věda

Pražské Letňany se promění v laboratoř. Co si na Veletrhu vědy nenechat ujít?

Přesně 3 dny plné vědy, více než 100 interaktivních expozic na výstavní ploše o rozloze 8000 m2 a vstup zdarma. To je Veletrh vědy, který ve dnech 6.-8. června už popáté pořádá Akademie věd ČR. A jako každoročně čeká návštěvníky pořádný nášup experimentů, panelových diskuzí, workshopů i novinek z české a světové vědy.

#workshopy: DIY silonky, filmová krev i středověké zbraně

Vlastní silonky? Proč ne. Jejich DIY výroba připomene, jaké to bylo být v kůži a čase profesora Otty Wichterleho, když pracoval na objevu silonu. V rámci dílny Chemie hrou (v pátek 7. června) budete mít tu čest stvořit si domácí zmrzlinu, sloní pastu i filmovou krev. Archeologové z Archeologického ústavu AV ČR v Brně zase představí výrobu a výzdobu zbraní ve středověku a vše doplní o workshop tvorby výzdobných vzorů používaných na zbraních. Takže rozhodně něco pro hráče LARPu či příznivce historických bitev. "Vystavovatelé připravili pro návštěvníky na svých stáncích bohatý program. Vyzkouší si zde pokusy, mohou se zapojit do workshopů a například si vyrobit oblak v lahvi i historický artefakt," shrnuje PR manažerka Veletrhu vědy Andrea Saláková.

#speciály: Světové finále autíček na vodík i rande s parazity

Auta na vodík lze považovat za jednu z variant budoucnosti dopravy. Miniaturní verze dopravní budoucnosti bude na Veletrhu vědy k vidění při příležitosti světového finále Horizon Grand Prix. Středoškolské týmy z celého světa se sjedou do Prahy s jediným cílem - vyhrát hlavní šestihodinový závod (jede se 8. června od 10:30), jehož vítězem se stane tým, který dokáže se svým vodíkovým autíčkem ujet co nejvíce okruhů. Biologové z budějického Biologického centra AV ČR dorazí na veletrh ve svém stylovém stříbrném karavanu alias showroomu. Jako pasažéry s sebou výzkumnici přivezou rozmanité druhy parazitů (z Budějic se dostaví vši, blechy, tasemnice, střevní červi, rybomorky, cerkarie i trypanosoma spavičná způsobující spavou nemoc).

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

#panely_přednášky: Jídlo jako (ne)přítel i Hra o trůny

Roli moderátora panelových diskusí s předními odborníky české vědy letos opět přijal Václav Moravec. V pátek s ním budou čeští vědci a vědkyně diskutovat o jedech v potravinách v panelu Jídlo jako (ne)přítel, v sobotu se pak diskuze zaměří na roboty a jejich (s)vědomí. Mluvit se ale bude i o zdravotních a ekologických problémech způsobených světelným znečištěním v multimediální science show Hledání tmy (v hlavních rolích s Evou Holubovou a Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR). Jo a pokud (ne)věříte na draky, máte možnost (ne)uvěřit na přednášce Věda pro fanoušky Hry o trůny.

P.S.: Veletrh vědy lze navštívit vždy od 10:00 do 18:00 hod. Na přednášky, vědecká představení a panelové diskuse organizátoři doporučují provést rezervaci na webu Veletrhu vědy - pro vstup na výstavní plochu ale rezervaci nepotřebujete.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější