YouTube

Influenceři nejsou bohové. Když dětské vzory šlápnou vedle

V době, kdy sociální sítě rostou na popularitě, roste i počet influencerů - tedy lidí, kteří jsou díky sociálním sítím slavní a mohou mít velký vliv na své fanoušky. Nicméně ale s velkou mocí přichází velká zodpovědnost a spousta influencerů často šlápne vedle. Ať už se proviní nevybíravým chováním (v realném světě či na sociálních sítích) nebo propagují nekvalitní produkty jen kvůli penězům. Jaké jsou jen některé z mnoha přešlapů influencerů?

Honit se za lajky bez úcty

Díky rostoucí síle Instagramu se influenceři (nejen oni) snaží na této platformě získat co nejlepší a možná co nejoriginálnější fotky. Často si ale neuvědomují, jak nevhodné je se na určitém místě fotit.

Nedávno se tento problém diskutoval například v souvislosti s fotkami turistů v Černobylu. Někteří influenceři neúctu dotáhli tak daleko, že se na místě tragédie fotili jen ve spodním prádle v polosvlečeném ochranném obleku. Na tento problém upozornil na svém twitteru i scénárista Craig Mazin.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Nevhodné fotky lidé pořizují také u koncentračních táborů nebo památníků obětem druhé světové války. Je potřeba si uvědomit, že některá místa mají pietní a historický význam a často připomínají utrpení tisíců lidí… A to má větší váhu než jedna fotka na instagram.

Černobyl
Aktuálně.cz
Lidé si v Černobylu fotí nevhodné fotky na Instagram, pózují tu i ve spodním prádle
12. 6. 2019

Neúcta k fanouškům

Jedním z nejčastějších přešlapů, kdy infleunceři šlápnou vedle, je nevybíravé chování vůči fanouškům. Často se tak děje na sociálních sítích, ale někdy se tak stane i ve skutečném světě. Jako to udělal třeba nedávno youtuber Tary, který se proslavil především díky svým videím o parkouru. Na jedné z jeho akcí se ho jeden z dětských fanoušků zeptal, proč má drahé oblečení (myslel tím vysokou cenu Taryho merchandisingu), načež mu infliencer odpověděl: "Já nemám drahý oblečení, jen ty máš málo peněz." Vše i současně streamoval přes Instagram.

Youtuber později dodal, že šlo o vtip a nadsázku, nicméně to nic nezměnilo na tom, že nevhodně urazil malé dítě před skupinou jeho vrstevníků. Spolupráci s ním hned ukončil festival Utubering a snesla se na něj velká vlna kritiky. Pozitivní na celé věci může být to, že by mohla sloužit jako odstrašující příklad pro ostatní influencery, aby si příště prvně promysleli, co chtějí říct a jestli je potřeba své fanoušky urážet.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Vydělávat na dětech co nejvíc to jde

Synonymem pro přešlapy influencerů se dá nazvat skupina TVTwixx. Ta má za sebou řadu průšvihů, jako když například petardou zničili městský autobus nebo položili batoh na kolej a ohrozili tak životy lidí. Videa z těchto akcí následně dali na youtube. Nyní však přišli s něčím novým - nelegálním sázením.

Na svůj YouTube kanál umístili video o "záhadném milionáři", který pomocí sázení slibuje velké výdělky. Influenceři ho navštíví, aby zjistili, o co se jedná. Dotyčný vysvětlí youtuberům, že pomocí analytiků ví s 95% úspěšností, jak jednotlivé sportovní zápasy dopadnou a že může peníze klientů zdvojnásobit. Za určitý příspěvek pak může mít člověk přístup do skupiny, kde se dostane k jednotlivým tipům.

selfie
life
Bohatý Instagram, chudý život: Fenomén se zkratkou FOMO
3. 11. 2017
3 minuty o závislosti

Jak dokazuje řada naštvaných fanoušků, jedná se samozřejmě o podvod, což dospělý člověk pozná hned při zhlédnutí videa. Problém je však ten, že obsah TVTwixx směřuje hlavně na děti (tedy mladší 18 let), kterým nemusí dojít, že se jedná o podvod. A navíc podle zákona nesmějí sázet. Influencerům hrozí pokuta až dva miliony korun, pokud bude odhalena reklama na nelicencovanou sázkovou kancelář. Ve videu chybí také upozornění, které musí být u každé reklamy na hazard - tím je dodatek "Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!", který později autoři dopsali do popisku videa.

Influenceři mají vliv na jednu z nejvíce zranitelných skupin - na děti. Je tedy potřeba, aby si to uvědomili a také se podle toho chovali. Na místě je také zodpovědnost rodičů, kteří by měli vědět, koho jejich děti sledují a kdo je jejich vzorem, aby se předešlo například tomu, že dítě naletí na nelegální sázení.

Zároveň je dobře, že se o těchto přešlapech mluví a provinilci jsou často odsuzování svými kolegy. Zaprvé to upozorní diváky, aby si na ně dávali pozor, a za druhé si z těchto případů mohou vzít ponaučení ostatní influenceři a podobných chyb se vyvarovat…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější