Univerzitní osmy

Souboj nejlepších studentských veslařů opepří účast mistryň Evropy

To bude hodně pikantní souboj! Už v pátek 8. června se na pražské náplavce Rašínova nábřeží utkání nejlepší veslařské posádky v rámci Univerzitních osem. A loni druhá Česká zemědělská univerzita nenechává nic náhodě. Do své lodě totiž posadí mistryně Evropy Lenku Antošovou s Kristýnou Fleissnerovou.

Podaří se úspěšným reprezentantkám změnit osud univerzitního závodu, který se jede jako součást legendárních pražských Primátorek? ČZU už rozhodně nebude brát druhé místo jako úspěch. Tak uvidíme v pátek 8. června na Univerzitních osmách. Tady je rozhovor s oběma úspěšnými studentkami na vodě.

Na Primátorkách se objevujete již řadu let, jaké jsou vaše první vzpomínky na tento legendární závod?

Kristýna Fleissnerová: To jsem byla ještě malá holka, veslovala jsem první rok za VK Bohemians, ze kterého pocházím. Tehdy jsme byli pořádajícím klubem, tak jsme si s holkama oblékly velká zelená trička, byla nám vážně velká, a nosily ceny vítězům.
Lenka Antošová: Jako malé jsme se sestrami a bratranci chodili na Primátorky fandit strejdovi, který jezdil dlouho před námi.

Lenka Antošová
Lenka Antošová Foto: Univerzitní osmy

Jak vy osobně Primátorky vnímáte, co pro vás znamenají?

K: Je to závod, který si přeje vyhrát každý český veslař. Je to událost, na kterou se přijde podívat nejvíce diváků. Loni to předčilo i naše vítězné mistrovství Evropy, kde praskala tribuna.
L: Je to největší společenská událost pro náš sport. Tradiční závod, veslařský svátek, neznám veslaře, který by nikdy nejel Primátorky. Je samozřejmě pěkné je vyhrát, ale pro mě bylo vždy důležitější se zúčastnit. Hlavně v dorostenkách a juniorkách jsem byla ráda, když se pro mě našlo místo v nějaké osmě, protože nás v děčínském klubu bylo na osmu málo.

Spočítali byste počet vašich účastí na Primátorkách? A ze kterých máte nejsilnější vzpomínku? 

K: Musím se zamyslet, ale myslím, že jsem žádné nevynechala a startuji od dorostenek, za mě ještě žákovské závody nebyly. Takže by to letos mohlo být podesáté. Dvakrát jsem dokonce odjela skif i osmu.
L: Myslím, že letos to budou mé 13. Primátorky. Jednou jsem taky zkusila dvojkombinaci skif a osma, to bylo v roce 2011, a právě na ten ročník mám asi nejsilnější vzpomínku. Absolvovaly jsme to se ségrou, ona vyhrála skif a pak jsme společně vyhrály i osmu. Pamatuju si, že jsem tenkrát řekla, že už nikdy obojí nepojedu. Bylo to náročné, ale dnes bych si to ráda zopakovala! Bohužel, vzhledem k programu to není možné.

Foto: Ondřej Kroutil

Svět vás bere jako parťačky, kolikrát jste jely i proti sobě? Případně jaké jste soupeřky? 

K: Každou sezonu začínáme na skifech, vlastně ani teď s jistotou nevíme, jestli budeme pro příští sezonu moct pokračovat. Čekají nás závody na dlouhé trati v Hoříně a kontrolní závody na skifech. Na skifech soupeříme vlastně celé jaro v tréninku a pak se to jen přesune do dráhy, myslím, že už se celkem známe a trochu víme, co od sebe můžeme čekat.
L: Přesně tak, každou sezonu proti sobě musíme nastoupit jako soupeřky a obhájit si své pozice. Trénink hodně napoví, a jak říkala Kristýna, už se známe, a tak v závodě tušíme, co od sebe navzájem můžeme čekat. V tuhle chvíli jsme prozatím opět spolu ve dvojskifu, ale co bude dál v sezoně, je nejisté.

Jaké jsou vaše cíle pro nejbližší období, tedy i pro letošní sezonu?

K: Určitě prvním cílem je dostat se do dvojskifa. A pak na mistrovství světa konečně ujet finále A. (Lenka přikyvuje s vážnou tváří)

Vraťme se poslední otázkou k Primátorkám. Je nějaká šance, aby mužská osma Dukla konečně prohrála? Co by se muselo stát?

K: Myslím si, že není jiný klub, který by v současné době mohl Duklu porazit, i kdyby se vedoucí posádce Dukly něco stalo. V závěsu totiž bude další posádka Dukly, která by si vítězství udržela.
L: Kluci jsou zkušení veslaři, navíc Dukla mívá více posádek. Nedokážu si představit, co by se muselo stát, aby nevyhráli. Předloni myslím, nezvítězila čistě duklácká posádka, ale společenství, což taková malá porážka byla.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější