17.11.1989

Studentské akce po celé ČR: Kam se vydat 17. listopadu

Den s datem 17. listopad se blíží a s ním i spousta oslavných akcí po celé republice. Zejména my, studenti, bychom se měli na památku událostem roku 1989 zastavit a ocenit snahy všech, kteří se tenkrát zasloužili o to, jak žijeme dnes. Často máme tendenci si na vše stěžovat a neuvědomujeme si při tom, jaké štěstí máme, že žijeme v dnešní demokratické době. Nebylo tomu tak vždy a budoucnost není garantovaná nikdy a v ničem. Právě proto bychom měli toto datum využít nejen ke vzpomínkám na hrubou minulost v podobě sametové revoluce, ale především k ocenění současnosti.

Praha

Nejnabitější program má již tradičně hlavní město Praha. Tady se můžete vydat na desítky akcí, z nichž jsme vybrali ty nejočekávanější a zároveň asi také nejtradičnější:

  • Klasikou je samozřejmě Korzo Národní. Letos s mottem "Díky, že můžem!". Akci pořádají jako každý rok sami studenti přímo na Národní třídě. Cílem této pouliční oslavy je společné poděkování těm, kteří se před 29 lety nebáli a vybojovali nám svobodu.
  • Karnevalový průvod Sametové posvícení projde pražským centrem letos už posedmé. Motto pro letošek je "SITUACE JE NADMÍRU VÝTEČNÁ!". Studenti vás pomocí masek, přenosných objektů a živé hudby pohltí do atmosféry sametové revoluce a zaměří vaši pozornost na významná témata.
  • Tradičním místem pro konání různých shromáždění a demonstrací je Václavském náměstí. Proto ani 17.listopadu nechybí v programu Festivalu svobody. A Koncert pro budoucnost bude jeho vyvrcholením. Zúčastní se spousta známých osobností, kteří na památku zazpívají nebo pronesou slavnostní projev. Takže se sejdeme pod koněm?
  • Ceny Paměti národa 2018, letos se slovy "Odvaha, čest a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova" budou pamětníkům předány v budově Národního divadla. V živém přenosu je odvysílá ČT2 a ČRo Plus.
  • Co by to bylo za Den studenstva bez akce na Albertově? Uctění památky 17. listopadu na Albertově organizují, jako každý rok, studenti Univerzity Karlovy. Hlavní myšlenkou je oslavit tento významný den a klidně podiskutovat o zásadních otázkách minulosti, přítomnosti i budoucnosti.
  • Na Národní třídě bude v tento sváteční čas opravdu rušno. Akcí tu proběhne hned několik. Další z nich bude pietní shromáždění v podobě živého řetězu s cílem předejít návratu totalitního režimu. Takže balíme píšťalky a vyrážíme!
  • V Betlémské kapli vystoupí v 19:30 Komorní sbor pražských filharmoniků a Akademický orchestr ČVUT v čele s dirigentem Janem Šrámkem. K Mezinárodnímu dni studentstva není autentičtějšího pojetí oslav než vystoupení právě samotných studentů.
  • Studenti HAMU pořádají na Malostranském náměstí Koncert proti totalitě, který má vyjádřit úctu všem, kteří čelili nebo dodnes čelí některé z forem bezpráví. Je nazvaný Koncert proti totalitě a je doprovázený vernisáží výstavy Studenti za svobodu, která přibližuje zásadní okamžiky našich moderních dějin, ve kterých hráli studenti významnou úlohu. Vstup je zadarmo.

Ostrava

V rámci oslav 17. listopadu proběhne v Ostravě na náměstí Dr. E. Beneše akce nazvaná "Řekni to po svém". Začne slovem svobody, kde bude každý mít možnost se svobodně vyjádřit. Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou a své "slovo" je možné dát najevo jakkoli, ať už proslovem, písničkou, divadelním aktem nebo tancem. Následovat bude průvod svobody se svíčkami, který povede místy symbolizujícími oběti nesvobody. Program zakončí ozvěny svobody v podobě otevřených debat na téma svobody.

17. listopadu
life
Roky 1939 a 1989. Jak vznikl nejdůležitější den studentů
12. 11. 2018
3 minuty z historie

Pardubice

V Pardubicích můžete před Univerzitní knihovnou společně zavzpomínat jak na období Sametové revoluce, tak na uplynulý rok. Na tento vzpomínkový akt plynule naváže koncert Komorní filharmonie Pardubice, který zazní v Aule Arnošta z Pardubic.

Liberec

Také v Liberci proběhne pietní shromáždění pořádané univerzitními studenty a jejich rektorem. Téměř celá Technická univerzita se sejde v 10.00 hodin u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici.

Chybí vám nějaká akce, která stojí za zmínku? Napište nám na info@studenta.cz. Děkujeme!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější