vděčnost

Jak těžké je zavděčit se světu

Už od malička jsou na nás kladeny určité nároky a požadavky. Možná by se to dalo specifikovat lépe jako očekávání ostatních, především rodičů. Jako malí to nevnímáme, nechápeme, proč se tomu tak děje, ale když se venku ušpiníme, maminka na nás pak křičí, že má kvůli nám moc práce. Tedy alespoň předpokládáme, že to je ten pravý důvod, přitom to tak vůbec nemusí být.

Jak se ale takové očekávání a zavděčování rozvine v dospělosti?

Práce

Chodit včas, dodržovat dresscode, pracovní dobu, podávat bezchybné vysoké výkony za rekordní časy. Rychle se učit, ale zase ne tak rychle, aby se náš nadřízený necítil ohrožen. Nikdy si nestěžovat, brát přesčasy, práci o víkendu, služební cesty. Naučit se lítat a přeměnit vodu ve víno.

Škola

Nároky na slušné oblečení, dodržování společenských pravidel, znalost problematiky učiva a ještě k tomu všemu kritické myšlení, naprostá samostatnost a později i výdělečená činnost. Navíc tomu doktorandovi nemůžeme říct, že to vykládá špatně, nebo že se chová jako jako kdyby si musel něco kompenzovat.

Rodina

Téměř každý z nás se setkává s nároky rodiny, které tak úplně nekorelují s tím, co chceme my sami. Jsou rodiče vysokoškoláci? Pak bychom měli mít vejšku i my. Má tatínek rodinnou firmu, kterou převzal už od jeho dědečka? Pak je pro nás jasným osudem po tatínkovi firmu převzít. Co když nechceme děti? No co na to řeknou sousedi? Vždyť Mařka odvedle čeká už druhý.

Kamarádi

Musíme dělat to samé, co naši kamarádi, protože když to dělat přestaneme, o kamarády přijdeme. Když s nimi nechceme jít pít, když si myslíme, že ta nová Marvelovka fakt nebyla tak dobrá, a nebo si dokonce můžeme myslet, že Pepa se nezachoval správně, když se přestal bavit s Mařkou kvůli jejímu výběru nového přítele.

Partner

Člověk, který nás hned po rodičích ovlivňuje nejvíce. Co když ale já chci odjet pracovat do zahraničí a on/ona chce zůstat zde? On/Ona se mnou nechce jít do kina na ten romantickej film/střílečku. Chtěl/a bych k narozeninám ty děsně drahý hodinky a on/ona mi je nechtějí koupit, protože jsou moc drahé, ale sami za sebe utrácí!

Každý den se zmítáme v ringu společnosti lidí kolem nás a snažíme se převážně s každým vyjít a přitom si plnit svoje sny. Čím více nám na člověku záleží, tím více je pro nás důležité jeho blaho a spokojenost. Je důležité si uvědomit, že spoustě lidem nic nedlužíme. Že každý máme svůj život se svými přáními o tom, kým chceme být a jak budeme trávit ten krátký čas našeho života. Pokud budeme žít přání jiných lidí, nebudeme to my. Pokud nás má totiž někdo opravdu rád, bude našim přáním naslouchat a bude chápat, že nás nikdo nevlastní.

zápisky, blok
life
Tři kroky k vděčnému životu
6. 4. 2018
2 minuty o vděčnosti

Každá mince má ale dvě strany. Je tedy dobré počítat s následky našeho jednání a rozhodnutí. Občas se může stát, že si naše konečná vůle odporuje s názorem ostatních a lidská ješitnost a sobeckost, ať prvotně dobře míněná, nás může stát promarněnou příležitost a pozdější výčitky.

Jak moc se ale musíme doopravdy přizpůsobit? Nakolik musíme zapadat do davu?

Kým chceme být a jak chceme prožít chvíle, které jsou jen naše? Co je lepší? Shořet nebo vyhasnout?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější