reklama
 
perseidy

O víkendu budou padat meteory. Čeká nás meteorický roj Perseidy...

Noční obloha. Odvěká průvodkyně světa lidí. O víkendu navíc se světelným ohňostrojem padajícím přímo z vesmíru…
reklama
zatmění Měsíce
life
Vše, co jste si přáli vědět o zatmění Měsíce (a báli jste se zeptat)
25. 7. 2018
2 minuty o zatmění Měsíce

Co to jsou Perseidy?

Perseidy jsou meteorický roj, který se každoročně během léta promítá na oblohách po celém světě. Zdarma. Roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí až 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 km nad zemí. Díky tomu se nám tak představí podívaná přímo vesmírných rozměrů!

Kdy přesně meteory vyhlížet?

První meteory z Perseid jsou obvykle pozorovány už 17. července, fajnšmekři si ale počkají na maximu. Ta nastane v noci z neděle 12. srpna na pondělí 13. srpna. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní tak na obloze zazáří každou hodinu přibližně 70 meteorů.

Kde Perseidy pozorovat?

K pozorování roje Perseid si nejlépe vyhledejte místo na hony, louky a pole vzdálené od měst, s co nejlepším výhledem do všech stran. Úkazy vesmírné pak Astronomický ústav AV ČR doporučuje pozorovat nejlépé vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Popcorn, termosku s kávou a případně i plavky sebou!

Potřebujete i fotku na Instagram?

V tom případě sebou zcela jistě vemte fotoaparát s možností dlouhé expozice a nejlépe širokoúhlým objektivem. Plus stativ. Následně nastavte vyšší citlivost, zaostřete objektiv na nekonečno, prodlužte na nejdelší možnou expozici a zamiřte do libovolné části oblohy. Nejlépe okolo půlnoci k jihozápadu, ať to máte i s pásem Mléčné dráhy. Poté už jen zmáčknete spoušť a kochejte se pohledem.

Minutky z vesmíru - Letní meteorický roj

Tak co, necháte na sebe vesmír zapůsobit?

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější