale nesystémový prvek, který přináší víc otázek než odpovědí? A jak to může vypadat v praxi?

V Irsku o víkendu proběhlo důležité referendum. Hlasovalo se o tom, jestli ženy získají právo na potrat nebo bude zachován současný stav, který to prakticky zakazoval. Stavěl totiž práva matky a nenarozeného dítěte na stejnou úroveň.

Hlasování nakonec dopadlo jednoznačně - 66,4 % hlasovalo pro povolení potratů. Pro Irsko, které bývalo baštou katolíků, je takto přesvědčivý výsledek poměrně překvapivý. A pro samotnou církev je to už několikátá prohra v posledních letech.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

V Irsku jsem náhodou týden před referendem byl a na vlastní oči viděl, jak kampaň vrcholila. A nebyl to zrovna hezký pohled. Především agitace proti potratům hrála velmi tvrdě a nebrala si servítky, posuďte sami. Billboardy, plakáty a transparenty s různými hesly byly prakticky na každém kroku.

Kampaň za zachování zákazu potratů použila opravdu silné zbraně.
Kampaň za zachování zákazu potratů použila opravdu silné zbraně. Foto: Adam Blišťan

Byl jsem i svědkem setkání příznivců obou táborů. Rozhodně se nejednalo o přátelský dialog, ve kterém by zaznívaly promyšlené argumenty. Naopak. Dívka byla jakožto příznivkyně potratů osočena z toho, že chce zabíjet nenarozené děti. To všechno se samozřejmě odehrávalo před svědky. Cílem nebylo mladou slečnu přesvědčit, ale poukázat na její nemorálnost, zostudit ji a varovat přihlížející, že i oni mohou být vnímáni podobně, pokud s ní budou sympatizovat.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

V týdnech, které předcházely referendu, bylo zřejmé, že příznivci zákazu potratů tahají za kratší konec. I proto byla jejich kampaň agresivnější. Dovedou se pak tito lidé smířit s porážkou? A naopak. Odpustí jim příznivci druhého tábora jejich drsné praktiky?  

Foto: Adam Blišťan

Kampaň byla dost vyhrocená a přestože by se mohlo zdát, že Irsko má to nejhorší za sebou, nemusí to být pravda. Teď se totiž bude rozhodovat o konkrétní podobě zákona, který potraty povolí, a to nebude jednoduché. Stejně tak jako se Britové nedokáží shodnout na "měkkém" nebo "tvrdém" Brexitu.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Referendum bohužel totiž problém vyřeší jen z poloviny. Vláda tak nějak tuší, co lidé chtějí, ale neví to přesně. Až začne připravovat konkrétní návrh, mohou se ozvat hlasy, které budou říkat, že tomuto řešení by hlas nedaly. A co pak? Bude se hlasovat znovu?

Foto: Adam Blišťan

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější