rovnováha

Co všechno zvládneme sami? 3 kroky k rovnováze

Jde větu "Na všechno jsi sám," převést na další plytký motivační citát? Co vlastně my sami dokážeme svépomocí a silou vůle? Vlastně téměř cokoliv. Kolikrát si ani sami neuvědomujeme, kolik moci máme v rukou.

V dnešním rychlém a jiné dny ještě rychlejším světě se nám snadno stane, že začneme plavat v chaosu, úzkosti či panice. Takový stav paradoxně nechápeme jako krajní mez, ale jako něco téměř normálního. Vždyť to tak mají skoro všichni. Abychom podobné potíže překonali, přichází na světlo kdejaké berličky, kterými si psychiku můžeme podepřít. Nabízí se jich celá řada - od prášků až po jógu. Stáváme se závislými na externí pomoci a časem získáváme pocit, že jedině ta nás může vysvobodit. Zapomínáme ale na to, že ten největší poklad a sílu ukrýváme často sami v sobě.

1) Hory na ramena

Už jsi někdy slyšel "Fake it, till you make it"? Neboli předstírej to, dokud se to nestane? Tenhle jednoduchý trik může fungovat na celou řadu věcí a je zářným důkazem toho, že jsme si nejlepšími učiteli. Lze se tím dopracovat k vyššímu sebevědomí, ale také dobré náladě. Sami si tak vsugerujeme cokoliv, třeba i to, že jsme vlastně v pohodě. Uvěříme si. Víra totiž i hory přenáší. 

2) Vděk jako lék na vše

Jistě víš, že u řady věcí v životě máš na výběr a řadu skutečností tak můžeš ovlivnit a nasměrovat ke štěstí. Jenže taky si pravděpodobně zažil situaci, kdy některé skutečnosti byly už determinovány - zkrátka přišly a nešly zvrátit. Jindy zase, jak se říká, nebyla jiná možnost. Pak na řadu přichází asi nejspolehlivější recept na štěstí a to je změna přístupu. 

čtení - ilustrační foto
work
Pět knih, které vám zlepší time-management i výsledky
29. 3. 2018
2 minuty knižní inspirace

Pokud aktuální stav nevyhovuje, pak je změna jasné řešení a právě postoj je věc, která lze změnit za jakékoliv okolnosti. To, jak věci budeme vnímat je totiž vždycky na naší vůli a můžeme si vybrat z několika pohledů. Osvědčeným přístupem je vděčnost, a to i v těch nejsvízelnějších chvílích. Protože na každém osudu se dá najít špetka dobrého, za co můžeme cítit vděk.   

3) S jídlem roste chuť

Až se jednou odhodláme k tomu ovládat svůj pohled na sebe sama, svou náladu a přístup k věcem, máme na půl vyhráno. Jakmile dojdeme do tohoto bodu osvěžujícího nadhledu, již takovou schopnost neztratíme. Maximálně na ni občas zapomeneme, ale to je normální. Totiž až s cvikem ji budeme schopni skutečně přijmout za vlastní. 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější