reklama
 
Věda

Nudíš se? Vyraz za vědou!

Kam za vědou v Česku? To vůbec není složitá otázka! Pozorovat hvězdy, okouknout novinky v 3D tisku, pochopit evoluci nebo se jen tak nechat nabít poznáním totiž můžete na různých místech po celé republice. Nabízíme pět z těch méně známých, ať o nich víte, a vaše vědecké ego si tak lehce může přijít na své.
reklama

1. Pevnost poznání - Olomouc

V srdci Hané se nachází science centrum schované za hradbami bývalé olomoucké pevnosti. V původním a zrekonstruovaném dělostřeleckém skladu najdete pořádnou porci vymazlené vědy v podání ještě vymazlenějších animátorů. Ti vám s nadšením šestiletého dítěte vysvětlí fungování koloběhu vody v přírodě i 30letou válku. Doporučujeme planetárium a 3D tiskárnu!

2. VIDA! Science centre - Brno

Brněnská perla popularizace vědy. Najdete zde vše. Od možnosti vyprodukovat vlastní díl seriálu o počasí, přes sestavení vlastní rakety až po uklidňující návštěvu 3D kniha. Zkrátka Brno a věda.

3. IQ Landia - Liberec

Chtěli jste někdy projít skrze Hvězdnou bránu? V Liberci máte šanci! Vyzkoušejte kosmický trenažér, hoďte očkem i slovem po robotovi a pak si užijte ochlazení v praskajícím vodním světě. Liberec taky umí!

4. Ondřejovská hvězdárna

Ondřejovská hvězdárna je hotovou oázou klidu. Navíc je jen pár chvilek od Prahy. V rámci areálu tu naleznete místo k odpočinku, k procházce i k pozorování hvězd, planet a možného mimozemského života - jestli se vám ho podaří najít, nezapomeňte si to patentovat.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA - Centrální plošina historické observatoře v Ondřejově. A spousta dalšího na http://www.asu.cas.cz/articles/1385/19/obrazem-hvezdne-nebe-nad-ondrejovskou-observatori. Pokochejte se z tepla domova :-). Autor: Petr Horálek.

Zveřejnil(a) Astronomický ústav AV ČR dne 25. June 2018

5. Svět techniky

Ostravo, srdce rudé, můj vědecký osude! I takhle se dá parafrázovat známá píseň o Ostravě. Ostrava totiž už dávno není rudá, ale zato je pořádně vědecká (a technická)!

Svět techniky tu nabízí úžasný příběh vědy i vynálezů, vědecké divadlo, či tzv. Klamárium, kde se dozvíte, že vás zrak vlastně kompletně šálí a nic, co vidíte, není skutečné. Jen to tak vypadá.

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější