Whatsapp

Konec šíření fake news? WhatsApp omezuje počet přeposílání zpráv

Komunikační služba WhatsApp, která patří Facebooku, se rozhodla, že bude bojovat se šířením dezinformací. Snížila proto maximální počet adresátů, kterým je možné přeposlat zprávu. V nedávné době byl WhatsApp spojován především se šíření falešných zpráv v souvislosti s nepokoji na Srí Lance nebo prezidentskými volbami v Brazílii.

Nyní bude možné ve WhatsAppu přeposílat zprávu najednou pouze do 5 chatů, namísto původních 20. V Indii platí tento strop již od července, kde šíření falešných zpráv vedlo k vraždám a lynčování.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Není jisté, jestli nové omezení komunikační služby WhatsApp opravdu povede k omezení fake news. Ve skupinách WhatsAppu může být až 256 uživatelů, teoretický maximální dosah jedné zprávy se sice z 5 120 uživatelů sníží na 1 280 - nic ale nebrání každému z příjemců informaci šířit dál.

WhatsApp má asi 1,5 miliardy uživatelů. Novým opatření se snaží zamezit zneužívání aplikace, jako například šíření nepravdivých informací, zmanipulovaných fotografií a hoaxů.

Pokud používáte WhatsApp, nebude pro vás nové omezení asi ničím zásadním, je však malým, ale důležitým krokem v boji s dezinformacemi.

A je otázka času, zda je tímto krokem podaří snížit šíření nepravd…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější