Evropská unie

V hlavní roli Evropské volby: Kterou z frakcí v Evropském parlamentu si vybrat?

Volby do Evropského parlamentu jsou skoro tu. U nás proběhnou 24. a 25. května. Hlasování ale není tak jednoduché jako například do Poslanecké sněmovny. České strany se v Evropském parlamentu sdružují do různých frakcí a reprezentují jejich zájmy. Abyste se v tom lépe orientovali, připravili jsme pro vás seznam frakcí (neboli politických skupin) v EP, jejich hlavní priority, a především jsme shrnuli, co chtějí prosadit pro studenty.

EVROPSKÁ LIDOVÁ STRANA (EPP)

Evropští lidovci jsou s 217 poslanci největší frakcí v Evropském parlamentu. Hlavní prioritou je pro ně bezpečnost, ale také zajištění podmínek mladých, digitální inovace a dodržování evropských hodnot. Za Lidovce kandiduje do Evropského parlamentu KDU-ČSL a koalice TOP 09 se Starosty.

Andrej Bóna
life
Evropský parlament není jen pro starý. Seznamte se s mladými kandidáty
9. 5. 2019
4 minuty k evropským volbám

Z programu Evropské lidové strany:
Lidovci chtějí mladým nabídnout nové příležitosti. Myslí si, že bychom měli mít možnost získat kvalitní práci, ale také objevovat Evropu. Plánují proto rozšířit program Erasmus, hlavně v oblasti přípravy pro budoucí zaměstnání. Chtějí také nabídnout program DiscoverEU všem osmnáctiletým. Aktuálně mohou měsíční vlakovou jízdenku po Evropě vyhrát jen někteří, to chtějí Lidovci změnit.

STRANA EVROPSKÝCH SOCIALISTŮ (PES)

Socialisti v Evropském parlamentu zastávají tradiční hodnoty sociálního státu, který by měl všem svým občanům zajišťovat stejné příležitosti. Kladou důraz na ochranu životního prostředí, zaměstnanců a rovnoprávnosti menšin a bojují proti chudobě. Socialisty reprezentuje z našich stran ČSSD.

Z programu Evropských socialistů:
Socialisti se zaměřují hlavně na sociální podmínky mladých. Myslí si, že vzdělání, bydlení a přístup ke kvalitní zdravotní péči by měl mít každý. Chtějí také dosáhnout plné zaměstnanosti mladých, proto plánují rozšířit Garanci pro mladé lidi, která pomáhá získat kvalitní práci, odborné stáže nebo další vzdělávání. Budou nadále podporovat program Erasmus+ a chtějí, aby byl dostupný studentům ze všech sociálních prostředí.

EVROPŠTÍ KONZERVATIVCI A REFORMISTÉ (ECR)

Evropští konzervativci a reformisté se zaměřují na obchod, ekonomický růst a chtěli by reformovat Evropskou unii. Jsou euroskeptičtí. Z našich stran reprezentuje Konzervativce ODS.

studium
work
Evropská unie má něco pro každého: Studujeme, stážujeme, cestujeme
23. 4. 2019
3 minuty o zahraničních příležitostech

Z programu Konzervativců:
Vzdělání: Evropská unie by měla podle Konzervativců sjednotit vzdělávací politiku jednotlivých členských států pomocí sdílení nejefektivnějších postupů. Jsou také pro to, aby se školy místo memorování dat a informací zaměřily více na kritické myšlení a otevřenou diskusi. Podporují inkluzivní školství.

Pohyb: Konzervativci věří, že mezinárodní pobyty a stáže přináší studentům obrovský přínos. Podporují proto Erasmus a další programy umožňující mobilitu mladých lidí. Chtějí také zjednodušit proces uznávání diplomů napříč členskými státy EU. To má usnadnit možnost studovat jinde v Evropské unii, nejen v České republice.

Dovednosti: Podle Konzervativců je důležité přizpůsobit se masivnímu příchodu technologií, takže se snaží vylepšit digitální a technické dovednosti studentů a mladých lidí. Jejich výuku chtějí zapracovat do školních osnov, ale i do vzdělávacích programů pro zaměstnance. Klíčovou roli hraje podle nich program Digitální Evropa, který pomáhá firmám a jejich zaměstnancům získat tyto dovedností.

ALIANCE LIBERÁLŮ A DEMOKRATŮ PRO EVROPU (ALDE)

Aliance liberálů a demokratů se zajímá především o svobodný trh, obchod, inovace a ekonomický růst. Firmy by podle liberálů měly myslet na životní prostředí a bojovat proti změně klimatu. Za ALDE kandiduje hnutí ANO, po volbách do frakce možná vstoupí Piráti. Ti se zatím rozhodují, koho budou v EP reprezentovat. 

Evropská unie
life
Evropská unie: Jak funguje a proč to není o nás bez nás
19. 3. 2019
3 minuty o Evropské unii

Z programu Liberálů:
Liberálové podporují vzdělávání, které se zaměřuje na kritické myšlení, soft skills a podnikání. To je podle nich to, co potřebujeme v našem budoucím kariérním životě. Chtějí investovat jak do školství, tak do vzdělávacích programů v zaměstnání. Podporují i učňovské obory. Jsou pro větší zapojení do programu Erasmus. Liberálové zároveň podporují výměnu znalostí mezi univerzitami a výzkumnými centry. Chtějí tak vytvořit více příležitostí pro mladé podnikatele.

EVROPSKÁ SJEDNOCENÁ LEVICE A SEVERSKÁ ZELENÁ LEVICE (GUE/NGL)

Evropská sjednocená a zelená levice je koalice dvou frakcí. Jejími hlavními myšlenkami je solidarita, podpora práv dělníků a zaměstnanců, rovnost mužů a žen a boj proti klimatické změně. Od nás kandiduje za levicovou koalici KSČM.

Z programu GUE/NGL:
"Vzhledem k tomu, že jsme koaliční frakce, nemáme volební program ani manifesto. Před několika měsíci jsme ale vydali leták, který shrnuje naše priority," uvedli pro magazín Studenta zástupci koalice Sjednocené a Zelené levice.

Evropská levice obecně bojuje proti klimatické změně, za zelenější Evropu. Chce zavést udržitelné zemědělství a rybolov. Snaží se také chránit zvířata, bránit testování, využívání kožešin a předcházet špatným podmínkám při zpracování zvířecího masa.

Levice se zaměřuje na práva zaměstnanců, LGBT komunity a rovnost obou pohlaví. Podle nich by se měly odstranit rozdíly mezi platy žen a mužů a ženy by měly mít dostatečný podíl na rozhodování. Levice také podporuje mezinárodní solidaritu a myslí si, že bychom měli přijímat uprchlíky. Obecně bojují za lidská práva a mír ve světě.

ZELENÍ - EVROPSKÁ SVOBODNÁ ALIANCE (GREENS)

Už podle názvu frakce je jasné, že se Zelení zaměřují na ochranu životního prostředí a udržitelnou ekonomiku. Bojují proti klimatické změně, prosazují lidská práva, sociální spravedlnost a světový mír. Jsou proti nacionalismu. Aktuálně reprezentuje Zelené jedna pirátská poslankyně z Německa. Prozatím není jisté, jestli se k nim po volbách připojí i čeští Piráti. 

Artur Mundil
life
Evropský parlament na vlastní kůži: O EU jsem nevěděl skoro nic praktického
20. 5. 2019
4 minuty nejen o EU

Z programu Zelených:
Zelení pro nás hlavně chtějí vytvořit čistou a bezpečnou planetu. Jejich dlouhodobým cílem je zavést bezplatné školství pro všechny. Chtějí také dotovat výzkum a vědu a výměnné programy pro studenty. Erasmus+ by se podle nich měl rozšířit a posílit, aby měli všichni mladí možnost studovat a pracovat v zahraničí. Zelení podporují kulturní rozmanitost, svobodu umění a jeho dostupnost pro všechny. Chtějí také věnovat více peněz iniciativě Kreativní Evropa.

Zelení se mimo jiné chystají bojovat proti nezaměstnanosti mladých. Znepokojuje je, že v některých zemích EU dosahuje až 40 procent. Navrhují zavést minimální mzdu a dostatečně placené stáže. Hodlají také zakázat mzdy, které diskriminují mladé lidi. Zaměstnanci dávají totiž za stejnou práci méně peněz těm, co jsou nezkušení. Chtějí také povinně zavést program Záruka pro mladé lidi, který mladým zajišťuje zaměstnání, další vzdělávání i stáže do čtyř měsíců po ukončení studia. Podle Zelených by se také mělo více dotovat dobrovolnictví.

EVROPA SVOBODY A PŘÍMÉ DEMOKRACIE (EFDD)

Evropu svobody a přímé demokracie tvoří populistické, pravicové a euroskeptické strany, jako je například italské Hnutí pěti hvězd. Sami o sobě ale prohlašují, že nejsou ani euroskeptická, ani pravicová frakce. Jejich hlavním cílem je prosadit přímou demokracii, ale jsou i proti migraci. Za EFDD sedí v Evropském parlamentu jeden poslanec ze strany Svobodných. 

Evropa svobody a přímé demokracie nevydala žádné manifesto ani volební program. Prezidentem frakce je Brit Nigel Farage. Po odchodu Velké Británie z EU by EFDD ztratila potřebný počet sedmi různých členských států ve frakci, takže po volbách pravděpodobně dojde k její reorganizaci.

Tomáš Prouza
work
Na Erasmus do Británie bych dnes nejel, říká bývalý tajemník EU Tomáš Prouza
13. 5. 2019
3 minuty nejen o EU

EVROPA NÁRODŮ A SVOBODY (ENF)

Evropa národů a svobody vznikla v roce 2015 a je nejmenší frakcí v Evropském parlamentu. Sdružuje strany s euroskeptickým až nacionalistickým programem, který je často i proti migraci. Jejími asi nejznámějšími členy je francouzské Národní sdružení Marine Le Pen nebo Strana pro svobodu Geerta Wilderse. V Česku se k frakci hlásí hnutí SPD. 

Stejně jako u EFDD není jasné, jak bude Evropa národů a svobody po volbách vypadat. Předseda italské Ligy Matteo Salvini chce po volbách vytvořit novou frakci s německou krajně pravicovou Alternativou pro Německo. Možná i proto nevydala ENF žádný ucelený program.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější