Jan Lukačevič

Mýcení vesmírných konspirací. S Janem Lukačevičem nejen o (ploché) Zemi

Konspirace, kam se podíváš. Ďábelský George Soros, očkování, Nový světový řád, ale i teorie o fake přistání na Měsíci. Ukazuje se, že sociální sítě jsou sice pro šíření vědeckých poznatků mezi veřejnost klíčové, ale zároveň slouží i temné straně konspirátorů a jejich učedníků. S Janem Lukačevičem jsem hodil kus řeči o konspiracích doslova vesmírných rozměrů…

Začněme konspirátorsky. Jakou konspirační teorii o vesmíru máš nejraději?

Že jsme nikdy nebyli na Měsíci. Tedy, já tam nebyl, ale jsem přesvědčen, že lidé se tam opravdu vypravili.

Myslel jsem si to. Ale proč zrovna tuhle?

Kvůli směšným argumentům konspirátorů, které se dají snadno vyvrátit. I když v tomhle ohledu dost soupeří s plochou Zemí.

vesmír
life
Když se vesmír snoubí se Zemí. Rozhovor s Tomášem Rouskem, vesmírným architektem
18. 10. 2018
3 minuty o budoucnosti

Mohl bys uvést, jak případně konspirátorům teorii o fake měsíčním přistání vyvrátit?

1. Neměli jsme technologie, jak celou věc nafilmovat. 2. Během studené války, kdy propaganda jela na plné obrátky, by se každé pochybení či podvod okamžitě dostalo na povrch a bylo s povděkem použito. Sověti celý let pečlivě sledovali a nezbylo jim tak než uznat svoji prohru. 3. Na Měsíc zamířilo misí několik, to byly fingované všechny? Lidé navíc na Měsíc umístili například odrazová zrcadla, která se dají zaměřit dodnes.

To je kvalitní argumentační munice. Moje nejoblíbenější konspirační teorie, kterou už jsi zmínil, je plochá Země. Ve zkratce jde o teorii tvrdící, že Země není koule, ale placka. Existuje nějaký jednoduchý experiment, jak dokázat opak komukoli a kdekoli?

Vylézt na strom nebo nejlépe na nějakou horu či kopec. Kdyby byla Země plochá, tak bychom se v dálce dívali pořád na totéž. Díky tomu, že je kulatá, se náš "dosah" zvětší, vidíme tedy dál. Dalších jednoduchých důkazů je plno: viditelnost různých souhvězdí v různých zeměpisných šířkách, existence časových zón a podobně.

Foto: Štěpán Svoboda

I přes tyto jednoduché experimenty věří v kulatost Země jen 66 procent amerických mileniálů, jak nedávno ukázal poměrně reprezentativní výzkum americké agentury YouGov (zúčastnilo se ho 8125 respondentů, pozn. red.).

Co k tomu říct. Myslím, že u mladých plošně klesá důvěra v média, ale to je jen můj osobní názor a byl bych raději, kdybych ho mohl podepřít nějakým relevantním výzkumem… Počkej, o jednom vlastně vím! Ve skupině od 18 do 29 let důvěra opravdu klesla. Můžeš se o tom přesvědčit sám v práci Žurnalisté ve stínu nedůvěry: K některým příčinám klesající důvěryhodnosti českých novinářů.

Napadá tě nějaká konspirační teorie o vesmíru s českými kořeny? Například o českém kosmonautu Remkovi?

Tak to tě zklamu. O žádné takové nevím. Úplně stačí, že se místní přizpůsobují těm zahraničním a i v ČR se najdou lidi, kteří den zahájí šálkem sava, pokropí se octem a na cestu ven se vybaví alobalovou čepičkou.

Je fakt, že ze zahraničí k nám doputovala kromě alobalových čepiček i teorie o planetě X, mezi konspirátory známá též jako teorie o planetě Nibiru. Nibiru si prý pluje časoprostorem s cílem "sestřelit" Zemi. Celou konspiračku rozjela před pár lety "vyvolená" Nancy Lieder, ke které prý promluvili mimozemšťané a varovali skrze její osobu celé lidstvo. Je tohle vůbec reálné, aby se srazily planety v naší sluneční soustavě?

Šance, že se něco takového stane, je velice, velice malá. Rozhodně ne planety sluneční soustavy bez cizího "zavinění". A pokud by tu byla nějaká Nibiru, tak bychom o ní věděli dlouho dopředu, jelikož by ovlivňovala oběžné dráhy planet. Takže Lars von Trier se svým filmem Melancholia má smůlu.

Chudák Trier. Myslíš, že je Země momentálně v nějakém ohrožení?

Ano, momentálně ji ohrožujeme my sami dost neudržitelným a bezohledným čerpáním zdrojů. Přispíváme tak ke změnám, které Zemi mění, a může se stát, že z ní bude ne úplně příjemné místo k žití. K ohrožování planety vůbec nepotřebujeme konspirační teorie.

Když už jsme u režiséra Triera, nepomáhají konspiracím i filmy? Třeba jedna z nejznámějších konspiraček je založena na "nejasnostech" ohledně roswellského experimentu, oblasti 51, ukrývání mimozemšťanů i tzv. mužů v černém. Filmů ovlivněných Roswellem, tajnými operacemi USA i agentury NASA, bychom našli nespočet…

Do určité míry to tak možná bude. V popkultuře se pár takových stereotypů a konspirací celkem zabydlelo.

Jan Lukačevič

Jan Lukačevič byl pro rok 2019 zařazen do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30. Je ambasadorem středoškolských stáží projektu Otevřená věda Akademie věd ČR, úspěšným popularizátorem vědy, nadějným mladým vědcem pracujícím v oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd a doktorandem na Matfyzu. Je vysoce aktivní na sociálních sítích, obzvláště na Instagramu, kde patří k nejsledovanějším českým popularizátorům vědy.

Medvědí službu prokázal vědě i popkulturní Star Trek. Jedna z konspiraček tvrdí, že NASA disponuje technologií, která dokáže vyvinout rychlost rychlejší než světlo a v některých modifikacích této konspiračky obsahuje i slavný startrekový warpový pohon…

Medvědí služba je myslím slabé slovo. Ani jsem netušil, že může někdo brát tyhle věci vážně.

Někdo určitě. Napadá tě ale film nebo seriál, který bychom mohli brát vážně? Třeba jako amatérský studijní materiál?

Především bych nedoporučoval filmy a seriály jako studijní materiál! (smích)

Aha!

Pokud přece jen budeš chtít něco odpočinkového, tak se pár sci-fi "v mezích normy", tedy s rezervami vůči realitě, najde. Marťan, Interstellar, ze seriálů mě spíš napadají dokumenty. A vůbec - úplně bych vypustil filmy, a pokud bych měl volný čas, pořád dokola bych koukal na dokumenty od BBC.

BBC poměrně úspěšně funguje na sociálních sítích. Ty jsi taky na sítích poměrně sledovaným popularizátorem. Followeři naskakují v hojném počtu. Jak se snažíš vědu popularizovat na sítích?

Snažím se obecně zvyšovat povědomí o principech různých fyzikálních jevů, práci vědců, vědě a jejích přínosech jako takových. Strach totiž nejčastěji vychází z neznalosti. A tak se snažím neznalost obrátit ve znalost.

Foto: Štěpán Svoboda

Není to trochu boj s větrnými mlýny a sociálními bublinami?

No, moje bublina asi bude celkem malá, protože mám pocit, že lidé, kteří můj obsah sledují, ho mají rádi, dozvídají se nové věci a občas se mi i ozvou se slovy podpory. Něco neustále vysvětlovat je ale potřeba.

A co hejty? Chodí?

Ty se ke mně dostávají, když se vypravím mimo bublinu - lidi občas dovedou být pěkně nepříjemní a zlí. Ale tohle si moc nepřipouštím. Myslím, že jenom nerozumějí tématu, případně si náhodně vyberou nějaké téma, aby ulevili svým frustracím. Ty nejlepší seky si sbírám a směju se jim.

vesmír
life
Vesmírné cestování. Co je na startu rakety tak drahé?
31. 10. 2018
2 minuty vesmírného cestování

Obecně je teď ale s fake news, konspiračními teoriemi i "ezokravinami" docela velký boom. Přijde ti, že mají tyhle nepravdivé zprávy v době sociálních sítí poměrně velkou účinnost? Nebo jsou fake news jen nafouknutá bublina v některých sociálních bublinách?

Myslím, že se to rozmáhá právě kvůli sítím a lepší propojenosti lidí v rámci uzavřených skupin. Výrazně se zvýšila dostupnost informací, a to i nepravdivých a nekvalitních. Lidé se tak mohou navzájem utvrzovat ve svých mylných přesvědčeních.

Internet umí být i pěkně temné místo. Nejnebezpečnější konspirační teorie dneška je ale zřejmě popírání globální změny klimatu. Což?

Jsem o tom přesvědčený, protože dopady této změny se nás dotýkají už teď a budou se jen a jen prohlubovat. Strkat hlavu do písku před něčím takovým z jakéhokoli důvodu je zkrátka nezodpovědné. Teď jen zbývá doufat, že zvýšená hladina oceánů zatopí Polsko a konečně budeme mít vlastní moře. (smích)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější