Skrze koníčky k lepší práci. Hlavně kreativně

Skrze koníčky k lepší práci. Hlavně kreativně

Doba je plná spěchu. Člověk brzo ráno vstává do školy nebo do práce a vrací se často až pozdě večer s pořádnou náloží stresu. Na nějaké koníčky mu kolikrát nezbývá ani pomyšlení, relax je přitom životně důležitý pro každého z nás. Mozek při něm totiž odpočívá a čerpá sílu a energii do nových výzev. Pozor ale na pasivní koníčky, jako je třeba sledování televize, ty pro vás v dlouhodobém horizontu mohou být spíš škodlivé.

Jakými koníčky byste se tedy měli zabývat? No, zejména těmi, které vám dělají radost. Přemáhat se ke sportu, když jste od přírody tzv. gaučová brambora (víme, že by to měl správně česky být spíš pohovkový povaleč, ale on je ten anglický výraz takový kouzelnější :)), je produktivní asi tak jako házet perly sviním (když jsme u těch idiomů). Mluvíme-li o aktivním hobby, nemyslíme tím hned běhání maratonů nebo posilovnu. Mluvíme o koníčcích, které nutí pracovat nejen vaše svaly, ale hlavně váš mozek.

Takové aktivní a kreativní koníčky totiž pomáhají snižovat fyzické i psychické dopady stresu – kterého je v dnešní době, přiznejme si to, víc než dost – a to především tím, že do našeho života přinášejí novou energii a pozitivní pocity. Skrze zlepšování imunity a odolnosti nám pomáhají cítit se lépe. Když se necháte strhnout nějakým svým koníčkem, něčím úplně jiným, než je běžná školní nebo pracovní rutina, a dostanete se do tzv. flow, čili se zkrátka necháte unášet a naplno pohltit daným okamžikem a činností, přinese vám to spoustu zábavy, relaxace a pocitu štěstí.

Ať už jde o míčové nebo jiné sporty, stolní hry či hlavolamy, velká část těchto koníčků je skupinová a bojuje tak třeba i proti vyčleňování jednotlivců ze společnosti, pomáhá posilovat sebevědomí jedinců i skupin a zlepšuje schopnost se učit a řešit problémy. Individuální kreativní koníčky, ať jde o šití, psaní básní, nebo třeba práci se dřevem, působí velmi podobně. Na konci je navíc ještě nějaký produkt, který může dělat radost nejen vám.

Skrze koníčky k lepší práci

Náš mozek je nutné pravidelně opečovávat, pěstovat a udržovat v kondici. Stejně jako naše tělo potřebuje pohyb, náš mozek potřebuje nové vjemy a zajímavé podněty. Představme si jej jako svaly a šlachy… dosáhnete rukama na zem, když několik let nebudete cvičit ani se protahovat? Možná tak s pokrčenými koleny, že. A stejně je na tom náš mozek. Pokud jej nebudeme podněcovat, nebudeme flexibilní ani nás nenapadnou žádné zvlášť dobré nápady. Prostě zůstaneme pozadu.

Koníčky, které se líbí personalistům

1. Sporty na výdrž – běhání, cyklistika nebo plavání ukazují, že máte drive a výdrž; hodí se pro obchodní profese

2. Adrenalinové sporty – šplhání po horách, MTB závody nebo skoky s padákem dokazují snahu posouvat vlastní limity a zálibu ve zdravém riskování; hodí se pro vedoucí pozice

3. Kreativní hobby – malování, vaření, psaní nebo focení značí tvořivou mysl; hodí se pro kreativní profese, třeba v marketingu, médiích nebo v designu

4. Strategické hry a hlavolamy – šachy, backgammon nebo sudoku procvičují strategické uvažování; hodí se pro profese v plánování a ve vývoji

5. Dobrovolnictví – s nezištnou pomocí ostatním se pojí velká empatie a ochota; hodí se pro pozice v HR nebo obecně v neziskovém prostoru

Profesor ze San Francisco State University Kevin Eschleman zkoumal dopady kreativních koníčků na více než 400 zaměstnancích z různých společností. Ti z nich, kteří měli nějaké takové hobby, byli na rozdíl od těch bez podobných koníčků v práci výrazně nápomocnější, lépe spolupracovali s kolegy a kreativně přistupovali také k řešení konkrétních reálných problémů. Výzkum navíc prokázal, že tito lidé jsou obecně produktivnější, jistější v tom, co dělají, a uvolněnější i ve stresových situacích.

Právě takové jedince společnosti hledají, na základě svého výzkumu tak profesor Eschleman zaměstnavatelům vzkázal, aby zvážili, zda své zaměstnance náhodou raději místo přesčasů nepodporovat v kreativních koníčcích, které mohou měřitelně zvýšit jejich efektivitu. „Kreativní aktivity člověku umožňují osvojit si kontrolu a zvládání situace,“ vysvětlil ve studii.“ Zároveň ale také zaměstnancům poskytují unikátní pocit prožití objevení něčeho nového, což příznivě ovlivňuje výsledky jejich práce.

Toho se jednoho času chytl Google, který mezi svými zaměstnanci zavedl tzv. dvacetiprocentní pravidlo, kdy se zaměstnanci mohli ve 20 % své pracovní doby věnovat kreativním side-projektům, ze kterých měli radost, a zbylých 80 % doby pak na svých hlavních projektech trávili efektivněji a produktivněji. To, že to v praxi nefungovalo, protože nebylo možné ta procenta hlídat a hlavní projekty často svými nároky převážily ty pro radost, neznamená, že to byla ztráta času. Naopak, dalo nám to Gmail a povzbudilo to ostatní společnosti, aby o své týmy také pečovaly pečlivěji.

Pozor na eskapismus

Podle analýzy zveřejněné v European Journal of Work and Organizational Psychology by lidé měli volit koníčky podle svých schopností a zbytečně se nepřeceňovat. Třeba ta naše gaučová brambora výše by si tak neměla jako největší výzvu stanovit maraton, ale spíš něco, v čem má větší šanci na úspěch. A krok za krokem cíle navyšovat tak, aby křivka úspěchů byla pozvolná a člověka dál motivovala, a ne zbytečně deprimovala. To samé můžeme aplikovat na koníčky, které by vám měly pomoct v práci. Máte-li rádi hlavolamy, pravděpodobně budete i v práci řešič problémů, a ne přepisovač záznamů, a jste-li přepisovač, budete raději volit hobby, které zlepšuje vaše reakce nebo rychlost.

Foto: Studenta

Problém je – a je to v naší společnosti poměrně běžné – když hobby využíváme pro útěk z práce a z reality ve smyslu „dejte mi všichni pokoj, když se dívám na GoT“. V psychologii se tomu říká eskapismus, je to situace, kdy nehledáme zajímavé koníčky a smysluplné trávení volného času, ale místo toho se kydneme před televizi a utečeme od každodenních problémů tím, že vypneme. To není nutně špatně a jednou za čas bychom si to měli dát všichni, je-li to ale jedinou náplní našeho volného času, podporuje to negativní myšlenky, pocit nudy, pasivity a vést to může až k apatii a depresi. Profesorka Juliet Schor z Boston College o tomhle fenoménu mluví jako o mentalitě „work-spend-work-spend“, kdy tvrdě pracujeme, abychom mohli víc utrácet, a čím víc utrácíme, tím tvrději pracujeme. A kolo se točí…

Hvězdné koníčky

Ale pojďme článek nezakončovat negativně. To, že se kreativní koníčky vyplácejí, vědí i slavné osobnosti. Jeden z nejbohatších lidí světa Warren Buffet například miluje hru na ukulele. Zpěvačka Taylor Swift se zase vyžívá v tvoření všeho druhu, ráda třeba vyrábí ze zavařovaček sněžítka nebo peče barevné dorty, a oscarová herečka Meryl Streep za každého počasí a na place skoro každého svého natáčení plete. Každý zkrátka potřebujeme něco. :)

Text: Lucie Džurdženíková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější