alkohol

#komentář: Suchej únor – noční můra alkoholových nadšenců

Měsíc, který již posledních pár let netěší ani provozovatele hospod, ani samotné účastníky výzvy, je opět zde. Ale to by nebyli Češi, aby si nenašli cestu, která jim celé abstinování usnadní. Nebo je snad měsíc s pouhými osmadvaceti dny vybrán náhodně? Tomu by věřil málokdo. Především když ostatním národům jejich značně delší lednové sušení skončilo před pár dny. „Suchej únor“, jak zní oficiální název, je sice bohulibý projekt, avšak otázkou zůstává, zdali by se nenašel i lepší přístup k alkoholu.

Kampaň mající jak mnoho pozitiv, tak mnoho negativ. Ale v první řadě akce upozorňující na stav, který je horší, než bychom vůbec očekávali. To, že se svou spotřebou 14,4 litrů na osobu ročně patříme k "nejlepším" Evropy, není nic nového. Po Moldavsku a Litvě nám patří třetí místo. Pro většinu Čechů se jedná o nezajímavou informaci, která v nich nevyvolává sebemenší emoce. Co by ale emoce - a to ty negativní - vyvolat mělo, je fakt, že se plácáme po zádech, jak moc dobří jsme, namísto toho, abychom se za svou nadměrnou konzumaci styděli. Nebo je snad na našem příspěvku ke třem milionům mrtvým ročně něco k chlubení?

deprese
life
Mladí a nemocní: Co nám dělá v hlavě nepořádek
13. 11. 2018
3 minuty o psychických problémech

Kdo nepije, není Čech?

Jak dokazují sociologické průzkumy, jednotlivec se téměř vždy nechá ovlivnit svým okolím. Mnoho lidí přebírá názory druhých jenom proto, aby byli oblíbení. Pouze výjimky se rozhodnou jít proti davu. Pojem stádní chování bývá skloňován v mnoha oblastech, ale pokud se jeho použití opravdu někde hodí, tak právě v záležitosti pití. Společenský tlak na konzumaci alkoholu je v Česku enormní. O tom svědčí i četnost jeho výskytu v televizních reklamách či jeho dostupnost.

Pijeme, když máme radost. Pijeme na žal. Ale i takové setkání s přáteli je událost žádající si skleničku. Nebo spíš skleničky. Aneb jak tvrdí samotní organizátoři: "Chlast je náš národní sport."

Hlavně s rozumem

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud bychom pili pouze tehdy, když bychom sami chtěli, "Suchej únor" by si ve společnosti nenašel místo. Ačkoliv se snaha všech zapojených cení a jak se říká: "Pořád lepší něco než nic," zamysleme se nad tím, jaký má abstinence jednou ročně význam. Pokud má účastník s alkoholem problém, vyřeší ho díky únoru?

Foto: Unsplash.com

Předpokládám následující průběh: Náš reprezentant bude odpočítávat dny zbývající do prvního března a hned jakmile se přiblíží konec, zpije se do bezvědomí. Kontraproduktivní? Přesně tak. A co takhle být raději sám sebou a používat vlastní rozum? Každý z nás disponuje jinou mírou vůle, ale stejně tak i určitým množstvím odhodlání. A pokud víme, že nám nadměrná spotřeba alkoholu bere zdraví, finance a mnohdy i slibnou budoucnost, zdá se rozumnější hodit ho přes palubu. A to bez ohledu na názor okolí. Protože to se většinou v těch nejhorších chvílích vytratí.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější