aktivita

#podporujeme: Odpočívej aktivně

S dalším týdnem proběhla i další výzva Odpočiň si organizace Nevypusť duši. Tentokrát byla zaměřena na aktivní odpočinek, protože relaxovat se dá, i když jsme v pohybu. Stačí si jenom najít aktivitu, která nás baví a je nám po ní dobře. Pak se můžeme těšit na endorfinovou bombu, kterou nám tahle aktivita dopřeje.

Pod pojmem relaxování se neschovávají jenom sauny, masáže a lenošení. Naopak aktivní relax, při kterém vykonáváme nějakou aktivitu, je pro náš mozek víc než prospěšný, protože v tu chvíli vypíná od každodenních starostí.

To neznamená, že bychom se měli denně dřít ve fitku, zvedat těžký činky nebo se hodiny ničit na běžícím pásu. Podle studií se ukazuje, že se může jednat o jakkouliv aktivitu od úklidu, vycházení eskalátorů nebo rychlejší chůze. Od sportu vás samozřejmě také nikdo neodrazuje. Pokud si odpočinete u lekce jógy, odpočívejte tak.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Za 30 minut 5x v týdnu získáme nejen fyzické a psychické zdraví, ale také se nám sníží hladina stresu a zvýší odolnost proti němu. Budeme mít více energie a naše nálada poroste s ní. Pravidelný pohyb také zlepšuje paměť, kvalitu spánku a má vliv na naše sebevědomí. A naše sebevědomí má pak vliv na celý náš život.

Pár tipů na to, jak si zachovat motivaci pro pravidelný pohyb:

  1. Zaměřte se na aktivity, které si užíváte - jakákoli aktivity, při které se hýbete, se počítá. Může to být procházka se psem, projížďka na kole nebo frisbee s kamarády. Nemusí se jednat o zvedání činek nebo sprintování.
  2. Udělejte si pohodlí - oblečte se tak, abyste se cítili komfortně a vyberte si pro pohyb prostředí, kde se cítíte v klidu.
  3. Odměňte se - jednou z odměn je třeba i to, že se po fyzické aktivitě budete cítit lépe a nabití energií. Vlastní motivaci ale vždy může pomoci nějaká speciální odměna. Může se jednat o relaxační koupel, ovocné smoothie nebo díl oblíbeného seriálu.
  4. Hýbejte se s přáteli - fyzická aktivita s přáteli, blízkými nebo třeba vlastními dětmi vám pohyb zpříjemní a může vám pomoci s motivací k pravidelnosti a rutině.

Tereza a pohyb

Když jsem zjistila, že nová výzva se týká pohybu, vyvstala v hlavě jedna jediná otázka: "Kde mám na to vzít čas?" Už tři měsíce mám aktivní Multisport kartičku, a že bych se nějak víc hýbala, jsem si nevšimla.

spánek
life
#podporujeme: Nevypusť duši díky spánku
29. 10. 2018
3 minuty o spánku

Možná tam je i nějaký kousíček lenosti, ale na druhou stranu vím, že kdyby se v létě dalo lyžovat, tak lyžuju. Doma se k žádnému cvičení nedokopu, a kdybych šla do fitka večer, tak si přece hrozně protiřečím se spánkovou výzvou.

Naštěstí pohybová výzva je o všech fyzických aktivitách, včetně chození, takže jsem po celý týden měla v hlavě malýho budíka, který mi říkal: "Terezo, choď pěšky." Pondělí i úterý jsem si dopřála příjemnou noční procházku z práce domů. Tyhle pěší cesty domů jsem dělala pravidelně v létě, teď jsem cítila, že jim bude za chvíli utrum kvůli teplotám.

Středa byl den pochůzek, takže jsem běhala ze Strašnic, do Holešovic, pak do Karlína, tady na chvíli na Chodov, pak na Můstek, přeběhnout to do Vodičkový, tamhle rychlovka na Náměstí Republiky a hurá zpátky do Strašnic. Nemám ponětí o kilometrech, ale středu považuji za odškrtnout.

Aktivní byl pak víkend, nebo alespoň jeho část, kdy jsem spojila odpočinek nejen aktivní, ale i duševní. Po tom, co jsem běhala po veletrhu s foťákem v ruce, jsem utekla pryč z Prahy. Do vesnice, která se jmenuje Petrovice.

Tam jsou lesy a čistý vzduch. V těch lesích jsem strávila nějaké minuty procházením a hrozně nerada jsem je pak opouštěla. Je totiž podzim, mokro, já jsem blonďatá a nosím plátěné boty.

A když to vezmu kolem a kolem, tak zima je stejně od toho, aby se hybernovalo.

Další výzva se týká relaxace. Jdete do toho taky? Sledujte Facebook a blog Nevypusť duši.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější